ساندویچ پانل ها سازه های پرکاربردی هستند که به دلیل داشتن مزایایی مانند کاهش زمان تکمیل پروژه و وزن سبک نسبت به سایر مصالح سنتی که در گذشته در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گرفت از برتریت خاصی برخوردار می باشند اما این بدان معنی نیست که این نوع سازه ها بدون نگهداری و مراقبت هم هیچ گونه آسیبی نخواهند دید بلکه تعمیر و نگهداری ساندویچ پانل بسیار مهم است.

حتی اگر از مرغوب ترین نوع ساندویچ پانل ها برای پوشش دهی سازه خود استفاده نماییم باز هم در مدت زمان معینی بایستی برای تعمیر آنها اقدام نمایید. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در مورد نحوه نگهداری این سازه ها در اختیار شما قرار دهیم به این ترتیب برای مدت طولانی تری می توانید از این مصالح نوین استفاده نمایید و در مقایسه با دیگر مصالح، پانل ها در مدت زمان کمتری دچار پوسیدگی خواهند شد و دیرتر نیاز به تعمیر پیدا می کنند.

آسیب های احتمالی در ساندویچ پانل ها

مسلم است که احتمال آسیب دیدگی بخش های بیرونی ساندویچ پانل ها از بخش های دیگر بیشتر است چراکه بیشتر در معرض نور خورشید و عوامل محیطی قرار دارند و به همین خاطر هم لایه های بیرونی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند چراکه در صورت آسیب دیدن لایه های بیرونی هسته پانل ها هم از آسیب در امان نمی ماند.

نکاتی مهم در مورد نگهداری و تعمیر ساندویچ پانل

ترک یا فرورفتگی در ساندویچ پنل ها

باید به این نکته توجه داشته باشید که چناچه ترک و یا فرورفتگی در سطح پانل ها وجود داشته باشد می تواند خسارت های فراوانی برای شازه شما به بار آورد چراکه رطوبت و هر نوع آلودگی می تواند به راحتی در آن نفوذ کرده و باعث پوسیدگی پنل ها در مدت زمان کوتاهی می شود و شما برای تعمیر سازه های مورد نظر خود باید هزینه های زیادی را متحمل شوید.

یکی از نکاتی که در رابطه با تعمیر ساندویچ پانل ها از اهمیت خاصی برخوردار است این است که باید در زمان مناسبی برای تعمیر پانل های آسیب دیده اقدام نمایید و این کار حتما باید توسط متخصصان مجرب صورت گیرد در غیر اینصورت دیگر نمی توان این نوع سازه ها را تعمیر نمود و بایستی پانل های نو جایگزین پانل های قدیمی شوند که این موضوع که هزینه ی زیادی در بردارد.

تغییر رنگ در سطح ساندویچ پانل

یکی از نکات دیگری که توجه به آن اهمیت بسیار زیادی دارد این است که تا جایی که امکان دارد نباید این نوع مصالح را در معرض نورخورشید، اشعه ماورا بنفش قرار داد چراکه این فاکتورها می توانند به مرور زمان در پوسیدگی پانل ها نقش بسیار مهمی ایفا نماید و این امر موجب می شود شما برای تعمیر سازه های مورد نظر هزینه ای مجدد متحمل شوید.

