فوم عایق ایکس پی اس (xps)

عایق اکس پی اس چیست؟

در این مقاله قصد داریم در مورد یکی دیگر از انواع فوم ها که در صنایع مختلف کاربرد گسترده ای دارند، به نام فوم عایق اکس پی اس (xps) اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در صورتی که تمایل دارید در مورد فوم عایق اکس پی اس (xps) اطلاعات بیشتری کسب نمایید پیشنهاد می‌کنیم با ما در این مقاله همراه باشید.

XPS مخفف (Extruded poly styrene) است و به عنوان یکی از پرکاربرد ترین نوع فوم ها می توان از این فوم یاد کرد. این نوع از فوم ها از ترکیب فوم پلی استایرن معمولی با فوم کننده ها طی فرایند اکستروژن ساخته می شوند که علاوه بر اینکه مقاومت بالایی در برابر رطوبت، حرارت و صوت دارد به دلیل اینکه از سلولهای بسته با جداره مشترک تشکیل شده اند از استحکام و دوام بسیار بالایی برخوردار هستند.

فوم عایق XPS هر سه ویژگی عایق حرارتی، عایق صوتی و عایق رطوبتی را به صورت همزمان دارا هستند و همین ویژگی باعث متمایز شدن این نوع فوم های از فوم های عایق دیگر می شود.این نوع فوم با نام فوم سبز نیز در بازار معروف است. دلیل این نامگذاری این است که این فوم ها تجزیه پذیر هستند، در نتیجه اثرات مخربی نیز ندارند. نکته ی دیگر این است که گازهایی که برای محیط زیست خطرناک هستند در ترکیب این محصول وجود ندارد در نتیجه تا حد زیادی با استفاده از این فوم ها می توان از محیط زیست هم محافظت نمود.

دانسیته ی این نوع از فوم ها مانند فوم پلی یورتان 40±2 مب یاشد و میزان چسبندگی آنها به ورق مانند فوم پلی یورتان است با این تفاوت که در ترکیب این نوع از فوم  ازگازهایی مانند B14، R12 و R22 و گازهای CFC که مخرب لایه اوزون هستند، استفاده نشده است. این نوع از فوم ها به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارند امروززه به عنوان جایگزین مناسبی برای فوم هایی مانند پشم شیشه و پشم سنگ کاربرد دارند.

مزایای فوم عایق اکس پی اس

 • فوم xps به دلیل ساختار ویژه ای که دارند مزایای متعددی دارند که از میان این مزایا می توان به موارد زیر اشاره نمود.
 • فوم  xps مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش سوزی دارند. استفاده از این نوع فوم امنیت بهتر و بیشتری برای ساختمان فراهم می کند.
 • این نوع از فوم ها عایق صوتی بسیار خوبی هستند که موجب می شود سرو صداهای اضافی به داخل سازه نفود نکند و برای آن دسته از مکانهایی مانند سالن آمفی تئاتر، سالن های سینما که نیاز به مکان هایی با سرو صدای کم دارند استفاده از این فوم مناسبترین گزینه می باشد.
 • فوم  xps به راحتی قابل یافت هستند و می توان به آسانی آنها را تهیه نمود. علاوه بر این هنگامی که این نوع فوم ها دچار آسیب دیدگی شوند به راحتی می توان آنها را تعمیر نمود.
 • وزن سبک یکی از ویژگیهای مهم فوم xps است. ویژگی سبک بودن فوم xps موجب می شود امنیت این نوع از فوم ها به طرز چشمگیری بالا برود.
 • این نوع از عایق ها دارای ضریب مقاومتی حرارتی بالا هستند که سبب افزایش راندمان انرژی می شود. این فوم برای محیط هایی با دمایی بسیار پایین کاربرد گسترده ی دارند. همچنین بریا محیط های مرطوب نیز می توان از این عایق ها استفاده کرد.
 • فوم xps در برابر رشد انواع میکروب، قارچ و یا باکتری بسیار مقاوم هستند در نتیجه عواملی مانند باکتری و کپک به آسانی در این فوم ها نفوذ نمی کنند.
 • ساختار سلول های بسته در فوم xps از نفوذ و جذب آب و یا بخار آب جلوگیری می کند به نحوی که می توان گفت درصد جذب آب در این فوم صفر است. این امر باعث افزایش عملکرد حرارتی و  عدم تغییر شکل این صفحات تا 50 سال می شود.
 • برخی از فوم های موجود در بازار در هنگام آتش گرفتن از خود گازهایی سمی تولید می کنند که این گازها بسیار خطرناک هستند. فوم xps در صورت قرار گرفتن در معرض آتش سوزی هیچ نوع مواد سمی از خود متساعد نمی کنند و این ویژگی بسیار مهمی برای این نوع فوم ها به شمار می رود.
 • فوم xps از قیمت بسیار خوبی برخوردار هستند که این امر برای آن دسته از افرادی که به دنبال فومی با قیمت مناسب می گردند بهترین گزینه می باشد. همچنین این نوع فوم ها به دلیل هزینه حمل و نقل پایینی که دارند نوعی فوم مقرون به صرفه به حساب می آیند. مجموع موارد ذکر شده هزینه های ناشی از ساخت وساز که امری مهم به شمار می رود را به طرز فوق العاده ای کاهش می دهد.

