ساندویچ پانل سقفی چیست؟

ساندویچ پانل سازه ای است که از سه لایه متصل به هم تشکیل شده است. لایه های بیرونی از دو ورق فلزی از جنس ورق آلومینیوم، ورق آلوزینک و ورق گالوانیزه تشکیل شده و لایه درونی نوعی فوم تزریقی است که معمولا از جنس عایق پلی استایرن، پلی اورتان (پلی اورتان)، عایق XPS ، عایق پشم سنگ و پشم شیشه می‌باشد. بهترین نوع فوم مصرفی آن از جهت عایق بودن و ازنظر استحکام در ساندویچ پانل سقفی  فوم پلی اورتان می‌باشد

ساندویچ پانل سقفی پوششی برای سقف است که به دلیل گام‌های ذوزنقه ای و شکل اورلپ امکان نفوذ آب به آن از بین می رود. ساندویچ پانل سقفی به صورت های دو طرف ورق، یکرو ورق یکرو فویل، یکرو ورق یکرو نایلون و یکرو ورق یکرو کاغذ تولید می شوند. ساندویچ پانل سقفی دارای عرض استاندارد ۱/۰۸ متر می باشد که ۷ سانت آن بصورت اورلپ(همپوشانی با پانل های کناری) و ۱/۰۱ متر مفید کار و طول دلخواه(بنا به سفارش مشتری)می باشد. ورق های این نوع ساندویچ پانل‌ها بصورت سینوسی(کرکره ای)، شادولاین، طرح ذوزنقه ای و طرح سفال قابل تولید می باشد. این نوع ساندویچ پانل با پوشش های دو طرف ورق آلوزینک ، دو طرف ورق آلومینیوم، دو طرف ورق گالوانیزه ، یک رو آلوزینک و یک رو گالوانیزه ، یک رو ورق آلوزینک از بیرون و فویل مسلح آلومینیومی از داخل و یا یک رو گالوانیزه از بیرون و یک رو فویل از داخل، یک طرف ورق و یک طرف کاغذ، یک طرف ورق و یک طرف نایلون با فوم تزریقی پلی اورتان سخت(معمولی و ضد حریق) تولید می‌شود.

ساندویچ پانل سقفی

از ساندویچ پانل سقفی به عنوان پوششی برای سقف انواع خانه های پیش ساخته، پوشش سقف ویلا، پوشش سوله های صنعتی استفاده می شود.وجود خواصی مانند ضریب انتقال حرارتی پایین باعث شده تا ساندویچ پانل سقفی در برابر آتش سوزی ایمن باشد.

انواع ساندویچ پانل سقفی بر اساس جنس عایق و ورق‌هایی که در تشکیل آن بکار رفته‌اند و همچنین نوع کاربرد در صنعت دسته‌بندی می‌شود.مهمترین مزیت ساندویچ‌ پانل‌ سقفی آب‌بند بودن آن است. و دلیل آن اورلپ شدن پانل‌ها و قطعات اتصال در هنگام نصب است.پس از نصب ‌ساندویچ ‎‌پانل در انتهای آن از ورق‌ آبرو و فلاشینگ برای خارج کردن آب جمع شده بر روی سقف‌ شیروانی استفاده می‎‌شود. انواع ساندویچ‌ پانل‌ سقفی بسته به اینکه در چه آب و هوایی نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرند متفاوت است. از این جهت ورق ‌ساندویچ‌ پانل را از مواد مقاوم در برابر نفوذ آب ، حرارت‌ بالا و خوردگی و زنگ‌زدگی می‌سازند.

