مفهوم کلی بچه سوله

در این مطلب قصد داریم شما را با یکی از انواع سوله ها به نام بچه سوله، ویژگیهای بچه سوله و کاربردهای این نوع سوله آشنا نماییم. با ما همراه باشید.

هنگامی که واژه بچه در کنار سوله شنیده می شود به این معنی است که سوله ای با ابعاد کوچکتر به سوله اصلی چسبیده است. این نوع سوله ها بچه سوله نامیده شده و سازه هایی بسیار سبک و کاربردی می باشد.به طور کلی می توان سازه اصلی را می توان سازه مادر و سازه ای که به آن وابسته است را سازه جانبی نامید. سازه های جانبی در مقایسه با سازه ی مادر ابعاد کوچکتری دارند و وجود آنها به وجود سوله اصلی بستگی دارد.امکان ساخت بچه سوله در یک طرف یا دو طرف سازه وجود دارد و همان متریال استفاده شده برای اجرای سوله اصلی برای آنها هم به کار می رود.

ویژگیهای بچه سوله

بچه سوله یا سازه جانبی از ویژگیهای منحصر به فردی برخوردار است که موجب شده طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد. یکی از مهمترین خصوصیت هایی که می توانیم به آن اشاره کنیم این است که ساخت این سازه ها هم در حین اجرای پروژه و هم زمانی که پروژه تمام می شود، امکان پذیر است.نکته ی مثبتی که در مورد این سوله ها وجود دارد این است از همان ابتدا می توانید سوله را طوری طراحی کنید که بتوانید سوله جانبی را در کنار سوله اصلی قرار دهید.

برخی از اوقات خریدار تمایلی به ساخت بچه سوله در کنار سوله خود ندارد.در این صورت معماران این سازه ها را به نحوی طراحی می کنند که در آینده امکان ساخت بچه سوله در کنار سازه خود را داشته باشید. یکی از مزیت های  فوق العاده این نوع سازه این است نه تنها وزن کلی سوله را افزایش نمی دهد بلکه تا حدود زیادی از وزن سوله کم می کند. این به این خاطر است که به عنوان مهار کننده ای برای سازه اصلی محسوب می شود.بچه سوله

نکاتی در مورد طراحی بچه سوله

 • یکی از نکاتی که در ساخت این سوله ها اهمیت دارد اندازه آنهاست.ابعادی که می توانید برای بچه سوله در نظر بگیرید حداکثر تا 60 درصد ابعاد سوله اصلی است.اگر بچه سوله و سوله اصلی در ابعاد یکسان ساخته شوند، دیگر با نام سوله دو قلو و یا سه قلو نامیده می شود. در نتیجه کارایی سوله جانبی را تیز نخواهند داشت.
 • به خاطر داشته باشید که بین سوله اصلی و سوله کوچکتر حتما بایستی دیوار مشترکی وجود داشته باشد و دیوار هم بایستی طول یکسانی با طول سوله داشته باشد. در غیر اینصورت دو سوله هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند و کارایی مورد نظر را برای خریدار نخواهند داشت.
 •  دهانه ی سوله های کوچکتر بایستی براساس استانداردهای مشخص شده ساخته شود. دهانه بچه سوله ها بایستی بین 10 تا 15 متر باشد. لذا چناچه سازندگان این استانداردها را رعایت نکنند، احتمال اینکه در آینده مشکلاتی برای این سوله پیش بیاید، زیاد است.
 •  جالب است که بدانید علاوه بر متریال مصرفی و ابعاد و متراژ سوله فاکتورهای دیگری اعم از داشتن و یا نداشتن بچه سوله در قیمت نهایی سوله تاثیر بسزایی دارد. بنابراین لازم است تمامی هزینه های صرف شده برای ساخت بچه سوله را در دفترچه محاسبات سوله به صورت دقیق یادداشت نمایید.
 • این دسته از سوله ها را حتی می توان به عنوان سایه بان نیز مورد استفاده قرار داد، لذا صرفا لازم نیست یک سازه کوچک از سوله اصلی ساخته شود.
 • اگر صاحب سوله بخواهد یک سازه کوچک جانبی به سوله اصلی خود بیفزاید، بایستی از طرف سازمان نظام مهندسی برای ساخت بچه سوله تاییدیه داشته باشد. متاسفانه برخی از افراد بدون داشتن مجوز اقدام به ساخت سوله می کنند که این امر مشکلاتی را برای آنا به وجود می آورد. لذا ساخت سوله بایستی براساس استانداردهای و اصول خاصی صورت گیرد.

بچه سوله

کاربردهای بچه سوله

 • سوله های جانبی اگرچه کوچک هستند اما مانند سوله اصلی کاربری های فراوانی دارند که در قسمت زیر به پاره ای از کاربردهای بچه سوله آنها اشاره خواهیم نمود.
 • این نوع سازه ها به عنوان انبار اصلی یا فرعی برای نگه داشتن مواد اولیه و یا محصولات دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.
 • از بچه سوله می توان به منظور تفکیک مجموعه های مختلف نظیر آزمایشگاه، تعمیرگاه ماشین آلات و ... استفاده نمود.
 • سوله های جانبی همچنین به منظور پارکینیگ موقت یا دائمی برای ماشین آلات سبک و یا سنگین مورد استفاده قرار می گیرند.
 • علاوه بر آن مدیران، کارکنان هم می توانند برای پارک خودورهای خود از این سازه ها استفاده کنند.
 • سوله هایی که در کنار سوله های اصلی ساخته می شوند به عنوان سوله سایه بان نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
 • افزون بر کاربردهای ذکر شده بچه سوله ها به عنوان سوله مدیریت بحران با هدف اسکان موقت، آبرو و ... در حاشیه های بزرگراه هایی که در حال ساخت هستند، کاربرد گسترده ای دارند.

هزینه ساخت بچه سوله

در صورتی که بخواهیم قیمت بچه سوله را تخمین بزنیم، با قاطعیت تمام می توان گفت بچه سوله به دلیل سایز کوچکتری که دارد و اینکه متریال کمتری برای ساخت آن استفاده شده است هزینه کمتری را در بر خواهد داشت. همچنین امکاناتی اعم از کف پوش، سیستم تهویه که برای ساخت بچه سوله استفاده می شود از نوع ارزان می باشد. لذا قیمت این سوله ها در مقایسه با سوله اصلی بسیار کمتر خواهد بود. به طور کلی می توان گفت هزینه اصلی مربوط به سوله اصلی و اسکلت سازه است چراکه بیشترین مصالح برای ساخت سازه اصلی استفاده شده است.

شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سوله های دیگر اعم از سوله تیرورقی، سوله خرپایی و سوله ubm می توانید به صفحه مرتبط در سایت مراجعه نمایید.همچنین ما علاوه بر اجرای سوله های گوناگون در زمینه انواع ساندویچ پانل، کانکس هم فعالیت گسترده ای داریم. کارشناسان ما با سالها تجربه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند. لذا با اطمینان خاطر می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

دسته سوله