پارتیشن بندی با استفاده از ساندویچ پانل

ساندویچ پانل نوعی مصالح پیش ساخته و نوین است که به نسبت مصالح قدیمی برتریت های فراوانی دارد و امروزه در صنعت ساختمان سازی و مکان های مختلف کاربرد گسترده ای دارند. این مصالح پیش ساخته در ابعاد، اندازه، جنس ها و رنگ های متفاوتی قابل تولید هستند. امروزه این مصالح پیش ساخته به سبب قیمت مناسب و وزن کمی که دارند به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت پارتیشن به شمار می روند و بسیاری از افرادی که در ادارات یا مراکز صنعتی حضور دارند به منظور پارتیشن بندی از این مصالح پیش ساخته استفاده می کنند.

ساندویچ پانل،بهترین تجهیزات برای پارتیشن بندی

ساختار ساندویچ پانل از دو لایه ورق فلزی به همراه یک فوم عایق میانی تشکیل شده است. برای ورق های فلزی ساندویچ پانل ها ممکن است از جنس هایی مانند آلوزینک، گالوانیزه یا آلومینیوم استفاده شود و برای فوم عایق میانی این مصالح پیش ساخته از عایق هایی مانند پشم سنگ، پلی یورتان و پلی استایرن بهره گرفته می شود. یکی از بهترین عایق هایی که برای ساخت ساندویچ پانل از آن استفاده می شود، فوم پلی یورتان است که به سبب ساختار قدرتمندی که دارد می تواند به بهترین شکل عایق بندی مکان مورد نظر را انجام دهد. ساندویچ پانل ها نسبت به مصالح سنتی قدیمی مصالحی سبک محسوب می شوند و به دلیل وزن و ساختار سبکی که دارند به منظور پوشش دهی سقف و دیوار و همینطور پارتیشن بندی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع ساندویچ پانل از لحاظ کاربرد

به طور کلی ساندویچ پانل ها در دو دسته کلی ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری قابلیت تولید دارند.مشتری براساس استاندارهای خود و اینکه می خواهند کدام قسمت از سازه را پوشش دهی نمایند نسبت به خرید هر کدام از این نوع ساندویچ پانل ها اقدام می نمایند. انواع این سازه های پیش ساخته عبارتند از:

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی همانطور که از اسم آنها مشخص است به منظور پوشاندن سقف مکان ها مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از پانل ها از نظر وزنی ساختار بسیار سبکی دارند و این باعث می شود که به هیچ عنوان به دیوارهای سازه مورد نظر فشار وارد نکند. این نوع پانل ها برای سازه هایی که دیوارهای مستحکم و مقاومی ندارند گزینه مناسبی هستند.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری از لحاظ ظاهری و کاربرد با ساندویچ پانل سقفی متفاوت می باشد. این نوع از پانل ها جهت پوشاندن دیوارهای سازه مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد و مقاومت بسیار بالایی در برابر فشارهای خارجی دارد، در نتیجه به راحتی دچار خوردگی یا پوسیدگی نمی شوند. این نوع از پانل های مخصوص برای ایجاد دیواره در سوله، کانکس، کانتینر کاربرد گسترده ای دارند و همچنین به منظور پارتیشن بندی مکان های مختلف می توان از این نوع پانل ها استفاده نمود.این نوع از پانل ها در ضخامت های 4 تا 20 سانتی متر قابل تولید هستند و از این جهت یکی از بهترین مصالح برای پارتیشن بندی به شمار می روند.

انواع ساندویچ پانل از نظر جنس

برای عایق بندی ساندویچ پانل از مواد و متریال متفاوتی اعم از پلی یورتان، پلی استایرن و پشم سنگ استفاده می شود که هر کدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و میزان مقاومت هر کدام از این عایق ها با یکدیگر متفاوت است. پلی یورتان فوم پلی یورتان یکی از بهترین نوع فوم هایی است که در ساخت ساندویچ پانل از آن استفاده می شود و مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و پوسیدگی، رطوبت، سرما، گرما و صوت دارد. برای ساخت فوم پلی یورتان از موادی مانند پلی یول و ایزوسیانات استفاده می شود. این دو ماده از استحکام و مقاومت خوبی برخوردار هستند و ساندویچ پانل را در برابر عوامل طبیعی محافظت می نماید. پلی استایرن پلی استایرن همان یونولیت است و یکی از فوم هایی است که به منظورعایق بندی ساندویچ پانل کاربرد دارد. البته بایستی به خاطر داشته باشید که هر کدام از فوم هایی که برای ساخت ساندویچ پانل استفاده می شود مقاومت خاصی دارند. اگر بخواهیم این فوم را با فوم پلی یورتان مقایسه نماییم، فوم پلی استایرن از نظر صوت و حرارت عملکرد ضعیف تری دارند و چناچه بحث عایق بندی برای کاربر چندان مهم نیست، استفاده از این فوم برای عایق بندی ساندویچ پانل بسیار مناسب است. پشم سنگ عایق پشم سنگ نوعی عایق است که دمای ذوب ها آنها زیر 1300 درجه سانتی گراد است و می توان گفت عملکرد فوق العاده ای در برابر حرارت از خود نشان می دهد. لذا استفاده از این نوع فوم های عایق برای مناطق مرطوب گزینه بسیار خوبی به شمار می روند.

پارتیشن بندی با ساندویچ پانل چه مزیت هایی به همراه دارد؟

به طور کلی ساندویچ پانل در هر نوعی که استفاده شود نسبت به مصالح سنتی قدیمی که در گذشته استفاده می شد برای کاربر مزیت های بیشتری به همراه خواهد داشت.استفاده از ساندویچ پانل جهت پارتیشن بندی مزایای زیادی به همراه دارد که در قسمت زیر به برخی از این مزایا اشاره خواهیم کرد.

  • حمل و نقل ساندویچ پانل ها به دلیل اینکه دارای وزن بسیار کمی هستند در سریعترین زمان ممکن صورت می گیرد و به همین دلیل مصالحی مناسب برای پارتیشن بندی هستند.
  • ساندویچ پانل ها به دلیل اینکه مصالحی پیش ساخته و آماده هستند در کوتاهترین زمان ممکن قابل اجرا هستند.
  • ساندویچ پانل ها مصالحی قابل شستشو هستند. در صورتی که از این مصالح برای ساخت پارتیشن استفاده شود شستشوی پارتیشن با مواد شوینده برای شما امکان پذیر خواهد بود.
  • ساندویچ پانل ها از تنوع رنگی بسیار بالایی برخوردار خواهند بود و امکان ساخت پارتیشن با رنگ های مختلف وجود دارد.
  • ساندویچ پانل ها به دلیل وزن پایینی که دارند می تواند وزن نهایی پارتیشن را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و این امر مزیتی عالی به حساب می آید.
  • ساندویچ پانل ها در مقایسه با دیگر مصالح دارای قیمت پایین تری هستند.بنابراین استفاده از این نوع مصالح پیش ساخته جهت اجرای پارتیشن بندی از نظر اقتصادی برای خریدار مقرون به صرفه تر خواهد بود.
  • ساندویچ پانل ها مصالحی هستند که با خاصیت دمونتاژ کردن و استفاده در مکان های دیگر طراحی شده اند. لذا در صورت استفاده از ساندویچ پانل ها برای اجرای پارتیشن بندی در هر زمان که بخواهید می توانید این سازه های پیش ساخته را از محل جدا نموده و به مکانی دیگر انتقال دهید.

پارتیشن بندی با استفاده از ساندویچ پانل

همانطور که قبلا توضیح داده شد ساندویچ پانل ها در صنعت ساختمان سازی کاربرد بسیاری دارند و هر شخص بسته به نیاز و کاربردی که دارد می تواند از این مصالح پیش ساخته استفاده نماید و به دلیل مزایای متعددی که دارند جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح سنتی به شمار می روند. اما بایستی به خاطر داشته باشید که کاربرد ساندویچ پانل تنها به استفاده در ساخت و ساز محدود نمی شود و کاربرهای دیگری هم دارد. یکی از کاربردهای رایج ساندویچ پانل، پارتیشن بندی است.عمدتا پارتیشن بندی در مراکز صنعتی و ادارای به منظور جدا نمودن بخش های مختلف، ایجاد سرویس بهداشتی، درمانگاه صحرایی و ایجاد راهرو استفاده می شود.

این نوع مصالح پیش ساخته به سبب اینکه دارای وزن بسیار کمی هستند و حمل و نقل آنها در کوتاهترین زمان ممکن انجام می شود، بهترین گزینه برای پارتیشن بندی هستند. البته این مثال ها تنها بخشی از کاربرد ساندویچ پانل ها محسوب می شوند. جهت دریافت مشاوره تخصصی برای سازه و ساختمان خود و همچنین به روزترین قیمت ساندویچ پانل می توانید از طریق راه های ارتباطی که در سایت ذکر شده با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان فنی ما در این زمینه اطلاعات لازم را دریافت نمایید.
دسته مقالات ساندویچ پانل