همانگونه که مطلع هستید نصب سازه هایی مانند پانل از جمله کارهایی است که برای انجام آن به صورت صحیح بایستی فاکتورهای اساسی رعایت شود. به عنوان مثال نصب این نوع سازه ها باید به افراد متخصص سپرده شود و به منظور اتصال آنها به یکدیگر باید از متعلقات خاصی استفاده شود. یکی از ابزارهای مورد نیاز برای انجام اینکار انواع پیچ جهت نصب ساندویچ پانل است که بسته به نوع سازه ای که داریم نوع مخصوصی از آنها باید مورد استفاده قرار گیرد. در این مطلب قصد داریم به صورت اختصاصی اطلاعاتی مفید در مورد پیچ های مختلف و کاربری که هر یک از آنها دارند در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

پیچ سرمته گالوانیزه واشر دار

این نوع پیچ ها از یک نوع پیچ فلزی تشکیل شده اند که با روکشی از جنس ورق گالوانیزه پوشانده شده اند. همچنین از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند.این پیچ ها متشکل از قسمت های مختلفی هستند. این پیچ های مخصوص در سایزهای مختلف اعم از 3 اینچی، 4 اینچی،5  اینچی و 6 اینچی قابل تولید می باشد که بسته به نوع سازه ای که می خواهید پانل را بر روی آن نصب نمایید، می توانید از سایز دلخواه خود برای اینکار استفاده نمایید. یکی از پرکاربرد ترین نوع پیچ ها که می توان از آنها برای ساخت کانکس و سوله استفاده نمود، سرمته شیروانی هستند.

بخش ابتدایی این پیچ ها به شکل شش ضلعی بوده و از آچار بوکس هایی با نمره 10 برای باز و بسته نمودن آنها استفاده می شود. این نوع آچارها به صورت استوانه ای طراحی شده اند و از نوع 4 گوش، 6 گوش، هشت گوش و 12 گوش قابل تولید هستند. در قسمت وسط این نوع پیچ ها رزوه هایی استفاده شده است.همچنین واشری برای این پیچ های مخصوص در نظر گرفته شده است موجب آب بندی سازه مورد نظر می شود. همچنین اصطکاکی که بین مهره و قطعه ایجاد می نماید موجب می شود پیچ ها حتی اگر برای مدت طولانی کار کنند، باز نشوند.

پیچ های سرمته ای امروزه در مقایسه با پیچ های دیگر کاربرد بیشتری دارد و بسیار مورد توجه صنعتگران قرار گرفته اند.البته سایز3 و 5 اینچی طراحی این نوع سرپیچ ها کاربرد بیشتری دارد. انتهایی این نوع پیچ ها به دلیل اینکه بتوانند به راحتی پانل و زیر سازی آن را سوراخ نماید به شکل مته ای طراحی شده است. به این ترتیب برای سوراخ نمودن محل نصب دیگر نیاز به ابزاری خاص ندارید.

پیچ سرمته گالوانیزه واشردار

پیچ سر عدسی (آلن)

این نوع پیچ ها در دسته پیچ هایی قرار می گیرند که علاوه بر اینکه جهت نصب پنل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، در صنعت نیز کاربرد فراوانی دارند،بخش سری این پیچ ها به شکل شش ضلعی طراحی شده اند. آچارهای مخصوصی که شکل ظاهری آنها به صورت L بوده و با یک مقطع 6 ضلعی و سر توپی شکل طراحی شده اند برای باز و بسته نمودن این پیچ ها مورد استفاده قرار می گیرد.این نوع آچارها هم مانند خود پیچ با نام آلن نیز معروف می باشند که صرفا برای کار با این پیچ ها اختصاص داده شده اند.

یکی از مهمترین مزیت های این نوع از پیچ ها که آن را از سایر پیچ ها متمایز نموده است این است که حتی اگر تعداد کمی از این پیچ ها برای متصل نمودن مصالح مورد نیاز مورد استفاده قرار گیرد، می تواند در دوام و استحکام سازه تاثیر بسیار مثبتی ایجاد نماید. به این ترتیب سوراخ های کمتری در سازه ایجاد شده و این امر مانع از ایجاد تنش در سازه مورد نظر می شود.

پیچ سر عدسی(آلن)

دسته مقالات نصب ساندویچ پانل