ساندویچ پانل که با استفاده از به روز‌ترین فناوری‌ها و تکنولوژی‌ها تولید شده است بایستی با استفاده از متعلقات مخصوصی از جمله پروفیل، پیچ های نصب، چسب پلی یورتان، ورق فلاشینگ، ورق آبرو نصب و اجرا شود.شاید بسیاری از افراد به درستی متعلقات مربوط به ساندویچ را نشناسند.در این مقاله قصد داریم متعلقات ساندویچ پانل را به صورت تخصصی مورد ارزیابی قرار دهیم.

متعلقات ساندویچ پانل

اجرای ساندویچ پانل در سازه نیاز به نصب و زیرسازی تخصصی دارد که حتما بایستی توسط متخصصان انجام شود. به این ترتیب سازه ای که با ساندویچ پانل‌های سقفی یا دیواری ساخته شده است مقاومت بسیار خوبی از خود نشان خواهد داد

پروفیل

به منظور زیرسازی سازه‌هایی که با ساندویچ پانل ساخته می‌شود از قطعاتی به نام پروفیل استفاده می‌کنند.این قطعات برای متصل کردن ساندویچ پنل‌ها به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.پروفیل‌ها به طور کلی در دو نوع صنعتی و ساختمانی تولید می‌شوند و در دو مدل باز و بسته قابلیت تولید دارد. از انواع مختلف پروفیل‌ها می‌توان به پروفیل T، پروفیل V، پروفیل Z، پروفیل U، پروفیل H و پروفیل F اشاره کرد که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و کاربرد هر یک از آنها متفاوت خواهد بود.

پیچ‌های نصب ساندویچ پانل

پیچ یکی از مهم‌ترین متعلقاتی است که هنگام نصب ساندویچ پانل باید از آن استفاده شود اما استفاده از پیچ هم کاری کاملا تخصصی است و در صورتی که به درستی انجام نشود احتمالا نصب سازه هم با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد.

پیچ سرمته واشر دار گالوانیزه

پیچ سرمته واشر دار گالوانیزه یکی از انواع پیچ‌هایی است که متشکل از یک پیچ فلزی به همراه یک روکش گالوانیزه می‌باشد و در سایزهای مختلفی اعم از 2،3،4،5 و 6 اینچی قابل تولید است.از این نوع پیچ‌ها بسته به اینکه برای په نوع سازه ای قرار است استفاه شود در سایزهای مختلف استفاده می‌کنند.قسمت ابتدایی این پیچ ها به شکل شش ضلعی طراحی شده اند و اگر قصد بستن این پیج ها را داشته باشید می‌توانید از آچار بوکس نمره 10 استفاده کنید.در قسمت میانی این پیچ‌های مخصوص رزوه‌هایی به کار رفته است که موجب آب‌بندی سازه مورد نظر می‌شود.بین قطعه و مهره اصطکاکی ایجاد می‌شود که حتی اگر برای طولانی مدت از آن استفاده شود پیچ‌های مورد نظر باز نمی‌شود و آسیبی نمی‌بیند.

بخش انتهایی این پیچ‌ها به جهت اینکه قابلیت سوراخ کردن پانل‌ها و زیرساز را داشته باشد به شکل مته‌ای تولید شده است. پیچ ها نسبت به سایر پیچ‌ها کاربرد بیشتری دارند و در سایزهای 3 و 5 بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و بیشتر مورد توجه صنعتگران است.

پیچ آلن یا سرعدسی

این نوع پیچ ها جزء پیچ‌هایی هستند که علاوه بر اینکه کاربرد گسترده ای در زمینه نصب ساندویچ پانل دارند در صنعت هم استفاده فراوانی دارد. قسمت سری این پیچ‌ها  حالت شش ضلعی داشته و با یک مقطع 6 ضعی و سرتوپی مانند طراحی شده است. برای باز نمودن این پیچ‌ها از آچار L استفاده می‌کنند و به همین خاطر این آچارها با نام آچار معروف هستند.

یکی از مزایای این نوع پیچ‌ها این است که حتی اگر تعداد کمی از آن‌ها برای نصب ساندویچ پانل استفاده شود سازه‌ی شما دوام و استحکام فوق العاده ای خواهد داشت.

ورق فلاشینگ

از متعلقات دیگری که علاوه بر اینکه ظاهر زیبایی به سازه می‌بخشد به منظور آب‌بندی ساندویچ پانل‌ها به کار می‌رود، ورق فلاشینگ است. این نوع ورق درزهایی که بین ساندویچ پانل است را به طور کامل می‌پوشاند. این امر از نفوذ آب و رطوبت و حتی ورود گرد و غبار به داخل سازه به میزان چشمگیری جلوگیری می‌کند و تا حد زیادی از احتمال بروز پوسیدگی می‌کاهد. ورق فلاشینگ در انواع مختلفی اعم از فلاشینگ مدل U، نبشی، سه پله، تاج و زیر تاج قابل تولید است که هر کدام از این نوع ورق‌ها ویژگی‌ها و کاربرد مخصوص به خود را دارند.

ورق آبرو یا گاتر

آبرو همانند سایر متعلقات ساندویچ پنل به مدل‌های گوناگونی مانند آبرو جعبه ای یا چهار گوش، آبرو لندنی، آبرو فیتیله ای، آبرو کناری و آبرو وسط دسته بندی می‌شود که هر کدام از آن‌ها کاربری جداگانه ای دارند. این نوع ورق نوعی ناودان است که معمولا از آن‌ها برای سقف‌های شیروانی استفاده می‌شود و به گونه ای طراحی شده است که آب حاصل از بارش برف یا باران را جمع کرده و توسط لوله ای به بیرون هدایت می‌کند. گاتر به دلیل اینکه مانع ار نفوذ رطوبت به داخل سازه می‌شود نقش بسیار مهمی در جلوگیری از پوسیدگی و خوردگی ایفا می‌کند.

فیتر

فیتر یکی دیگر از قطعاتی است که هنگام نصب ساندویچ پانل کاربرد زیادی دارد و این قطعه هم جهت درزبندی و آب‌بندی پانل‌ها تولید شده است. مسئولیتی که این قطعه بر عهده دارد، همپوشانی قسمت‌های اورلپ در پانل‌های سقفی و دیواری است و کاری که می‌کند این است که موجب می‌شود ساندویچ پانل‌ها به خوبی در یکدیگر چفت و محکم شوند.

دسته مقالات ساندویچ پانل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *