آشنایی با نحوه نصب ساندویچ پانل دیواری

هدف از نوشتن این مطلب بررسی نحوه نصب ساندویچ پانل دیواری است. با ما در این مقاله همراه باشید.

آشنایی با نحوه نصب ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل ها سازه هایی پیش ساخته هستند که امروزه به دلیل ساختار سبکی که دارند در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارند. ساندویچ پانل در دو نوع ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری قابلیت تولید دارد. برای تولید این مصالح پیش ساخته از متریال و مصالح متفاوتی استفاده می شود و برای قسمت های سقف و دیوار سازه ها قابل استفاده هستند.

ساندویچ پانل سقفی و دیواری نه تنها از لحاظ شکل ظاهری و عملکرد با یکدیگر متفاوت هستند بلکه نحوه نصب آنها نیز متفاوت است. در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه نصب ساندویچ پانل دیواری آشنا نماییم. چناچه تمایل دارید با طریقه نصب ساندویچ پانل دیواری آشنایی پیدا کنید می توانید با ما در این مقاله همراه باشید.

طریقه نصب ساندویچ پانل دیواری چگونه است؟

همانطور که می دانیم امنیت و استحکام دو فاکتور مهمی هستند که در بحث ساختمان سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و به نوعی تعیین کننده ارزش یک سازه هستند.دیوارها جرء مهمترین قسمت های یک سازه به شمار می روند از این رو ساندویچ پانل دیواری که وظیفه ی پوشش دهی دیوارهای یک سازه را بر عهده دارند بایستی بر طبق قوانین و استانداردهای خاصی نصب شوند. در نگاه اول نصب ساندویچ پانل دیواری ممکن است بسیار ساده به نظر برسد اما در واقع اگر نصب این مصالح به درستی انجام نشود خسارت های فراوانی به بار خواهد آمد که گاهی جبران آنها غیر ممکن خواهد بود.

در اولین قدم بایستی مشخص شود ساندویچ پانل را در چه مکانی می خواهید قرار دهید. در مرحله بعدی تمامی لوازم جانبی که بایستی در کنار ساندویچ پانل استفاده شود، تعیین می شوند.معمولا برای نصب ساندویچ پانل هایی که قرار است بر روی قسمت دیوار قرار بگیرند از ورق های  فلزی استفاده می شود و این امرعلاوه بر اینکه کیفیت و طول عمر سازه شما را افزایش می دهد بلکه برای پوشاندن قسمت هایی مانند لبه، درز پنجره و درب های بهترین مصالح به شمار می روند.

ساندویچ پانل هایی که برای قسمت دیوار استفاده می شوند نیاز به زیرسازی دارند. برای زیر سازی ساندویچ پانل دیواری از متریالی به نام پروفیل استفاده می شود که این مصالح بایستی در جهت عمود بر اجرای ساندویچ پانل ها قرار گیرند.قبل از نصب ساندویچ پانل فاصله زیرسازی توسط متخصصان نصب ساندویچ پانل بررسی و تعیین می شود و در آخز به سازه اصلی پیچ می شوند. این مصالح پیش ساخته تا طول 13 متر نیز قابل تولید هستند و به صورت یک تکه نیز می توان از آنها استفاده نمود.

آشنایی با نحوه نصب ساندویچ پانل دیواری

مراحل نصب ساندویچ پانل دیواری

  • قبل از نصب ساندویچ پانل ها قسمت ورودی یا پنجره ها با استفاده از دستگاهی مخصوص مشخص یا برش داده می شود.
  • بعد از این مرحله نوبت به زیرسازی مکان مورد نظر با توجه به ابعاد درخواستی می رسد.
  • در مرحله بعد پروفیل ها را با جوشکاری به یکدیگر متصل می کنند.
  • پیچ های سرمته دار با توجه به قطری که دارند به ساندویچ پانل یا پروفیل متصل می شوند.
  • نبشی به صورت مستقیم بر روی ساندویچ پانل قرار گرفته و با استفاده از دریل یا پیچ به قسمت لبه کار فیکس و محکم می شوند.
  • برای درزبندی و آب بندی ساندویچ پانل ها از اسپری مخصوص پلی یورتان استفاده می کنند که می تواند درزها و شکاف های موجود بین پانل ها را پوشش دهد.زمانی که از این نوع اسپری ها استفاده می شود قبل از اینکه پانل پف کنند بایستی پانل بعدی نصب شود.
  • پانل هایی که برای قسمت دیوار سازه ها استفاده می شود با استفاده از ترازهایی مخصوص به صورت کاملا صاف در محل مورد نظر قرار گرفته و با استفاده از پیچ به مکان دلخواه محکم می شوند.
  • در آخر برای زیبایی بخشیدن به سازه و پوشاندن درزها و شکاف های موجود بین پانل ها از ورق فلاشینگ استفاده می کنند.

