در حال حاضر با توجه به افزایش ساخت و ساز در کشور و قیمت بالای مصالح ، بسیاری از افراد به دنبال مصالحی هستند که علاوه بر اینکه از لحاظ اقتصادی برای آنها مقرون به صرفه باشد بلکه نسبت به مصالح دیگر دوام بیشتری داشته باشد. ساندویچ پانل یکی از مصالحی است که به دلیل دارا بودن مزیت های فراوانی مانند وزن سبک، استحکام فوق العاده و هزینه کم مورد محبوبیت بسیاری از پیمانکاران و مهندسان قرار گرفته است و در حال حاضر جایگزین خوبی برای مصالح سنتی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت، محسوب می شود.

نکته ای که باید به خاطر داشت این است که این مصالح در عین حال که در مقایسه با مصالح سنتی مورد محبوبیت بیشتری قرار گرفته اند اما اگر از متریال با کیفیتی برای تولید این محصول استفاده نشود نه تنها نمی توانند سازه ای بادوام را فراهم نماید بلکه خسارت های فراوانی برای مالک نیز به وجود خواهد آورد. در این مقاله به صورت تخصصی قصد داریم معایب ساندویچ پانل های بی کیفیت را به صورت جداگانه مورد ارزیابی قرار دهیم.

معایب ساندویچ پانل های بی کیفیت

به طور کلی پانل هایی که از کیفیت خوبی برخوردار باشند دارای ویژگیهای متعددی اعم از وزن سبک، سرعت نصب و مونتاژ بالا، مقاومت بالا در برابر حرارات و برودت، اشتعال و غیره می باشد. همچنین این مصالح پرکاربرد ساختمانی اگر از مواد خوبی شاخته شده باشند می توانند باعث کاهش اتلاف انرژی شود که این خود منجر به کاهش هزینه های ناشی از ساخت و ساز نیز می شود. در مقابل چناچه موادی که برای تولید پانل به کار می رود از درجه کیفیت پایینی برخوردار باشد احتمال اینکه سازه در مدت کوتاهی دچار پوسیدگی و خوردگی شود بسیار زیاد است.

همچنین در صورتی که ساندویچ پانل با استفاده از متریال نامرغوب تولید شود نمی تواند سازه را در برابر عوامل طبیعی مانند سیل، زلزله و یا طوفان حفاظت نماید. البته نحوه نگهداری از ساندویچ پانل ها و اینکه در چه شرایطی از آنها نگهداری شود در استحکام این نوع مصالح هم تاثیر دارد اما موادی هم که برای تولید ساندویچ پانل توسط  شرک های تولید کننده ی پانل استفاده می شود یکی از اصلی ترین فاکتورهایی است که در هنگام خرید این محصول خریدار بایستی به آن توجه نماید.

عوامل موثر بر طول عمر ساندویچ پانل

فوم عایق ساندویچ پانل

همانطور که می دانید فوم عایق یکی از مهمترین اجزای ساندویچ پانل محسوب می شوند و در کیفیت ساندویچ پانل نقش بسیار مهمی ایفا می کند. با توجه به اینکه فوم هایی که برای ساخت ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری به کار می روند به عنوان عایق عمل می کنند و سازه را در برابر سرما،گرما و آتش سوزی محافطت می نماید، خریداران بایستی به جنس فوم به کار رفته در پانل ها توجه لازم را داشته باشند. فوم عایق پلی یورتان یکی از باکیفیت ترین فوم های موجود در بازار است که اکثریت افراد این نوع فوم را به دلیل مقاوم و استحکام بالایی که دارد برای تولید پانل های خود انتخاب می کنند تا طول عمر سازه ی خود را افزایش دهند.

ورق های فلزی ساندویچ پانل

برای قسمت بیرونی پانل ورق هایی از جنس آلوزینک، گالوانیزه و آلومینیوم که دارای کیفیت بسیار خوبی هستند استفاده می شود. البته نوع ورق به مکان مورد نظر هم بستگی دارد. به عنوان مثال، چناچه سازه ی شما در آب و هوای مرطوب قرار دارد بهتر است که از ورق آلوزینک استفاده نمایید چراکه زنگ زدگی و خوردگی سازه جلوگیری می کند. البته ورقهای با کیفیت کمتر برای افرادی که می خواهند هزینه کمتری صرف نمایند هم وجود دارد که در مدت بسیار کوتاهی آسیب خواهند دید و کاربردی نخواهند بود.

 
به طور کلی می توان گفت چناچه می خواهید از کیفیت ساندویچ پانل هایی که خریداری می کنید، کاملا اطمینان داشته باشید بایستی یک شرکت معتبر در زمینه تولید ساندویچ پانل که از افراد با تجربه برای ساخت محصولات خود بهره می گیرد و در آخر کیفیت محصولاتش توسط دستگاههای مخصوص تایید می شود، را انتخاب نمایید. در نتیجه می توانید کیفیت ساندویچ پانل هایی که خریداری کرده اید تضمین شده است و می توانید با خیال راحت از این متریال برای پوشش دهی سازه ی خود استفاده نمایید.

مونتاژ ساندویچ پانل:

مونتاژ و نصب ساندویچ پانل یکی از مهمترین فاکتورهای است که می تواند طول عمر سازه ی شما را به طرز چشمگیری افزایش دهد. لذا اگر نصب این مصالح بر روی سازه بر طبق استانداردهای خاصی صورت گیرد در صورت بروز مشکل می توانید قطعات را به راحتی جایگزین نمایید و مشکلی برای سازه شما به وجود نمی آید. اما در صورتی که ساندویچ پانل با استفاده از افراد بی تجربه و بدون توجه به استانداردهای ساخت و ساز نصب گردد، سازه شما در مدت کوتاهی دچار پوسیدگی، زنگ زدگی خواهد شد که این امر از نظر اقتصادی به ضرر شما خواهد بود.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب ذکر شده چناچه قصد خرید این محصولات را دارید، انتخاب شرکتی که در زمینه تولید پانل اعتیار خوبی در بین عموم مردم کسب کرده است، امری بدیهی است. در این صورت می توانید اطمینان داشته باشید که محصولاتی با کیفیت و دوام بالا را انتخاب کرده اید که می توانید سازه ی شما را در برابر عوامل متعددی  نظیر برف، باران، پوسیدگی و خوردگی محافظت نماید. در صورتی که می خواهید در مورد ساندویچ پانل و اینکه چه نوع پانلی برای پوشاندن سازه ی شما مناسب است، اطلاعات بیشتری کسب نمایید می توانید از طریق شماره های درج شده با ما ارتباط برقرار نموده و از کارشناسان فروش ما در این خصوص راهنمایی بخواهید.

 
دسته مقالات ساندویچ پانل