اتاق تمیز یا کلین روم، اتاق‌هایی هستند که حداقل امکان ورود و خروج هوا در آن‌ها وجود داشته و آلاینده‌هایی مانند: گرد و غبار، میکروب‌های معلق در فضا، بخار مایعات و … در آن‌ها جریان ندارد. افرادی که به کلین روم‌ ورود و خروج می‌کنند، ابتدا باید دوش هوا گرفته‌ و لباس مخصوص داشته باشند. به همین خاطر باید از سقف و دیواره‌های مخصوص استفاده کرد که امکان ورود و خروج هوا به داخل اتاق کم‌ترین مقدار ممکن باشد.
مفهوم اتاق تمیز برای اولین‌بار توسط پزشکان به‌عنوان محیطی که آن‌ها می‌توانستند بدون خطر آلودگی از منابع بیرونی عملیات انجام دهند، توسعه یافت. این به آن‌ها اجازه می‌داد تا از بیماران خود در برابر بیماری‌های منتقله از هوا یا بیماری‌های عفونی و همچنین از خاک و گرد و غباری که پزشکان، پرستاران یا سایر پرسنل می‌توانستند وارد سالن عمل کنند، محافظت کنند.

ساندویچ پانل اتاق تمیز ماموت

از ساندویچ پانل اتاق تمیز برای ساخت فضاهایی مانند اتاق تمیز که از حساسیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است استفاده می‌شود. ساندویچ پنل‌ها مصالح ساختمانی پیش ساخته‌ای هستند که از سه‌لایه تشکیل شده‌اند. پانل‌های ساندویچی از لحاظ ساختاری در دو نوع دیواری و سقفی تولید می‌شوند.
ساندویچ پانل سقفی برای پوشش سقف‌ها و پانل دیواری برای پوشش دهی دیوار سازه‎ها کاربرد دارد. ساندویچ پنل اتاق تمیز معمولاً به‌صورت دو رو صاف، یک رو صاف و یا یک رو شیاردار تولید شده تا امکان جای‌گیری گرد و غبار و باکتری به داخل سازه وجود نداشته باشد. از دیگر ویژگی‌های این مصالح می‌توان به مقاومت بسیار بالای آن‌ها در برابر خوردگی، پوسیدگی، رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها اشاره کرد.

ساندویچ پانل اتاق تمیز

 

ساندویچ پانل دیواری اتاق تمیز

ساندویچ پانل دیواری کلین روم نوعی پانل عایق است که به عنوان پوشش دیوار در کلین روم‌ها استفاده می‌شود. از دو پوسته فلزی تشکیل شده است که به یک هسته عایق متصل شده و ساختاری ضد هوا و ضد گرد و غبار ایجاد می‌کند. طراحی پنل نصب و نگهداری آن را آسان کرده و تمیزی را در محیط‌های کنترل شده تضمین می‌کند. همچنین این محصول شرکت ماموت عایق حرارتی کارآمدی را فراهم می‌کند و به حفظ سطح راحتی فضا بدون کاهش عملکرد کمک می‌کند.
ضخامت پانل‌های دیواری اتاق تمیز ۸۰ میلی‌متر است. ورق‌های دو طرف پانل از نوع گالوانیزه با ضخامت ۶ میلی‌متر بوده و لایه میانی آن نیز از فوم پلی اورتان تشکیل شده است. این پانل‌ها در ضخامت‌های مختلفی همچون ۱۲۰، ۱۰۰، ۸۰، ۶۰، ۴۰ میلی‌متر قابل سفارش است. با توجه به وضعیت قرارگیری پانل در کنار جدار خارجی ساختمان با ضخامت ۶۰ و ۴۰ میلی‌متر و در قسمت‌های میانی ۸۰ و ۶۰ میلی‌متر پیشنهاد می‌گردد. دانسیته عایق درونی این پنل ساندویچی در حدود ۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب است.

ساندویچ پانل سقفی اتاق تمیز

ساندویچ پانل سقفی اتاق تمیز جزء ضروری سیستم اتاق تمیز است. برای ایجاد یک محیط مهر و موم شده که عاری از گرد و غبار، زباله و سایر آلاینده‌ها باشد، از ساندویچ پنل سقفی اتاق تمیز استفاده می‌شود. پانل سقفی از دو ورقه فلزی با یک لایه هسته فوم درونی تشکیل شده است. این ترکیب ویژگی‌های عایق صوتی عالی‌ای را ارائه می‌دهد و آن‌ها را برای استفاده در اتاق‌های تمیز ایده‌آل می‌کند.
پانل‌های سقفی اتاق تمیز در دو نوع Flush System و Semi Flush System قابل سفارش و تولید می‌باشد. استفاده از این محصولات در سالن‌های اتاق تمیز و پروژه‌های بهسازی و نوسازی توصیه می‌گردد. در این سیستم از سقف‌ها دو رویه پانل ورق گالوانیزه به ضخامت ۶/0 میلی‌متر می‌باشد. لایه میانی توسط پلی اورتان با ضخامت ۸۰ میلی‌متر و با دانسیته ۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب تزریق گردیده است.

مشخصات ساندویچ پانل اتاق تمیز

عرض ثابت045/1 مترمربع
طولبسته به سفارش مشتریان
کلاس ضدحریقB1 و  B2

طراحی و ساخت اتاق تمیز

ساخت اتاق تمیز معمولاً در دو مرحله اجرا می‌شود.

 • مرحله ساخت
 • مرحله تمیزکاری

در مرحله ساخت کلین روم، دیواره‌ها و سقف نصب می‌گردند. پس از نصب دیوار و سقف، پنجره‌ها و چهارچوب درب‌ها در محل خود قرار می‌گیرند. در مرحله بعد حفره‌هایی که جهت نصب چراغ‌ها و جای فیلتر باکس‌ها و دریچه‌های هوا تعبیه شده جای‌گذاری می‌شوند. مرحله تمیزکاری نیز بعد از نصب کلیه قطعات، مکانیکال، کف‌سازی اجرا می‌گردد. در مراحل تمیزکاری تمام درب‌ها در محل خود قرار گرفته و نصب می‌شوند. در نهایت درزها سیلیکون کاری می‌شود. نکته حائز اهمیت درباره اتاق تمیز این است که، محیط کلین روم یک محیط استریل نیست. در کلین روم آلودگی صفر نمی‌شود؛ بلکه باید از میزان مشخص کمتر شود.

ساندویچ پانل اتاق تمیز

کاربرد ساندویچ پانل اتاق تمیز

کلین روم به طور گسترده در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • غذایی
 • داروسازی
 • بیمارستان
 • علوم زیستی
 • بیوتکنولوژی
 • نیمه هادی‌ها
 • آرایشی بهداشتی
 • تجهیزات پزشکی
 • صنایع اسلحه‌سازی
 • نظامی و وزارت انرژی
 • کارخانه‌ها تولید مواد غذایی
 • تولید فرایند بحرانی در هوافضا
 • صنایع ساخت قطعات الکترونیکی
 • تجهیزات بیمارستانی مثل اتاق عمل و جراحی

قیمت ساندویچ پانل اتاق تمیز

همانطور که پیش‌تر ذکر کردیم، ساندویچ پانل اتاق تمیز ماموت مهم‌ترین جزء اتاق تمیز به‌شمار می‌رود که عایق و پشتیبانی ساختاری را فراهم می‌کند. قیمت ساندویچ پانل‌ها با توجه به عوامل مختلفی از جمله ابعاد و ضخامت پانل و همچنین هزینه تولید تعیین می‌شود.

دسته مقالات ساندویچ پانلبرچسب ها , ,