تاریخچه اتاق تمیز( کلین روم):

برای اولین بار در زمان های قدیم برای ساخت بیمارستان‌ها به دلیل داشتن شرایط ویژه و هوای پاک داخل آنها از اتاق تمیز یا کلین روم استفاده شد. در اتاق های عمل موجود در بیمارستان‌ها از محلول آنتی سپتیک به نام کربولیک اسید جهت ضد عفونی کردن و پاکسازی ابزار و همینطور ضد عفونی کردن دستان پزشکان و زخم‌ها … استفاده می‌شد.

ساندویچ پانل اتاق تمیز ماموت:

اتاق تمیز یا کلین روم، اتاق هایی هستند که حداقل امکان ورود و خروج هوا وجود دارد. در این اتاق‌ها نباید جریان آلاینده‌هایی مانند:گرد و غبار، میکروب‌های معلق در فضا، بخار مایعات و …  وارد نشود. اتاق تمیز، اتاقی است که نباید آلودگی یا جسم های وارده به آن وارد شود. حتی افرادی که به این مکان‌ها ورود و خروج می‌کنند ابتدا باید دوش هوا گرفته‌،و لباس مخصوص داشته باشند. به همین خاطر باید از سقف و دیواره‌های مخصوص استفاده کرد،که امکان ورود و خروج هوا به کمترین مقدار ممکن برسد.

در طراحی و ساخت اتاق تمیز از ساندویچ پانل استفاده می شود.برای ساخت این چنین فضاهایی که از حساسیت فوق العاده ای برخوردار است از ساندویچ پانل های مخصوص ساخت ساندویچ پانل کلین روم استفاده می شود.ساندویچ پانل مصالح ساختمان سازی پیش ساخته می باشد که از سه لایه تشکیل شده است.ساندویچ پانل‌ها از لحاظ ساختاری در دو نوع دیواری و سقفی تولید می شوند.ساندویچ پانل سقفی برای پوشش سقف‌ها کاربرد دارد و دارای ساختار ویژه ای است. پانل دیواری، دیواری پیش ساخته است که برای ساخت دیوار طراحی شده اند. این ساندویچ پانل‌ها معمولا صاف و به صورت دو رو صاف، یک رو صاف و یا یک رو شیاردار هستند تا امکان جای‌ گیری گرد و غبار و باکتری در آن از بین برود.از دیگر ویژگی‌های این ساندویچ پانل‌ها این است که مقاومت بسیار بالایی در برابر  خوردگی، پوسیدگی، رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها دارند.

مشخصات ساندویچ پانل اتاق تمیز

ساندویچ پانل های دو رو صاف آلوزینک معمولا با ضخامت های ۰٫۶ و ۰٫۷ میلیمتر قابل تولید می باشد. عایق به کار رفته نیز می تواند پلی اورتان یا پلی استایرن باشد. امروزه پلی اورتان بدلیل خواص عایق بودن و مقاومت بالا بیشتر استفاده می شود.ساندویچ پانل های دو طرف صاف ماموت با عرض ثابت ۱٫۰۴۵ متر مربع و طول دلخواه عرضه می گردد.نوع خاصی از ساندویچ پانل های دو رو صاف مدل ضد حریق می باشد که دو دو کلاس b1و b2 تولید می گردد. گرید b1 یا PIR PIR در زمان آتش سوزی قطره های آتش زا و ذرات شعله ور را ایجاد نمی کند و سبب گسترش آتش نمی شود.

 

ساندویچ پانل اتاق تمیز

ساندویچ پانل دیواری اتاق تمیز:

برای ساخت اتاق تمیز نیاز به ساندویچ پانل دیواری است.ساندویچ پانل دیواری اتاق تمیز به دو روش هم باد و غیر هم باد تولید و اجرا می شود. ضخامت پانل های دیواری ۸۰ میلی متر است. ورقهای دو طرف  پانل از نوع گالوانیزه با ضخامت ۶ میلی متر است. فوم های داخل ساندویچ پانل از جنس فوم پلی اورتان بوده که به داخل جداره تزریق می شود. پانل هایی که در اتاق های غیر هم باد مورد استفاده قرار می گیرد. این پانل‌ها ضخامت های مختلف ۱۲۰، ۱۰۰، ۸۰، ۶۰، ۴۰ میلی متر قابل سفارش است. با توجه به وضعیت قرارگیری پانل در کنار جدار خارجی ساختمان با ضخامت ۶۰ و ۴۰ میلی متر و در قسمت های میانی ۸۰ و ۶۰ میلی متر پیشنهاد می گردد. در روش غیر هم باد سیستم ضخامت ورق‌ها با ضخامت ۰/۶ میلیمتر است. داخل جداره ساندویچ پانل از جنس فوم پلی اورتان است. دانسیته آن 40 کیلوگرم بر متر مکعب است. اتصال در جداره پانل‌ها به صورت کام و زبانه است.

ساندویچ پانل سقفی اتاق تمیز:

پانل‌های سقفی اتاق تمیز در دو نوع Flush System و Semi Flush System قابل سفارش و تولید می باشد.از خصوصیات سقف های Flush هم باد بودن، زیبایی و غیرقابل رویت بودن نحوه اتصال پانل‌ها به یکدیگر و آویزان شدن آنها به سقف اصلی کارخانه و یا سالن است.که استفاده از این پانل‌ها را در سالنهای اتاق تمیز پروژه های بهسازی و نوسازی توصیه می گردد.در این سیستم از سقفها دو رویه پانل ورق گالوانیزه به ضخامت ۰/۶ میلی متر می باشد.لایه میانی توسط پلی اورتان به ضخامت ۸۰ میلی متر و با دانسیته ۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب تزریق گردیده است.

