آیا پلی یورتان برای سلامتی مضر است؟

 

فوم پلی یورتان یکی از با کیفیت ترین فوم های موجود در صنعت ساختمان سازی است که از ترکیب دو ماده شیمایی به نام پلیمر و یورتان تشکیل شده است.فوم پلی یورتان در صنایع مختلف مانند لباس کار، صنایع غذایی ، ایمپلنت های مصنوعی و تجهیزات ورزشی، صنایع پوشاک و مبلمان قابل استفاده می باشد.در این مقاله قصد داریم به این موضوع که آیا پلی یورتان برای سلامتی مضر است بپردازیم.

کدام مواد مصالح ساختمانی از پلی یورتان ساخته شده است؟

مکان هایی مانند سقف های داخلی و خارجی، پوشش های ضد آب، پانل دیواری دکوراتیو، مواد عایق بندی شده از متعلقات ساختمانی هستند که از پلی یورتان برای ساخت آنها استفاده شده است.همچنین برای مواد عایق بندی شده، لوله ها و به منظور عایق کاری دیوار از پلی یورتان بهره گرفته می شود.پلی یورتان مصالحی بسیار کم و مقاوم هستند که در مقایسه با مصالح ساختمانی مانند سیمان، فولاد و چوب بسیار کم خطر تر هستند و در صنایع مختلفی قابل استفاده هستند.ابزارهای طراحی در بیشتر پلی یورتان کاملا بی خطر بوده و با استفاده از این مواد به آسانی میتوان انواع متنوعی را در قالب های آماده تولید نمود.عمدتا در ساختمان سازی و طراحی داخلی پانل های دیواری از فوم پلی یورتان بهره گرفته می شود.

مهمترین عوامل افزایش تقاضا برای پلی یورتان

یکی از مهمترین دلایلی که باعث افزایش تقاضای برای انواع مدل های پلی یورتان شده است ماندگاری و مقاومت بالای این ماده به همراه قیمت مقرون به صرفه آن آن در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی است.عمدتا به منظور صرفه جویی در انرژی و هزینه های سیستم گرمایشی و سرمایشی از فوم پلی یورتان اسپری استفاده میکنند که می توانند عایق بندی ساختمان ها و منازل را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

انعطاف پذیری بالای پلی یورتان یکی از ویژگیهای بارز فوم پلی یورتان است که به همین دلیل در ساخت مبلمان، تشک،کفپوش سطوح مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به دلیل منعطف بودن فوم پلی یورتان میتوان از آنها برای ساخت مبلمان نیز استفاده نمود.البته فوم پلی یورتان سخت به دلیل انعطاف پذیری بالاتر و به دلیل داشتن استانداردهای ایمنی آتش سوزی مقاومت بهتری از خود نشان می دهد که نمی توان آن را نادیده گرفت.

بی خطر بودن پلی یورتان

یکی از مسائل مهمی که وجود دارد این است که مواد و مصالح شیمایی که در اطراف ما استفاده می شود می توانند بر روی سلامتی ما تاثیر بگذارند.به همین دلیل در استفاده از مواد و مصالحی که استفاده می کنیم بایستی نهایت دقت و توجه را داشته باشیم به ویژه اینکه از پلی یورتان در صنایع غذایی هم استفاده می شود.

اما علاوه بر اینکه پلی یورتان در صنایع غذایی تاثیر گذار است از این ماده در صنعت ساختمان سازی نیز استفاده می شود و به دلیل اینکه مواد ساختمانی در اطراف ما بسیار زیاد هستند و ما همواره با آن ها در تماس هستیم بایستی از بی خطر بودن آن ها اطمینان حاصل نماییم. براساس تحقیقاتی که آژانس های حفاظت از محیط زیست بر روی پلی یورتان داشته اند غیرسمی بودن این مواد تایید شده است.اما نکته ای که بایستی توجه داشته باشید این است عایق های دیواری ساخته شده از این نوع ماده نباید در برابر نورخورشید قرار گیرند چرا که در غیر اینصورت دود یا گازی از خود منتشر می کنند که برای سلامتی انسان مضر خواهد بود.

همچنین اتحادیه تولید کنندگان ایزوسیانات اروپا اعلام کرده است که این نوع فوم در عین مقاومت و دوام بسیار بالایی که دارد کاملا بی ضرر بوده و با استفاده از آنها هیچ نوع خطری سلامت انسان را تهدید نمی کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساندویچ پانل و انواع فوم ساندویچ پانل مانند فوم عایقXPS، فوم عایق EPS و سایر متعلقات ساندویچ پانل می توانید از طریق شماره تماسهای ذکر شده در ساندویچ پانل با ما در ارتباط بوده و از کارشناسان فنی ما در این زمینه اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

دسته مقالات ساندویچ پانل