آشنایی با نحوه نصب ساندویچ پانل دیواری

انواع ساندویچ پانل جهت نصب

ساندویچ پانل پیچ مخفی: این نوع از پانل ها، پانل هایی مخصوص هستند که با استفاده از پیچ به مکان مورد نظر پیچ شده و پانل های بعدی به نحوی بر روی سازه قرار می گیرند که پیچ های کار شده بر روی سازه را بپوشاند.این نوع ساندویچ پانل ها به دلیل اینکه پیچ های موجود در کار را می پوشاند به ساندویچ پیچ مخفی معروف شده است.

ساندویچ پانل قفل دار: برای این نوع از پانل ها قفل هایی مخصوص تعبیه شده است که از طریق این قفل ها پانل ها به یکدیگر متصل می شوند و سازه دلخواه شما را پوشش می دهند.این نوع از پانل ها در سردخانه ها کاربرد گسترده ای دارد.

ساندویچ پانل نر و مادگی: این نوع از پانل ها دارای قسمتی تحت عنوان نر و مادگی هستند به این ترتیب که بعد از نصب در داخل یکدیگر فرورفته و به شکل یکپارچه در می آیند. در مرحله بعدی این نوع ساندویچ پانل ها با استفاده از پیچ به سازه مورد نظر محکم می شوند.

قیمت نصب ساندویچ پانل

بعد از انتخاب ساندویچ پانل مورد نیاز بایستی برای نصب این مصالح اقداماتی انجام گیرد. نکته ای که باید در نظر داشت این است که برای نصب ساندویچ پانل قیمت مشخصی نمی توان اعلام نمود چراکه نصابان ساندویچ پانل باتوجه به متریال و موادی که برای سازه استفاده می کنند قیمت نصب ساندویچ پانل را محاسبه می کنند. لازم به ذکر است که بدانید ساندویچ پانل ها خود مصالحی پیش ساخته هستند و برای نصب آنها از مواد دیگری استفاده نمی شود و فقط با کمک ابزارهایی مخصوص به سازه مورد نظر محکم می شوند.

از این نظر ساندویچ پانل ها در مقایسه با مصالح سنتی که برای نصب آنها از مواد دیگری هم استفاده می شود از نظر قیمتی  مقرون به صرفه تر هستند و بسیاری از افراد فعال در عرصه ساختمان سازی برای پوشش دهی دیوارها و سقف سازه خود از این مصالح پیش ساخته استفاده می کنند.

همچنین لازم به ذکر است که بدانید ساندویچ پانل دیواری در صورتی که به درستی و با کمک نصابان باتجربه و با رعایت تمامی استانداردهای فنی و مهندسی نصب شود از استحکام و مقاومت بسیار خوبی برخوردار خواهد بود اما در صورتی که نصب این مصالح پیش ساخته به درستی انجام نشود عمر چندانی نخواهد داشت. نصب ساندویچ پانل دیواری در سریعترین زمان ممکن انجام می شود اما این به این معنی نیست که افراد به راحتی می توانند این مصالح را بر روی سازه خود نصب نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه نصب ساندویچ پانل دیواری و نکاتی که بایستی در رابطه با نصب این مصالح پیش ساخته بدانید می توانید به صفحه مربوطه در سایت مراجعه نموده و یا از طریق شماره تماسهای مربوطه با ما در تماس بوده و از کارشناسان فنی ما در خصوص نصب ساندویچ پانل بهره بگیرید.

امیدوارم از خواندن مطلب آشنایی با نحوه نصب ساندویچ پانل دیواری نهایت استفاده را برده باشید.

دسته مقالات نصب ساندویچ پانل