ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه چیست و چه ویژگیهای دارد؟

در این مطلب در مورد این موضوع که ورق سیاه چیست و چه ویژگیهای دارد بحث خواهیم کرد. در صورتی که در مورد اینکه ورق سیاه چیست اطلاعات کافی ندارید به شما توصیه می‌شود با ما در این مقاله همراه باشید.

به طور کلی برای تولید ورق از دو تکنولوژی متفاوت به نام نورد سرد و نورد گرم استفاده می شود. در نورد گرم محصولی که به دست می آید، ورق سیاه است و در نورد سرد محصول تولید شده، ورق روغنی نام دارد.هر یک از این نوع ورق ها دارای ویژگیها و کاربردهای مخصوص به خود هستند. دراین مقاله قصد داریم در مورد یکی از پرکاربردترین نوع ورق به نام ورق سیاه اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

ورق سیاه نوعی محصول فلزی است که در دو نوع رول و شیت قابل تولید هستند.این نوع ورق ها با نام ورق گرم نیز شناخته می شوند. دلیل این نامگذاری استفاده از روش نورد گرم است که برای تولید این نوع از ورق ها از آن استفاده می کنند. نورد گرم یکی از روش هایی است که عمدتا برای تولید ورق های فلزی با ضخامت های مختلف از آن استفاده می کنند. دلیل اینکه این نوع از ورق ها با نام سیاه نامگذاری شده اند این است که دمای بالا رنگ این محصول را مات و تیره می کند. این نوع از ورق ها در انواع ضخامت 1.5 میلی متر تا 10 سانتی متر و در عرض های 100 ،125 ،150 و 200 در بازار موجود است. البته طول این نوع از ورق ها براساس سلیقه و دلخواه مشتریان قابل تغییر است.

این نوع  ورق ها با دو استاندارد معروف به نام ST52 و ST37 موجود هستند. ST مخفف کلمه strength است که نشان دهنده ی میزان مقاومت و استحکام ورق ها است. با این توضیحات می توان نتیجه گرفت ورق سیاه ST52 از مقاومت بیشتری برخوردار است چراکه عددی که برای این نوع ورق نوشته شده است بیشتر است و این موضوع نشان دهنده ی این است که برای تولید این نوع از ورق سیاه از کربن بیشتری برای تولید آنها استفاده شده است.

یکی از نکاتی که در مورد ورق هایی که با استفاده از روش نورد گرم تولید می شوند، قابل ذکر است این است که این نوع از ورق ها تنها از ضخامت بیشتری برخوردار هستد اما در مقایسه با ورق هایی که از طریق روش نورد سرد تولید می شوند از کیفیت کمتری برخوردار هستند. یکی از تفاوت هایی که این ورق ها با ورق گالوانیزه دارند این است که پوشش محافظتی پوشانده نشده اند در نتیجه در برابر خوردگی، پوسیدگی و یا زنگ زدگی مقاومت کمتری از خود نشان داده و این موضوع باعث می شود که لایه رویی این نوع ورق ها در برابر رطوبت و خراش اکسید شود.

ورق سیاه چیست؟

فرایند تولید ورق سیاه

درجه حرارت یکی از مهم ترین مواردی است که در فرایند تولید ورق سیاه اهمیت بسیار زیادی دارد.تولید این نوع از ورق ها با گرم کردن شمش های فولادی در دمای بسیار بالا مانند 1100 درجه سانتی گراد آغاز می گردد. در این روش ابتدا تختال تولید شده در کوره در دمای بالا قرار می گیرند. بعد از اینکه تختال ها از کوره خارج شدند یک پوسته اکسیدی بر روی سطح آنها ایجاد می شود.به منظور برطرف نمودن این پوسته اکسیدی بایستی عملیاتی مانند پوسته شویی انجام شود. فرایند پوسته شویی دمای سطح تختال را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.

بعد از این مرحله نوبت به نورد خشن می رسد. در این مرحله قطعات چندین دفعه از غلتک ها عبور داده می شوند. این کار به این دلیل صورت می گیرد که ضخامت تختال ها کاهش پیدا کند و تا زمانی که به ابعاد مورد نظر برسند این کار ادامه خواهد داشت. ضخامت تختال 15 الی 30 درصد کاهش پیدا می کند. نورد خشن شامل 2 الی 3 قفسه است و بعد از اتمام آخرین قفسه نورد خشن، ورق سیاه وارد مرحله نورد نهایی می شود.

کارخانه های تولید و عرضه ورق سیاه

یکی از معروف ترین کارخانه های تولید ورق سیاه در ایران فولاد مبارکه اصفهان است که بخش عمده ای از نیازهای کشور را این کارخانه تامین می کند همچنین این کارخانه صادرات به کشورهای مختلف را در دستور برنامه های خود قرار داده است. البته کارخانه های دیگری مانند سب، گیلان، اکسین از دیگر کارخانه های عرضه کننده ورق های گرم هستند اما کارخانه فولاد مبارکه اصفهان یکی از معبرترین و با سابقه ترین کارخانه تولید این نوع ورق ها است.

کاربرد های اصلی ورق سیاه

این ورق ها در دو نوع فابریک و رول فرم قابلیت تولید دارند و در صنایع متفاوتی اعم از ساختمان سازی و سوله سازی، خودروسازی، حمل و نقل، کشتی سازی،  تانکرسازی، کشاورزی و ماشین آلات سنگین مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از کاربرهای دیگر این نوع از ورق ها به شرح زیر هستند.

  • به عنوان پوشش بیرونی سازه های پیش ساخته و ساندویچ پانل در پروژه های صنعتی
  • به منظور ساخت انواع تجهیزات کنار جاده ای مانند انواع گاردریل
  • برای ساخت تسمه، تیرآهن، مقاطع فلزی و پروفیل های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت ورق سیاه

همانند سایر مصالح نمی توان قیمت مشخصی برای ورق سیاه تعیین نمود. فاکتورهای متفاوتی از قیبل ضخامت ورق، ابعاد و کیفیت تعیین کننده ی قیمت این نوع از ورق ها می باشند.چناچه قصد دارید از ورق های سیاه استفاده نمایید می توانید از شرکت های تولید کننده این نوع از ورق ها استعلام بگیرید.

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سازه های پیش ساخته مانند ساندویچ پانل و مصالح مرتبط به آن انواع دیگر ورق مانند ورق پلی کربنات، ورق فایبرگلاس، ورق کامپوزیت آلومینیوم می توانید از طریق راه های ارتباطی که در سایت ذکر شده است با بخش فنی ما در ارتباط بوده واز کارشناسان فنی ما در این زمینه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

امیدوارم از خواندن مطلب ورق سیاه چیست نهایت استفاده را برده باشید.

دسته دسته بندی مقالات ورق