دیوارهای تری دی پانل یا ساندویچ پانل سه بعدی به گونه از دیواری های پیش ساخته گفته می شود که برای ساخت خانه های پیش ساخته مورد استفاده قرار می گیرند.
در ادامه مطلب توضیحات بیشتری درباره این محصول ارائه می شود.

دیوارهای تری دی پانل
ساندویچ پانل دیواری

تری دی پانل چیست؟

ساختار دیوارهای تری دی پانل به این صورت است که در دوطرف پنل هایی متشکل از صفحات مشبک فلزی از جنس مفتول قرار گرفته اند و در میان آن ها یک لایه فوم عایق از جنس پلی استایرن با خاصیت نسوز قرار داده می شود. در نتیجه دیوارهای تری دی پانل متشکل از سه لایه از مفتول و عایق پلی استایرن است که سیم های مفتول به هم چوش شده اند.
عایق پلی استایرن بکار رفته در ساخت ساندویچ پانل ها علاوه بر کاهش وزن دیوار و سقف حمل و نقل آن را نیز بسیار ساده می کند.
از این پانل ها می توان در ساخت دیوارهای باربر و یا دیوارهای غیر باربر جداکننده در ساختمان های پیش ساخته استفاده نمود.

ساختار ساندویچ پانل
ساختار ساندویچ پانل

انواع دیوارهای تری دی پانل

عایق بکار رفته در این ساندویچ پانل ها اغلب دارای ضخامت بین ۴۰ الی ۱۰۰ میلیمتر است و بر همین اساس فاصله صفحات مفتولی جوش شده به هم تقریبا بین ۸۰ تا ۱۴۰ میلیمتر می باشد. بر اساس نوع کاربری این پانل ها را به دو دسته نقسیم می کنیم:

دیوارهای تری دی پانل غیر باربر

این نوع پانل های دیواری به عنوان دیوار جداکننده در سازه ها بکار می روند و نسبت به نوع بابر آن دارای ضخامت کمتری می باشند. همچنین عایق بکار رفته در این نوع پانل دیواری کمتر بوده و حدود ۱۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. همچنین قطر مفتول مورد استفاده در پانل های دیواری غیر باربر باید حداقل ۲ میلیمتر باشد.

مشخصات پانل دیواری غیر باربر
مشخصات پانل دیواری غیر باربر

دیوارهای تری دی پانل بابر

از این نوع از پانل های دیواری به عنوان عناصر باربر جانبی یا دیوار برشی در ساخت و سازها استفاده می شود. به علاوه از ساندویچ پانل ها در بهینه سازی سازه های فاقد سیستم باربری جانبی یا ضعف در باربری استفاده می شود.
ضخامت این پانل ها نسبت به نوع غیر باربر آن ضخامت بیشتر است. به گونه ای که حداقل قطر مفتول مورد استفاده باید ۳ میلیمتر و چگالی عایق بکار رفته حدود ۱۵ کیلوگرم بر متر مکعب باشد.
نصب و اجرای دیواری های تری دی پانل
پیش از نصب دیوارهای تری دی پانل باید یک پانل در قسمت انتهایی گوشه یکی از دیوارهای خارجی به عنوان پانل مبنا نصب و شاقول شود. از این پانل برای تراز دیوارهای هم جهت و عمود بر خود استفاده می شود. در نهایت سایر پانل های دیواری به ترتیب مورد استفاده به اسکلت متصل می شوند.

تصویر ساختمان پیش ساخته با پانل دیواری
دیوار پیش ساخته

مزایای دیوارهای تری دی پانل

در ذیل به چند مورد از مزیت های این محصول مختصرا اشاره می شود:
• کاهش وزن سازه و بارهای ساختمانی
• مقاومت بالا در برابر تکانه ها مانند زلزله
• سهولت و سرعت در نصب و در نتیجه کاهش نیاز به نیرو انسانی
• خاصیت عایقی در برابر نفوذ رطوبت ، حرارت و برودت و عایق صوتی کامل

بزرگترین تولید کننده ساندویچ پانل :
  • مجتمع صنعتی ماموت برترین تولید کننده ساندویچ پانل

    شرکت ماموت برندی است که در سال 1370 و در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع شروع به کار کرد و در چند سال اخیر به عنوان بزرگ ترین شرکت در این حوزه مشغول فعالیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.