در عصر حاضر علم و تکنولوژی در تمام زمینه‌ها با سرعت بالایی در حال پیشرفت است.نحوه ساخت و ساز و نوع مصالح مصرفی نیز از این قاعده مستثنی نیست.از همین رو با توجه به افزایش نیاز به ساخت و ساز و البته سازه‌هایی با کیفیت مصالحی روی کار آمدند که نه تنها مشکلات و عیوب مصالح سنتی قبل را ندارند بلکه ویژگی‌ها و مزایای فراوان تری نیز دارند.این مصالح همان سازه‌های پیش ساخته هستند که علاوه بر سرعت بخشیدن به روند اجرای پروژه سبب کاهش هزینه‌های ساخت و ساز نیز می‌شوند.سازه‌های پیش ساخته از سه لایه به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید می‌شوند و با انتقال به محل اجرای سازه تنها نیازمند نصب و آب بندی می‌باشند و دیگر نیازی به حمل و نقل‌ و زمان بر مصالح سنگینی مانند آجر نیست.این سازه‌های پیش ساخته در زمینه‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ذیل چند مورد از آنها را به نظر شما می‌رسانیم.

 

سازه پیش ساخته

ساندویچ پانل:

ساندویچ پانل در واقع همان نام اصلی سازه‌های پیش ساخته است که به دلیل احاطه کردن یک لایه فوم عایق توسط دو لایه ورق فلزی به این نام مشهور است.ساندویچ پانل امروزه تبدیل به یکی از پر کاربرد ترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز شده به گونه‌ای که اغلب کارفرمایان و پیمانکاران جهت صرفه جویی در هزینه و زمان و ساخت یک سازه با کیفیت از ساندویچ پانل استفاده می‌کنند.
از این سازه‌های پیش ساخته در بسیاری از مکان‌ها مانند ساختمان‌های اداری، مسکونی، سوله‌ها، سیلوها، سردخانه، اتاق تمیز، کارخانجات صنعتی استفاده می‌شود. یکی از مزیت‌های اصلی این سازه‌ها که امروزه با توجه به شرایط آپارتمان نشینی و آرامش ساکنین مطرح است عایق بودن این سازه‌ها در برابر صوت است. علاوه بر این مساله بهینه سازی انرژی نیز با توجه به ویژگی‌های ساختاری ساندویچ پانل‌ها رعایت شده و بهترین عایق در برابر اتلاف و هدر رفت انرژی، حرارت و برودت محسوب می‌شوند.
علاوه بر این به دلیل استفاده از ورق و فوم در ساختار ساندویچ پانل این سازه‌ها بسیار سبک بوده و در هنگام وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله سبب کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از سقوط مصالح سنگین می‌شود.مقاومت و جلوگیری از گسترش آتش نیز یکی دیگر از مزایای ساندویچ پانل‌ها به شمار می‌آید.برخی از انواع این سازه‌ها قابلیت بازیافت و یا شستشو نیز دارند.این سازه‌ها با توجه به نوع متریال به کار برده شده و نوع کاربری انواع متفاوت و گوناگونی دارند که متشکل از ساندویچ پانل:
• پلی اورتان
• پلی استایرن
• پشم سنگ
• پشم شیشه
• آلوزینک
• آلومینیوم
• گالوانیزه
و...می‌باشد.

ساندویچ پانل
فوم:

فوم ساندویچ پانل یکی از اجزای اصلی و کاربردی سازه محسوب می‌شود. فوم وظیفه عایق بودن ساندویچ پانل را در برابر تبادل و هدر رفت حرارت و انرژی را بر عهده دارد. فوم‌ها نیز بر حسب نوع کاربری و محل مورد استفاده به شاخه‌های گوناگونی مانند پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ، پشم شیشه و پلی پروپیلن تقسیم بندی می‌شوند.

ورق:

ورق‌های ساندویچ پانل با توجه به محل قرارگیری در طرفین سازه در محافظت از فوم عایق نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.ورق‌ها نیز بر حسب کاربری و نوع متریال به کار رفته انواع گوناگونی از جمله آلوزینک، آلومینیوم، گالوانیزه، فایبرگلاس و پلی کربنات را شامل می‌شود.

کانکس:

همان طور که میدانید کانکس در واقع همان خانه‌های پیش ساخته هستند و یکی از پر کاربرد ترین سازه‌ها که ساندویچ پانل جز متریال اصلی آن به شمار می‌آید.کانکس‌ها نیز به دلیل پیش ساخته بودن و سرعت در ساخت و مونتاژ آن همچنین قابلیت حمل و نقل و جا به جایی آنها بسیاری از مسائل و مشکلات مربوط به ساخت به روش سنتی را در بسیاری از اماکن حل کرده است. برای مثال این سازه‌ها بهترین گزینه جهت استفاده به عنوان کمپ برای اسکان کارگران، مدیران و مهندسانی که در مناطق دور افتاده و صعب العبور مشغول اجرای پروژه‌های عظیمی مانند نفت و گاز هستند و امکان رفت و برگشت پرسنل به منزل وجود ندارد می‌باشد.زیرا در این مناطق به دلیل صعب العبور بودن و نبودن زمان کافی امکان ساخت به روش سنتی وجود نخواهد داشت.

