ساندویچ پانل سقفی چیست؟

ساندویچ پانل سازه‌ای است که از سه لایه متصل به هم تشکیل شده است. لایه‌های بیرونی از دو ورق فلزی از جنس ورق آلومینیوم، ورق آلوزینک و ورق گالوانیزه تشکیل شده‌اند و لایه درونی نوعی فوم تزریقی است که معمولا از جنس عایق پلی استایرن، پلی اورتان (پلی یورتان)، عایق XPS، عایق پشم سنگ و پشم شیشه است. بهترین نوع فوم مصرفی از جهت عایق بودن و استحکام در  پانل سقفی می‌توان به فوم پلی اورتان اشاره کرد.
ساندویچ پنل سقفی پوششی برای سقف است که به دلیل گام‌های ذوزنقه‌ای و شکل اورلپ امکان نفوذ آب به آن وجود ندارد.  پانل سقفی به صورت‌های دو طرف ورق، یکرو ورق یکرو فویل، یکرو ورق یکرو نایلون و یکرو ورق یکرو کاغذ تولید می‌شوند. ساندویچ پانلهای سقفی عرض استانداردی معادل 08/1 متر دارد که ۷ سانت آن بصورت اورلپ (همپوشانی با پانل‌های کناری) و 01/1 متر مفید کار و طول دلخواه (بنا به سفارش مشتری) است. ورق‌های این نوع ساندویچ پنل‌ها بصورت سینوسی (کرکره‌ای)، شادولاین، طرح ذوزنقه‌ای و طرح سفال قابل تولید هستند.

Ceiling-panel-sandwich-6

کاربرد استفاده ساندویچ پانل

از  پانلهای سقفی به عنوان پوششی برای سقف انواع خانه‌های پیش ساخته، پوشش سقف ویلا، پوشش سوله‌های صنعتی و کانکس‌ها استفاده می‌شود. وجود خواصی مانند ضریب انتقال حرارتی پایین باعث شده تا پنلهای سقفی در برابر آتش سوزی ایمن باشد.
انواع پانل های ساندویچی سقفی بر اساس جنس عایق و ورق‌هایی که در تشکیل آن بکار رفته‌اند و همچنین نوع کاربرد در صنعت دسته‌بندی می‌شود. مهمترین مزیت ساندویچ‌ پانل‌ سقفی ضد آب بودن آن است که دلیل آن اورلپ شدن پانل‌ها و قطعات اتصال در هنگام نصب است. پس از نصب ‌ساندویچ ‎‌پانل در انتهای آن از ورق‌ آبرو و فلاشینگ برای خارج کردن آب جمع شده بر روی سقف‌ شیروانی استفاده می‎‌شود. این پانل‌ها بسته به اینکه در چه آب و هوایی نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرند متفاوت است. از این رو ورق‌ پانل ساندویچی را از مواد مقاوم در برابر نفوذ آب، حرارت‌ بالا و خوردگی و زنگ‌زدگی می‌سازند.
ساندویچ پانل سقفی از ضخامت ۳ الی ۲۰ سانتی‌متر با فوم تزریقی پلی اورتان سخت (دانسیته‌های متفاوت) تولید می‌شود. دو ماده پایه‌ای تشکیل دهنده فوم عایق پلی اورتان، که عبارتند از ایزوسیانات و پلی یول، در دو مخزن جدا نگهداری می‌شوند. برای عایق کاری، دو ماده با نسبت و فشار مشخص، توسط دستگاه مخصوص، در مکان دلخواه تزریق می‌شوند. از واکنش دو ماده، فوم عایق پلی اورتان شکل می‌گیرد و در داخل فضای عایق کاری، منبسط می‌شود و فضا را کاملا پر می‌کند. از آنجا که تشکیل فوم در محل عایق کاری صورت می‌گیرد، فوم تمامی سوراخ‌ها و منافذ را پر کرده و عایق کاملی را بین سطوح ایجاد می‌کند.