نکات قابل توجه در زمان حمل ساندویچ پانل

  • یکی از نکات مهمی که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است این است که برای نگهداری پنل ها باید از بسته های مخصوصی استفاده نمود، به این ترتیب به هیچ عنوان رطوبت در داخل آنها نفوذ نخواهد کرد و پانل ها حتی در اثر استفاده طولانی مدت دچار پوسیدگی و یا خوردگی نمی شوند.
  • نکته مهمی که بایستی مورد توجه قرار گیرد این است که پانل ها بایستی روی صفحه  و یا سکوی سختی قرار گیرد. در این صورت هنگامی که پانل ها ضربه ای ببینند دچار آسیب دیدگی نمی شوند.
  • لیفتراک نوعی وسیله حمل و نقل است که از آن برای جا به جایی ساندویچ پانل استفاده می شود چناچه شما بخواهید پنل ها را با استفاده از لیفتراک حمل نمایید باید توجه داشته باشید که چنگال های لیفتراک باید با فاصله از یکدیگر تنظیم شده باشند در غیر اینصورت به ساندویچ پانل آسیب جدی وارد خواهد شد و حتی در برخی از مواقع باعث سقوط پنل ها می شود چراکه از تعادل خوبی برخوردار نیستند.
  • به این نکته توجه داشته باشید که ساندویچ پانل ها نباید به صورت ایستاده نگهداری شوند و بهترین روش نگهداری آنها به صورت مایل است چراکه با این روش آب باران بر روی آنها جمع نخواهد شد و رطوبت به آنها نفوذ نخواهد نمود.
  • چناچه می خواهید پانل ها را برای مدت زمانی نگه دارید بایستی از قسمت وسط آن که برای این کار تعبیه شده است استفاده نمایید چراکه اگر پانل ها را از قسمت لبه نگه دارید به آنها آسیب جدی وارد خواهید نممود.
  • لازم به ذکر است که راه رفتن بر روی ساندویچ پانل موجب می شود سازه شما  دچار ترک و آسیب دیدگی جدی شود لذا توصیه می شود به شدت از راه رفتن بر روی این سازه ها خوداری نمایید.

بعد از نصب ساندویچ به چه مواردی بایستی توجه شود؟

ساندویچ پانل ها بایستی در مکان هایی مورد استفاده قرار گیرند که در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار نگیرند چراکه نور آفتاب بر دوام و استحکام این نوع سازه ها تاثیر منفی خواهد گذاشت و این امر موجب می شود شما در مدت کوتاهی نیاز به بازسازی و یا تعمیر پانل های خود داشته باشید.

یکی از دیگر نکاتی که در زمان نصب پانل باید به آن توجه داشته باشید درزبندی و آب بندی پنل ها می باشد و چناچه برای فرایند درزبندی از نصابان با تجربه بهره گرفته شود می تواند نفوذ و رطوبت آب را به طرز چشمگیری کاهش دهد و این امر از پوسیدگی جلوگیری خواهد نمود.

در صورتی که می خواهید سازه شما از دوام و استحکام کافی در برابر عوامل طبیعی مختلف برخوردار باشد می توانید هر چند سال یک بار از کارشناسان و نصابان با تجربه برای بازسازی پانل های نصب شده خود بهره بگیرید و از سلامت پانل های نصب شده خود اطمینان پیدا نمایید.

چگونگی تعمیر ساندویچ پانل ها

نکاتی مهم در مورد نگهداری و تعمیر ساندویچ پانل

به خاطر داشته باشید چناچه بخواهید به صورت کامل پانل های نو را جایگزین پانل های قدیمی نمایید این امر هم هزینه گزافی برای شما به دنبال خواهد داشت و هم از نظر اقتصادی برای شما ضرر محسوب می شود لذا به منظور تعمیر و بازسازی مجدد ساندویچ پانل ها از روش و فرایند خاصی باید استفاده شود که قصد داریم به طور کامل به این فرایند اشاره نماییم.

به منظور امر بازسازی مجدد پنل ها بایستی ورق فلزی را به طور کامل جدا کرده و فومی که دچار پوسیدگی و آسیب شده را تعویض نمایید و برای اینکه بازدهی کار شما بالاتر رود بهتر است از چسب مخصوص پلی یورتان استفاده شود که موجب می شود سازه شما برای مدت طولانی تری استحکام خود را حفظ نماید.

به طور کلی می توان گفت راههای که شما برای نگهداری این نوع سازه ها استفاده می نمایید و همینطور انتخاب شرکت معتبر برای خریداری این نوع سازه از عوامل مهمی هستند که در مجموع در دوام  و استحکام سازه مورد نظر شما تاثیر فراوانی دارند.

دسته مقالات ساندویچ پانل