اتاق تمیز و کلاس‌های آن:

اتاق تمیز یا کلین روم به توجه به میزان تمیزی و حداکثر تعداد ذرات به کلاس بندی های مختلفی تقسیم می شود. این تقسیم بندی در استانداردهای مختلف متفاوت است .اتاق های تمیز دارای انواع مختلفی است. ذرات معلق در اتاق تمیز معمولا بر حسب سایز ذرات هستند. به عنوان مثال در کلاس تمیز ۱۰۰،۰۰۰ میزان ذرات بزرگتر از ۰٫۵ میکرون باید کمتر از ۱۰۰۰۰۰ عدد در فوت مکعب باشد.همین میزان در کلاس ۱۰۰ کمتر از ۱۰۰ ذره در فوت مکعب است.

اتاق تمیز از نظر جریان هوا به سه گروه تقسیم می شوند.

 • اتاق تمیز با جریان لامینار (یک سویه )
 • اتاق تمیز با جریان غیر لامینار (غیر یک سویه)
 • جریان مخلوط

جریان یک سویه برای اتاق های تمیز درجه تمیزی بالاتری را فراهم می کند.در نتیجه این نوع از جریان در صنایع حساس به آلودگی میکروبی و ذره ای مورد استفاده قرار می گیرد.

استانداردهای مختلفی برای کلین روم وجود دارد.

استانداردهای ایزو ۱۴۶۴۴ یکی از استاندارد مهم اتاق تمیز است.

در این نوع از استاندارد تعداد ذرات کمتر از نیم میکرون در یک فوت مکعب است.

– اتاق تمیز کلاس A-GMP   (کلاس ۱۰۰ استاندارد FED 209 و ISO5)

۲- اتاق تمیز کلاس) B-GMP کلاس ۱۰۰۰ استاندارد FED 209 و( ISO6

۳- اتاق تمیز کلاس) C-GMP کلاس ۱۰۰۰۰ استاندارد FED 209 و ISO7)

۴- اتاق تمیز کلاس D-GMP (کلاس ۱۰۰۰۰۰ استاندارد FED 209 و( ISO8

ساندویچ پانل اتاق تمیز (کلین روم)

طراحی و ساخت اتاق تمیز:

ساخت اتاق تمیز معمولا در دو مرحله اجرا می شود.

 • مرحله ساخت
 • مرحله تمیز کاری

در مرحله ساخت کلین روم، دیواره‌ها و سقف نصب می گردند. پس از نصب دیوار و سقف، پنجره‌ها و چهار چوب دربها در محل خود قرار می گیرند. در مرحله بعد حفره‌هایی که جهت نصب چراغ‌ها و جای فیلتر باکس‌ها و دریچه های هوا تعبیه شده جایگذاری می‌شوند. مرحله تمیز کاری بعد از نصب کلیه قطعات، مکانیکال، کف سازی اجرا می گردد. در مراحل تمیز کاری تمام درب‌ها در محل خود قرار گرفته و کروها و گوشه‌ها نصب می شوند. در  نهایت درزها سیلیکون کاری شده و در پایان کار فیلم محافظ روی پانل  برداشته می شود. نکته قابل ذکر درباره اتاق تمیز این است که محیط کلین روم یک محیط استریل نیست.در کلین روم  آلودگی صفر نمی شود بلکه باید از میزان مشخص کمتر شود.

کاربرد ساندویچ پانل اتاق تمیز:

اتاق های تمیز عملا در هر صنعتی که ذرات کوچک می توانند بر روند تولید تاثیر بگذارند استفاده می شوند.کلین روم به طور گسترده در صنایع مختلف مانند تولید:

 • نیمه هادی‌ها
 • داروسازی
 • بیوتکنولوژی
 • تجهیزات پزشکی
 • علوم زیستی
 •  تولید فرآیند بحرانی در هوافضا
 • تجهیزات بیمارستانی مثل اتاق عمل و جراحی
 • صنایع ساخت قطعات الکترونیکی
 • نظامی و وزارت انرژی
 • کارخانجات تولید مواد غذایی
 •  آرایشی بهداشتی
 • صنایع اسلحه سازی
 •  بیمارستان
 • غذایی

مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضخامت پانل اتاق تمیز بسته به کاربرد آن از ۴ تا ۱۵ سانتی متر است. تمام امکانات تولیدی را می توان در یک اتاق تمیز با سطح هزاران فوت مربع قرار داد. کارکنان برای کار در اتاق های تمیز اموزش می‌بینند. برای مشاهده قیمت ساندویچ پانل روی لینک کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از لیست نصابان معتبر ساندویچ پانل به صفحه مربوطه در سایت ساندویچ پانل ماموت مراجعه فرمایید.امیدواریم از خواندن این مطالب نهایت استفاده و لذت کافی را برده باشید

ساندویچ پانل دیواری اتاق تمیز

دسته مقالات ساندویچ پانلبرچسب ها , ,