فشار پشت دستگاه تزریق و فشار ناشی از انبساط فوم پلی اورتان، باعث نفوذ عایق به تمامی منافذ شده و سطح را کاملا می‌پوشاند. ساندویچ پانل سقفی مقاوم در برابر رشد گیاهان و قارچ‌ها و ضریب هدایت حرارتی پایینی دارد. ضخامت‌های قابل تولید ساندویچ پانل سقفی غالبا 12، 10، 8، 6، 5، 4، 5/3، 15 و 20 سانت است که هرکدام بر اساس شرایط اقلیمی و نوع کاربرد انتخاب می‌شوند. ساندویچ پانل‌های ۸ سانت به بالا جهت پوشش سردخانه‌ها به کار می‌روند.

Ceiling-panel-sandwich-3

انواع ساندویچ پانل سقفی

پانل‌های سقفی در دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند که ساندویچ پانل سقفی ساده و ساندویچ پانل سقفی پیچ مخفی را شامل می‌شود. تعداد لایه‌ها و ضخامت ورق‌ ساندویچ‌ پانل و جنس مواد بکار رفته در تولید آن در انتخاب انواع پانل موثر است. ورقی که در لایه بالایی ساندویچ‌ پانل بکار رفته ورق‌ ذوزنقه‌ای و ورق زیرین یک ورق صاف یا شیاردار است. ساندویچ‌ پانل‌ها ضخامتی بین ۴ تا ۱۰ سانتی‌متر دارند. انواع ساندویچ پانل که توسط شرکت ماموت تولید می‌شود دارای کیفیت بسیار بالا در ساخت و مواد اولیه هستند. همچنین از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه بوده و قیمت ساندویچ پانل‌ها نسبت به مصالح ساختمانی سنتی بسیار کمتر و ارزان‌تر است. شما می‌توانید این محصولات را از شرکت ماموت گروپ، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری در ایران، تهیه کنید.

Ceiling-panel-sandwich-7

ساندویچ پانل سقفی شادولاین

با توجه به گام‌های ذوزنقه‌ای و شکل اورلپ پانل‌ سقفی شادولاین امکان نفوذ آب به داخل را از بین می‌برد و جهت طول‌های بلند (بالاتر از ۱۳ متر) قابلیت اورلپ شدن روی یکدیگر را دارد و به دو صورت دو رو ورق آلوزینک و یک رو ورق آلوزینک از بیرون و فویل مسلح آلومینیومی از داخل تولید می‌شود. ساندویچ پانل‌های سقفی با طرح شادولاین ذوزنقه تولید می‌شود و این طرح در ظاهر ورق رویی ساندویچ پانل مشخص است.
ورق با طرح سفال برای زیبایی نمای سقف در حالت شیبدار تولید شده که با ساخت آن می‌توان سقفی با نمای فوق العاده زیبا ایجاد کرد. قیمت ساندویچ پانل سقفی نسبت به قطر ساندویچ پانل و گام‌های ساندویچ پانل، شکل سقف و نوع ساندویچ پانل نوع عایق و متراژ پروژه طبق نقشه بررسی و به روز محاسبه شده و نسبت به نوع متریال انتخابی، طول و عرض و ضخامت بررسی می‌شود.