فوم عایق ایکس پی اس (xps)

معایب فوم اکس پی اس XPS

فوم های XPS در کنار مزایای زیادی که دارند، ایرادی نیز دارند که البته با توجه به مزایای قابل توجه این فوم میتوان این عیب را نادیده گرفت. ایرادی که بر این نوع فوم وارد است این است که به دلیل اینکه ساختار این فوم ها به همدیگر فشرده است نمی توان آنها را به صورت موج دار برش زد در نتیجه زمانی که پانل های ما ذوذنقه ای باشند نمی توان از این نوع  فوم ها استفاده نمود.

کاربرد فوم اکس پی اس

 • از این نوع فوم ها را می توان به عنوان هسته عایق ساندویچ پانل مورد استفاده قرار داد.
 • برای عایق کاری کف و سقف ساختمان و عایق کاری دیوارهای سازه های مختلف کاربرد دارد.
 • فوم XPS به منظور عایق کاری دیواره های دو جداره نیز کاربرد دارند.
 • یکی از کاربردهای دیگر این نوع از فوم ها برای عایق کاری سردخانه ها می باشد.
 • فوم های ایکس پی اس برای ساختمان های پزشکی، محیط های صنعتی مانند انبارها و سوله ها قابل استفاده هستند.
 • بهره برداری در زیر ساخت های حمل و نقل از جمله در باند فرودگاه، راه آهن و جاده و نماکاری ساختمان
 • برای ساخت قطعات دکوراتیو نیز می توان از این نوع فوم ها استفاده نمود.
 • یکی دیگر از کاربری های این نوع از فوم ها که می توان به عنوان کاربرد اصلی این فوم ها به شمار می روند، ساندویچ پانل پلی استایرن است.

قیمت فوم ایکس پی اس

با توجه به وضعیت موجود در بازار و تحریم های حاکم در کشور نمی توان قیمت مشخصی برای فوم های XPS اعلام نمود و ممکن است قیمت ها متغیر باشند. درصورتی که بخواهید در مورد قیمت فوم xps و انواع دیگر فوم ها مانند فوم ای پی اس، فوم پلی یورتان و…اطلاعات بیشتری کسب نمایید می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت با ما در ارتباط بوده و از مشاوران با تجربه ما در این زمینه راهنمایی بخواهید.

امیدوارم از خواندن مطلب فوم عایق اکس پی اس (xps) نهایت استفاده را برده باشید.

دسته مقالات ساندویچ پانل