پلان کانکس یکی از فاکتورهای مهمی است که در ساخت کانکس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چراکه چناچه طراحی نقشه کانکس به درستی انجام گیرد احتمال موفقیت در ساخت کانکس چندین برابر خواد شد و از بسیاری از اشتباهاتی که ممکن است در طی فرایند ساخت کانکس انجام گیرد جلوگیری می شود.

پلان چیست؟

نقشه کانکس در واقع ترسیم یک سازه پیش ساخته است که در مرحله دوم بعد از اینکه نوع سازه و کاربری آن مشخص شد بایستی توسط متخصصان این کار پلان کانکس مورد نظر طراحی شود. در این نقشه تمامی امکاناتی که قرار است در کانکس تعبیه شود اعم از آشپزخانه، سرویس بهداشتی و سایر امکانات و محل قرار گیری آنها و همچنین اطلاعات کلی مانند ارتفاع سازه، طول، عرض و ابعاد درب و پنجره بایستی به صورت دقیق در نقشه رسم گردد.

پلان کانکس

انواع نقشه و یا پلان کانکس

نفشه فاز یک معماری

برخی از کانکس ها بایستی با جزئیات بیشتری طراحی شوند به عنوان مثال در طراحی پلان آنها فاکتورهایی مانند تاسیسات برق، لوله کشی و سیستم های سرمایشی و گرمایشی اهمیت بسیار زیادی دارد که این نوع نقشه ها توسط معماران به نقشه های مرحله اول معماری و یا فاز یک معروف هستند که اطلاعات ابتدایی در آن قابل مشاهده می باشد.

نقشه فاز دو معماری

دسته ی دیگری از پلان برای کانکس ها وجود دارند که برای طراحی آن بایستی دقت بیشتری صورت گیرد چراکه جزئیات بیشتری اعم از ابعاد دقیق پنجره ها وارتفاع از کف، نوع و شماره پیچ ها، نمره سیم برق و چگونگی متصل شدن قطعات به یکدیگر به صورت دقیق رسم می گردد و کوچکترین اشتباهی می تواند خسارات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.این نوع پلان ها با نام نقشه های فاز دو معماری شناخته می شوند.

پلان کانکس ساده

این نوع کانکس ها یکی از پرکاربردترین نوع کانکس ها محسوب می شوند که معمولا با کاربری کارگاهی مورد استفاده قرار می گیرند.پلان کانکس های ساده معمولا شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند و به خاطر اینکه برای تولید آنها ارزان ترین مصالح مورد استفاده قرار می گیرد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است در مقایسه با سایر کانکس ها از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

پلان کانکس نگهبانی

نوع نقشه ای که برای کانکس نگهبانی مورد استفاده قرار می گیرد از نوع فاز یک بوده ودر برخی مواقع لازم است کارشناسان برای اینکه بتوانند به صورت کاملا محل قرار گیری سازه و ابعاد درب و پنجره کانکس را به مشخص نمایند به صورت حضور به محل مربوطه مراجعه نمایند.در واقع برای تولید این نوع کانکس نقشه فاز یک کافی می باشد اما چناچه مشتری این نوع کانکس را با جزئیات بیشتری سفارش دهد بایستی نقشه آن با دقت بیشتری طراحی گردد.

نقشه کانکس ویلایی

معمولا اجزای مختلف کانکس های ویلایی در نقشه و شیت های جداگانه طراحی می شوند، به عنوان مثال قسمت آشپزخانه وکابیت یک پلان جداگانه، برای سرویس بهداشتی و تاسیسات لوله کشی نقشه هایی مجزا طراحی می شود که همه ی آنها جزء پلان اولیه این نوع کانکس محسوب می شوند اما برای اینکه بخواهیم در مورد جزئیات هر قسمت اطلاعات بیشتری کسب نماییم بایستی به همان قسمت مربوطه مراجعه نماییم.

مجموع شیت های طراحی شده بر روی هم یک پلان کامل را تشکیل می دهد که گاهی تعداد این شیت ها به بیش از بیست شیت هم می رسد که فرایند تولید و طراحی کانکس های ویلایی بر طبق آن صورت می گیرد.لازم به ذکر است که هرچه نقشه دقیق تر و با دقت بیشتری طراحی شود کیفیت کار هم مسلما بهترخواهد شد.

پلان کانکس

پلان کانکس چرخدار

کانکس های چرخدار به دو نوع کانکس چرخدار فروشگاهی و مسافرتی تقسیم می شوند و مسلما نحوه طراحی انها نیزبا همدیگر هم متفاوت است.کانکس های مسافرتی بایستی به آشپزخانه و سایر امکانات رفاهی مجهز باشد در حالی در کانکس های فروشگاهی امکانات دیگری بایستی مورد توجه قرار گیرد.

به طور کلی می توان گفت این نوع کانکس ها نسبت به کاروان طراحی آسانتری دارد و معماران زمان کمتری را برای طراحی این کاروان ها صرف می نمایند.

پلان اسکلت کانکس

یکی از ساده ترین پلان هایی که در فرایند تولید و ساخت کانکس مورد استفاده قرار می گیرد نقشه اسکلت کانکس است. برطبق این نوع پلان نوع پروفیل ها و تیرآهن هایی که قرار است در این نوع سازه ها قرار است ساخته شود. همچنین براساس این نوع پلان نصابان در مورد نحوه اتصال تیرآهن به یکدیگر هم اطلاعات لازم را دریافت می نمایند.

نقشه شاسی کانکس

همانطور که می دانید شاسی یکی از مهمترین اجزای یک کانکس است که طراحی آن حتما  بایستی در گام اول صورت گیرد و اسکلت کانکس که قرار است بر روی این نوع سازه ها قرار گیرد باید در گام دوم طراحی شود.

شاسی کانکس دو وظیفه ی مهم اعم از انتقال بار وارده سازه به زمین و بالا بردن میزان استحکام و دوام سازه را بر عهده دارد و به همین دلیل هم در ساخت و تولید آن بایستی نهایت دقت و توجه به کار گرفته شود و برای بازدهی بهتر پیشنهاد می شود از متخصصین با تجربه و با سابقه بیشتر بهره گرفته شود.

دسته مقالات ساندویچ پانل