انواع ورق در تولید ساندویچ پانل سقفی

این ورق‌ها به صورت دو رو ورق و یک رو ورق تولید می‌شود، ساندویچ پانل گالوانیزه، ساندویچ پانل آلومینیوم، ساندویچ پانل سقفی طرح سفال که نسبت به سلیقه مشتری، نقشه پروژه و نوع موقعیت جغرافیایی پروژه انتخاب می‌شود. نوع و جنس ورق‌هایی که در ساخت و تولید ساندویچ پانل‌ها بکار می‌رود از جمله مواردی است که در میزان مقاومت و طول عمر این محصول موثر هستند و برروی قیمت آن تاثیر بسزایی دارد.
ورق‌ آلومینیوم مقاومت خوبی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد. نوع دیگری از ورق‌های ساندویچ‌ پانل ورق‌ آلوزینک است که از ترکیب فولاد و روی تشکیل می‌شود که ورق‌ آلوزینک را ایجاد می‌کند. خاصیت مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی ورق‌ آلوزینک به مراتب از ورق‌ آلومینیوم بیشتر است.
شرکت ماموت گروپ در تولید انواع ساندویچ پانل سقفی و دیواری از ورق‌های فلاشینگ، شادولاین، دامپا و آبرو استفاده می‌کند. البته پرکاربردترین نوع آن‌ها ورق‌ گالوانیزه است. این ورق علاوه بر مزیت‌هایی که ورق‌آلوزینک و آلومینیومی دارند رنگ‌بندی بسیار متنوع و زیبایی نیز دارند. ورق‌ گالوانیزه دارای مقاومت بسیار بالایی است به گونه‌ای که حتی بعد از خراش لایه سطحی، بازهم مانع از زنگ‌زدگی فولاد می‌شود. انواع ساندویچ پانل سقفی بر اساس نوع فوم‌ عایق استفاده شده در موارد متفاوت بکار می‌روند.

Ceiling-panel-sandwich-4

مزایای ساندویچ پانل سقفی

از جمله مزایای صفحات پانل سقفی می‌توان به عایق حرارت، برودت، مقاومت در برابر نفوذ آب و رطوبت هوا اشاره کرد. همچنین به دلیل وزن کم در مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله و نیز سبک سازی خانه‌های پیش ساخته مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرعت نصب ساندویچ پانل سقفی بسیار سریع است و هیچ گونه موادی مانند سیمان یا ماسه برای اتصال ورقه‌های ساندویچ پانل ماموت مورد نیاز نیست. بلکه روش نصب ساندویچ پانل به این صورت است که نقاط تحتانی پانل‌ها را که به صورت نر و ماده است در هم چفت می‌کنند و در نهایت توسط پیچ و پرچ‌های مخصوص محل اتصالات محکم می‌گردد. قیمت پایین، تنوع در رنگ، قابلیت بازیافت و مناسب برای تمامی اقلیم‌ها از دیگر مزایای این سازه‌ها به شمار می‌رود.

Ceiling-panel-sandwich-8

کاربرد ساندویچ پانل سقفی

از ساندویچ پانل سقفی به عنوان پوشش سقف سوله ساختمان‌های صنعتی، کانتینرهای حمل و نقل، سردخانه‌های ثابت و متحرک، انبار و سیلوها استفاده می‌شود. ضخامت‌های مورد استفاده در کاربری‌های مختلف متفاوت است. به طور مثال جهت پوشش سوله با کاربری پرورش قارچ، انبار خرما، مرغداری‌ها معمولا از پانل با ضخامت ۵ سانتی‌متر استفاده می‌شود. ضخامت‌های ۱۰ الی ۲۰ سانتی‌متری نیز برای سردخانه‌ها (زیر صفر و بالای صفر) به کار می‌رود.

مشخصات فنی ساندویچ پانل سقفی

عرض مفید پانل‌های سقفی ۱ متر و پهنای غیر مفید آن‌ها ۱٫۰۸ متر است. سایر مشخصات پانل سقفی شامل ۱۴ متر طول و ضخامت ۲ تا ۱۵ سانتی‌متر است. جنس ورق بکار رفته در ساخت ساندویچ پانل سقفی معمولا از ورق آلومینیوم و ورق گالوانیزه است و در دو نوع دو رو ورق یا یک رو ورق یک رو فویل ساخته می‌شود. قیمت ساندویچ پانل نیز بر اساس تغییرات بازار در حال تغییر است جهت دریافت قیمت به صفحه لیست قیمت ساندویچ پانل مراجعه نمایید.
از طرف دیگر همانطور که پیش‌تر ذکر شد، یکی از مزایای ساندویچ پانل سقفی خاصیت عایق حرارتی است بنابراین ضریب انتقال حرارتی پانل سقفی را جهت خرید پانل سقفی مورد نظرتان در قالب یک جدول قرار داده‌ایم. جداول مربوط به مشخصات فنی پانل سقفی را در تصویر زیر مشاهده می‌نمایید:

Ceiling-panel-sandwich-2

 

Ceiling-panel-sandwich-5

 

Ceiling-panel-sandwich-1

نصب ساندویچ پانل سقفی

پیشنهاد می‌شود در خصوص نصب ساندویچ پانل به موارد ذیل توجه شود

 • جهت ساخت استراکچر و زیرسازی پانل‌های دیواری باید به فاصله بین ستون‌ها
 • عرض کل، محل نصب پانل‌ها، ارتفاع پانل‌ها و شدت وزش باد در منطقه
 • به نحوه قرار گرفتن نری و مادگی پانل‌های دیواری جهت آب بندی مناسب پروژه
 • در نصب پانل‌های دیواری و سقفی حتماً از پیچ‌های واشردار مخصوص نصب استفاده شود.
 • برای درز بندی بهتر بین دو ساندویچ پانل می‌توان از چسب سیلیکون و نوارهای چسب یک طرف چسب دار استفاده کرد.
 • جهت ساخت استراکچر و زیر سازی پانل‌های سقفی باید به نوع استراکچر سقف اجرا شده و فواصل بین تکیه‌گاه‌های اصلی توجه شود.
 • در نصب پانل‌های سقفی کاربرد فلاشینگ‌ها و آبرو‌ها در محل مناسب از اهمیت خاصی جهت زیبایی و آب بندی پروژه برخوردار است.
 • در نصب پانل‌های سقفی قرار گرفتن مناسب اورلپ پانل‌ها بر روی گام اول پانل بعدی بسیار مهم است.
 • رعایت نمودن فاصله خالی میان دو پانل اهمیت ویژه‌ای دارد.
 • توجه به گام پیچ‌ها و ارتفاع آن‌ها

Ceiling-panel-sandwich-1

قیمت ساندویچ پانل سقفی

همانطور که گفته شد قیمت انواع ساندویچ پانل سقفی کاملا به جنس ورق و فوم‌ عایق بکار رفته در آن‌ها بستگی دارد. شرکت ماموت گروپ با توجه به موارد کارشناسی بهترین انواع ساندویچ پانل سقفی را بر اساس نیاز مشتری پیشنهاد می‌دهد. همانطور که می‌دانید اغلب موارد استفاده شده در تولید ساندویچ پانل‌ها وارداتی است و بصورت مستقیم با نوسانات ارز ارتباط دارد. از این رو امکان درج قیمت ثابت در وب سایت ماموت گروپ وجود ندارد. قیمت پانل بر اساس لایه‌های درونی و بیرونی انتخاب شده تعیین خواهد شد. بنابراین لطفا جهت استعلام قیمت روز ساندویچ پانل با کارشناسان واحد فروش شرکت ماموت تماس بگیرید.

 

دسته مقالات ساندویچ پانل

2 نظر ثبت شده برای “ساندویچ پانل سقفی + قیمت

 1. سلام خسته نباشید
  برای ساخت سوییت 50 متری چه نوع ساندویچ پانلی را پیشنهاد می‌کنید؟

 2. سلام و درود خدمت شما دوست عزیز
  پیشنهاد شرکت ماموت، ساندویچ پانل سقفی با هسته پلی یورتان است. زیرا فوم پلی یورتان با قابلیت عایق بودن بیشتر از سایر محصولات به عنوان فوم دیرسوز معرفی می‌گردد و ورق آلوزینک با گارانتی 20 ماهه از طول عمر بالایی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.