ساندویچ پانل سقفی از ضخامت ۳ الی ۲۰ سانتی‌متر با فوم تزریقی پلی اورتان سخت (دانسیته های متفاوت) تولید می‌شود. دو ماده پایه ای تشکیل دهنده فوم عایق پلی اورتان، که عبارتند از ایزوسیانات و پلی یول، در دو مخزن جدا نگهداری می شوند. برای عایق کاری، دو ماده با نسبت و فشار مشخص، توسط دستگاه مخصوص، در مکان دلخواه تزریق می شوند. از واکنش دو ماده، فوم عایق پلی اورتان شکل می گیرد و در داخل فضای عایق کاری، منبسط می شود و فضا را کاملا پر می کند. از آنجا که تشکیل فوم در محل عایق کاری صورت می گیرد، فوم تمامی سوراخ‌ها و منافذ را پر کرده و عایق کاملی را بین سطوح ایجاد می کند. فشار پشت دستگاه تزریق و فشار ناشی از انبساط فوم پلی اورتان، باعث نفوذ عایق به تمامی منافذ شده و سطح را کاملا می پوشاند. ساندویچ پانل سقفی مقاوم در برابر رشد گیاهان و قارچها و دارای ضریب هدایت حرارتی پایین می‌باشد. ضخامت های قابل تولید ساندویچ پانل سقفی غالبا ۳،۴،۵،۶،۸،۱۰،۱۲/۵،۱۵،۲۰ سانت می باشد که هرکدام بر اساس شرایط اقلیمی و نوع کاربرد انتخاب می شوند. ساندویچ پانل های ۸ سانت به بالا جهت پوشش سردخانه‌ها به کار می روند.

ساندویچ پانل سقفی

 

انواع ساندویچ پانل سقفی:

پانل های سقفی در دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند که شامل: ساندویچ پانل سقفی ساده و ساندویچ پانل سقفی پیچ مخفی است.تعداد لایه‌ها و ضخامت ورق‌ ساندویچ‌ پانل و جنس مواد بکار رفته در تولید آن در انتخاب انواع ساندویچ پانل موثر است.ورقی که در لایه بالایی ساندویچ‌ پانل بکار رفته ورق‌ ذوزنقه ای و ورق زیرین یک ورق صاف یا شیاردار است.ضخامت ساندویچ‌ پانل‌ها بین ۴ تا ۱۰ سانتیمتر است.انواع ساندویچ پانل که توسط شرکت ماموت تولید می‌شود دارای کیفیت بسیار بالا در ساخت و همچنین مواد اولیه هستند و از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه بوده و قیمت ساندویچ پانل‌ها نسبت به مصالح ساختمانی سنتی بسیار کمتر و ارزان‌تر است.شرکت ماموت گروپ یکی از بزرگترین تولید کنندگان انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری در ایران است.

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی شادولاین:

این نوع ساندویچ پانل جهت استفاده در سقف می‌باشد که با توجه به گام‌های ذوزنقه ای و شکل اورلپ آن امکان نفوذ آب به داخل را از بین می‌برد و جهت طول‌های بلند (بالاتر از ۱۳ متر) قابلیت اورلپ شدن روی یکدیگر را دارا می باشد .این نوع ساندویچ پانل به دو صورت دو رو ورق آلوزینک و یک رو ورق آلوزینک از بیرون و فویل مسلح آلومینیومی از داخل با ضخامت ۴ الی ۱۰ cm تولید می‌شود. ساندویچ پانل های سقفی با طرح شادولاین ذوزنقه تولید می‌گردد و این طرح در ظاهر ورق رویی ساندویچ پانل مشخص می باشد .برای زیبایی نمای سقف در حالت شیبدار اقدام به تولید ورق با طرح سفال نموده که با ساخت  آن می‌توان سقفی با نمای فوق العاده زیبا ایجاد نمود .قیمت ساندویچ پانل سقفی نسبت به قطر ساندویچ پانل و گام های ساندویچ پانل ،شکل سقف و نوع ساندویچ پانل  نوع عایق و متراژ پروژه طبق نقشه بررسی و به روز محاسبه می گردد و نسبت به نوع متریال انتخابی ، طول و عرض و ضخامت بررسی می شود.

انواع ورق در تولید ساندویچ پانل سقفی:

این ورق‌ها به صورت دو رو ورق و یک رو ورق  تولید می شود ،ساندویچ پانل گالوانیزه  ،ساندویچ پانل آلومینیوم ، ساندویچ پانل سقفی طرح سفال که نسبت به سلیقه مشتری و نقشه پروژه و نوع موقعیت جغرافیایی پروژه انتخاب می شود.نوع و جنس ورق‌هایی که در ساخت و تولید ساندویچ پانل‌ها بکار می رود از جمله مواردی است که در میزان مقاومت و طول عمر این محصول موثر است. همچنین قیمت ساندویچ پانل نیز به این موضوع وابسته است. ورق‌ آلومینیوم مقاومت خوبی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد. نوع دیگری از ورق های ساندویچ‌ پانل ورق‌ آلوزینک است که از ترکیب فولاد و روی تشکیل می‌شود و ورق‌ آلوزینک را ایجاد می‌کند. خاصیت مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی ورق‌ آلوزینک به مراتب از ورق‌آلومینیوم بیشتر است.شرکت ماموت گروپ در تولید انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری از ورق‌های فلاشینگ، شادولاین، دامپا و آبرو استفاده می‌کند. البته پرکاربردترین نوع آنها ورق‌ گالوانیزه است.این ورق علاوه بر مزیت‌هایی که ورق‌آلوزینک و آلومینیومی دارند دارای رنگ‌بندی بسیار متنوع و زیبایی نیز می‌باشد. ورق‌ گالوانیزه دارای مقاومت بسیار بالایی است به گونه‌ای که حتی بعد از خراش لایه سطحی، بازهم مانع از زنگ‌زدگی فولاد می شود.انواع ساندویچ پانل سقفی بر اساس نوع فوم‌ عایق استفاده شده در موارد متفاوت بکار می‌روند.فوم های عایق در انواع فوم پلی اورتان، عایق پلی ‌استایرن ، عایق پشم‌ سنگ و پشم‌ شیشه به عنوان لایه میانی ساندویچ‌ پانل استفاده می شوند.

انواع ورق ساندویچ پانل سقفی

مزایای ساندویچ پانل سقفی:

از جمله مزایای صفحات پانل سقفی می توان به عایق حرارت، برودت، مقاومت در برابر نفوذ آب و رطوبت هوا اشاره کرد.همچنین به دلیل وزن کم در مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله و نیز سبک سازی خانه های پیش ساخته مورد استفاده قرار می‌گیرد.سرعت نصب ساندویچ پانل سقفی بسیار سریع است و هیچ گونه موادی مانند سیمان یا ماسه برای اتصال ورقه های ساندویچ پانل مورد نیاز نیست. بلکه روش نصب ساندویچ پانل به این صورت است که نقاط تحتانی پانل‌ها را که به صورت نر و ماده است در هم چفت می‌کنند و در نهایت توسط پیچ و پرچ های مخصوص محل اتصالات محکم می‌گردد. قیمت پایین، تنوع در رنگ، قابلیت بازیافت و مناسب برای تمامی اقلیم‌ها از دیگر مزایای این سازه‌ها به شمار می‌رود.

مزایای ساندویچ پانل سقفی

کاربرد ساندویچ پانل سقفی:

از ساندویچ پانل سقفی به عنوان پوشش سقف سوله ساختمان های صنعتی ، کانتینر های حمل و نقل ، سرد خانه های ثابت و متحرک ، انبار و سیلوها استفاده می‌شود. ضخامت های مورد استفاده در کاربری های مختلف متفاوت است. به طور مثال جهت پوشش سوله با کاربری پرورش قارچ، انبار خرما، مرغداری‌ها معمولا از پانل با ضخامت ۵ سانت استفاده می شود. ضخامت های ۱۰ الی ۲۰ سانت برای سردخانه‌ها(زیر صفر و بالای صفر)به کار می رود.

مشخصات فنی ساندویچ پانل سقفی:

عرض مفید پانل های سقفی ۱ متر و پهنای غیر مفید آنها ۱٫۰۸ متر است.سایر مشخصات پانل سقفی شامل ۱۴ متر طول و ضخامت ۲ تا ۱۵ سانتیمتر است.جنس ورق بکار رفته در ساخت ساندویچ پانل سقفی معمولا از ورق آلومینیوم و ورق گالوانیزه است و در دو نوع دو رو ورق یا یک رو ورق یک رو فویل ساخته می‌شود. قیمت ساندویچ پانل نیز بر اساس تغییرات بازار در حال تغییر است جهت دریافت قیمت به صفحه لیست قیمت ساندویچ پانل مراجعه نمایید. از طرف دیگر همانطور که پیش تر ذکر شد، یکی از مزایای ساندویچ پانل سقفی خاصیت عایق حرارتی است بنابراین ضریب انتقال حرارتی پانل سقفی را جهت خرید پانل سقفی مورد نظرتان در قالب یک جدول قرار داده ایم. جداول مربوط به مشخصات فنی پانل سقفی را در تصویر زیر مشاهده می‌نمایید:

مشخصات فنی ساندویچ پانل سقفی

مشخصات فنی ساندویچ پانل سقفی

مشخصات فنی ساندویچ پانل سقفی

نصب ساندویچ پانل سقفی:

پیشنهاد می شود در خصوص نصب ساندویچ پانل به موارد ذیل توجه شود :

 • جهت ساخت استراکچر و زیرسازی پانل های دیواری باید به فاصله بین ستون‌ها
 • عرض کلی ،محل نصب پانل‌ها، ارتفاع پانل‌ها و شدت وزش باد در منطقه
 • به نحوه قرار گرفتن نری و مادگی پانل های دیواری جهت آب بندی مناسب پروژه
 • در نصب پانل های دیواری و سقفی حتماً از پیچ های واشر دار مخصوص نصب استفاده شود .
 • برای درز بندی بهتر بین دو ساندویچ پانل می‌توان از چسب سیلیکون و نوارهای چسب یک طرف چسب دار استفاده کرد.
 • جهت یاخت استراکچر و زیر سازی پانل های سقفی باید به نوع استراکچر سقف اجرا شده و فواصل بین تکیه گاه های اصلی توجه شود
 • در نصب پانل های سقفی کاربرد فلاشینگ‌ها و آبرو‌ها در محل مناسب از اهمیت خاصی جهت زیبایی و آب بندی پروژه برخوردار است .
 • در نصب پانل های سقفی قرار گرفتن مناسب اورلپ پانل‌ها بر روی گام اول پانل بعدی بسیار مهم است.
 • رعایت نمودن فاصله خالی میان دو پانل اهمیت ویژه ای دارد.
 • توجه به گام پیچ‌ها و ارتفاع آنها

نصب ساندویچ پانل سقفی

قیمت ساندویچ پانل سقفی:

همانطور که گفته شد قیمت انواع ساندویچ پانل سقفی کاملا به جنس ورق و فوم‌ عایق بکار رفته در آنها بستگی دارد.شرکت ماموت گروپ با توجه به موارد کارشناسی بهترین انواع ساندویچ پانل سقفی را بر اساس نیاز مشتری پیشنهاد می‌دهد. البته سفارش خرید ساندویچ ‌پانل بر اساس انتخاب مشتری هم صورت می پذیرد.همانطور که می‌دانید اغلب مواد استفاده شده در تولید ساندویچ پانل‌ها وارداتی است و بصورت مستقیم با نوسانات ارز ارتباط دارد. از این رو امکان درج قیمت ثابت در وب سایت ماموت گروپ وجود ندارد. در ساندویچ پانل سقفی می‌توان از انواع ورق‌ها اعم از گالوانیزه ، آلوزینک و آلومینیوم و انواع فوم های پلی اورتان ، پلی استایرن ، xps  و ... استفاده کرد.قیمت پانل هم بر اساس همین موارد تعیین خواهد شد.بنابراین لطفا جهت استعلام قیمت روز ساندویچ پانل با کارشناسان واحد فروش شرکت ماموت تماس بگیرید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از عرشه فولاد به صفحه مربوطه در سایت ساندویچ پانل ماموت مراجعه فرمایید.

با ما همراه باشید

بزرگترین تولید کننده ساندویچ پانل :
 • شرکت ماموت بزرگ ترین تولید کننده ساندویچ پانل در خاورمیانه

  شرکت ماموت برندی است که در سال 1370 و در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع شروع به کار کرد و در چند سال اخیر به عنوان بزرگ ترین شرکت در این حوزه مشغول فعالیت استاطلاعات بیشتر لیست قیمت

2 نظر ثبت شده برای “ساندویچ پانل سقفی + قیمت

 1. سلام خسته نباشید
  برای ساخت سوییت 50 متری چه نوع ساندویچ پانلی را پیشنهاد می‌کنید؟

 2. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز
  پیشنهاد شرکت ماموت، ساندویچ پانل سقفی با هسته پلی یورتان است. زیرا فوم پلی یورتان با قابلیت عایق بودن بیشتر از سایر محصولات به عنوان فوم دیرسوز معرفی می‌گردد و ورق آلوزینک با گارانتی 20 ماهه از طول عمر بالایی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.