سردخانه صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

سردخانه صنعتی نوعی سردخانه مخصوص است که به منظور نگهداری مواد غذایی مانند گوشت، مرغ، ماهی، میوه جات، داروهای مختلف و...که احتمال فاسد شدن آنها در دمای عادی بسیار بالاست، مورد استفاده قرار می گیرند.سردخانه ها معمولا در دماهای متفاوتی قابل تولید هستند و مشتریان براساس نوع کاربری و نیاز خود می توانند هر کدام را سفارش دهند.

این نوع دستگاههای سرمایشی بایستی به نوعی طراحی شوند که عایق مناسبی در برابر برودت باشند و تبادل انرژی خوبی داشته باشند. یکی از سازه هایی که می تواند به خوبی پاسخگوی این دو نیاز باشد، ساندویچ پانل سردخانه ای است.عمدتا ضخامت پانل هایی که در سردخانه استفاده می شوند 10 سانت بوده و نوع فوم عایقی که برای آنها به کار می رود فوم ایکس پی اس XPS یا ای پی اس EPS  است که دوام بسیار بالایی در برابر عوامل محیطی د ارد.

تاریخچه تاسیس سردخانه ها

همانطور که می دانید برای اینکه مواد غذایی سالم بمانند بایستی در سرما نگهداری شوند. در گذشته انسان ها از راهکارهای سنتی مختلف اعم از دفن کردن مواد غذایی در برف، قالب های بزرگ یخ و یا نگهداری مواد غذایی در سردابه استفاده می کردند. اما با پیشرفت تکنولوژی افراد چاره ای برای این موضوع اندیشدند و دستگاه های سرمایشی مانند سردخانه را تولید نمودند که با اختراع سردخانه کار برای مصرف کنندگان راحت تر شد.

انواع سردخانه صنعتی و کاربرد آنها

انواع سردخانه صنعتی براساس نوع عملکرد

به طور کلی سردخانه های صنعتی به سه نوع مختلف سردخانه صنعتی بالای صفر، سردخانه صنعتی زیر صفر و سردخانه صنعتی دو مداره طبقه بندی می شوند که هر کدام با کاربردهای متفاوتی طراحی شده اند.

سردخانه صنعتی بالای صفر

اغلب اوقات از این نوع سردخانه ها زمانی استفاده می شود که بخواهند مواد غذایی مختلف را برای مدت کوتاهی نگه دارند. برخی از مواد  اعم از مواد لبنی، مواد دارویی، گیاهان، گل و ….وجود دارند که در صورتی که در دمای زیر صفر نگه داشته شوند کیفیت و خاصیت اصلی خود را از دست می دهند. لذا برای اینکه از لحاظ فیزیکی سالم باقی بمانند آنها را در دمای بین مثبت 1 تا مثبت پانزده درجه قرار می دهند.

سردخانه صنعتی زیر صفر

این نوع سردخانه عمدتا با هدف انجماد کردن محصولات کشاورزی، دارویی و یا خوراکی ها مورد استفاده قرار می گیرند. از این نوع سرخانه ها برای نگه داشتن محصولات مختلف برای مدت زمان طولانی به کار می رود. معمولا دمایی که برای این نوع دستگاه های سرمایشی تنظیم می شود، بین منفی پنج تا منفی چهل و پنج درجه سانتی گراد است. البته میانگین دمایی که برای این نوع از یخچال ها استفاده می شود بین منفی دوازده تا منفی بیست و سه درجه سانتی گراد می باشد. معمولا این نوع از سردخانه ها بهترین گزینه برای نگهداری گوشت حیوانات و همچنین سیفی جات به کار می رود.

سردخانه صنعتی دو مداره

گاهی اوقات لازم است از هر دو نوع سردخانه یعنی هم  زیر صفر و هم بالای صفر برای حفظ و نگه داری محصولات بهره گرفت. در این مواقع استفاده از سردخانه های صنعتی دو مداره بسیار رایج است. در این نوع سردخانه مشتری بسته به نیاز خود که آیا می خواهد از سرمایش زیر صفر یا بالای صفر استفاده نماید، بایستی برنامه ای مشخص برای این نوع سردخانه تعریف نماید.

یکی از نکات مهمی که در مورد این نوع از سردخانه ها اهمیت دارد این است که برای اینکه هر بار برنامه ای جدید برای این دستگاه تعریف نمایید بایستی داخل سردخانه به صورت کامل ضد عفونی شده و تخلیه شود که باقیمانده محصولات که قبلا در این سردخانه نگه داشته شده، از بین برود. در غیر اینصورت فضای داخل سردخانه در مدت زمان کوتاهی دچار پوسیدگی و یا خوردگی شده و عمر آن کمتر از حد نرمال می شود.

البته بهتر است اگر می خواهید محصولات را با دمای متفاوتی در این نوع سردخانه ها نگهداری نمایید، از تجهیزات جدید استفاده نمایید. اما برای اجرا سردخانه ای جداگانه بایستی هزینه های بسیار زیادی صرف نمایید و این ارزش نخواهد داشت. لذا بهتر است به جای اینکار داخل سردخانه را تمیز نمایید.

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که ساخت تاسیسات برودتی بایستی با دقت بسیار بالا و با استفاده از کارشناسان با تجربه در این زمینه صورت گیرد. در صورتی که براساس استانداردهای غیر اصولی ساخته شود می تواند خسارت های فراوانی را به مواد غذایی شما وارد نماید. پس لازم است همیشه برای ساخت این نوع از افرادی که در این کار تخصص دارند بهره بگیرید تا بازدهی کار شما بیشتر شود.

مزیت های استفاده از ساندویچ پانل در ساخت سردخانه صنعتی

ساندویچ پانل هایی که در ساخت سردخانه صنعتی استفاده می شوند،بهترین عایق بوده و از استقامت و دوام بالایی برخوردار هستند. همچنین هیچ گونه بویی از خود تولید نمی کند و از جنس نسوز هستند.داشتن این خصوصیات موجب می شوند محصولات که در داخل این دستگاههای برودتی نگه داشته می شوند در برابر عوامل بیرونی اعم از بارش برف و یا باران و یا تابش مستقیم نور افتاب هیچ گونه آسیب نبینند و این مزیتی قابل توجه می باشد.

با توجه به اینکه کمپرسور یکی از مهمترین قطعات سردخانه ها است و در قیمت نهایی سردخانه ها تاثیر بسزایی دارد. چناچه از ساندویچ پانل برای سقف و یا دیواره های سردخانه استفاده شود، در مصرف برق تا حدود زیادی صرفه جویی خواهد شد و این نوع مزیتی فوق العاده محسوب می شود.

همانطور که می دانید میزان رطوبت در هوای سرد بیشتر است. این به این معنی است که در سردخانه رطوبت بیشتری وجود دارد. اما زمانی که سردخانه با استفاده از ساندویچ پانل ساخته شود رطوبت به داخل سردخانه نفوذ نکرده و این امر از رشد قارچ و یا میکروب جلوگیری می نماید.

قیمت سردخانه صنعتی

فاکتورهای متفاوتی نظیر ابعاد، نوع کاربری مشتریان و تجهیزاتی که برای ساخت آنها مورد استفاده قرار گرفته می گیرد، در قیمت نهایی سردخانه صنعتی نقش بسیار مهمی ایفا می نماید.

نوع کمپرسور، قدرت کمپرسور که مسئولیت تولید سرما و برودت این دستگاههای سرمایشی را بر عهده دارند و اینکه نحو.ه به کارگیری سیستم برودتی چگونه است عوامل مهمی هستند که در قیمت سردخانه موثر هستند.

علاوه بر آن قیمت ساندویچ پانل و اینکه چه میزان ساندویچ پانل برای ساخت سردخانه به کار برده شده است هم در قیمت سردخانه ها موثر می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف سردخانه های صنعتی می توانید از طریق شماره های مربوطه با ما تماس برقرار نموده و از کارشناسان با تجربه ما در این زمینه راهنمایی بخواهید.

دسته مقالات ساندویچ پانل