علاوه بر این کانکس‌ها با داشتن قابلیت حمل و نقل پس از اتمام پروژه امکان استفاده در پروژه دیگری را نیز دارند. و یا به عنوان ایجاد فضای کلاس درس برای دانش آموزان مناطق دور افتاده و محروم که یا به دلیل تعمیرات ساختمان مدرسه و یا صعب العبور بودن منطقه از داشتن کلاس مدرسه محروم هستند. همچنین در هنگام بروز حوادث طبیعی فضایی جهت اسکان افراد زلزله را فراهم می‌کند. و یا در مسیرهای بین جاده‌ای کانکس‌ها جهت ایجاد فضایی برای امداد و نجات و یا اورژانس مورد استفاده قرار می‌گیرند.حتی از این سازه‌ها به عنوان کانکس سردخانه جهت نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی و یا داروها در بیمارستان‌ها، سوپرمارکت‌های بزرگ، فروشگاه‌ها، کارخانجات صنعتی استفاده می‌شود.
این سازه‌های پیش ساخته امروزه طرفداران زیادی را پیدا کرده از همین رو کاربری‌ فراوانی در زمینه‌های گوناگون دارد.از انواع مختلف کانکس‌ها می‌توان به کانکس ویلایی، کارگاهی، آتش نشانی، نگهبانی، عابر بانک، مطبوعاتی، انباری، خوابگاهی، فروشگاهی، پلیس، بازیافت و...اشاره کرد.

کانکس

اتاق حمل بار:

اتاق‌های حمل بار اتاق‌هایی هستند که جهت حمل کالاها و اقلام مورد نیاز مردم بر روی خودروهای سنگین و نیمه سنگین مانند کامیون، کامیونت، نیسان نصب می‌شوند. اتاق حمل بار یکی دیگر از سازه‌های پیش ساخته‌ای است که توسط ساندویچ پانل‌ها تولید می‌شوند.اتاق‌های حمل بار نیز هریک ویژگی‌ها و مشخصات خاص خود را دارد و انواع مختلفی مانند اتاق حمل بار یخچالی، اتاق حمل بار چادری، اتاق حمل جوجه، اتاق حمل نوشابه را شامل می‌شود.برای عایق بودن این اتاق‌ها و جلوگیری از هدر رفت انرژی از ساندویچ پانل مخصوص دو ورو ورق پیش رنگ شده همراه با فوم پلی اورتان استفاده می‌شود.

اتاق حمل بار

سوله:

سوله نیز دسته‌ای از سازه‌های پیش ساخته از جنس ساندویچ پانل می‌باشد.سوله‌ها معمولا فضایی بسیار وسیع هستند که به عنوان انبار کارخانجات صنعتی، مرغداری‌ها، سالن ورزشی، آشیانه هواپیما ...مورد استفاده قرار می‌گیرد.سوله‌ها را معمولا از جنس فولاد ( البته متریال‌های دیگری مانند بتن نیز استفاده می‌شود) با سقف شیبدار می‌سازند.این سازه‌ها را نیز همانند دیگر سازه‌های پیش ساخته بر حسب نوع نیاز و کاربری در انواع گوناگونی از جمله سوله‌های تک دهانه، چند دهانه، قوسی و یا چند ضلعی تولید می‌کنند.از ویژگی‌ها و مزایای قابل توجه این سازه‌ها می‌توان به امنیت بالا، محافظت از اشیا و اجسام داخل سازه در برابر باد و باران، تنوع ظرفیت و مقاومت فیزیکی و مکانیکی بالای آن اشاره کرد.
ساندویچ پانل ماموت یکی از بهترین و با کیفیت ترین سازه‌های پیش ساخته می‌باشد. شرکت ماموت با داشتن سابقه‌ی طولانی در عرصه ساخت سازه‌های پیش ساخته و با در اختیار داشتن سرمایه با ارزش نیروی انسانی متخصص و مجرب و بهره مندی از بهترین و مجهز ترین دستگاه‌ها و ماشین آلات فعالیت‌های سازنده‌ای در این عرصه داشته و با اجرای پروژه‌های متعدد در سراسر کشور با بالاترین کیفیت توانسته موجبات رضایتمندی مشتریان و کارفرمایان را فراهم آورد.

سوله

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مشخصات انواع سازه‌های پیش ساخته به صفحه مربوطه در سایت بانک اطلاعاتی ساندویچ پانل مراجعه فرمایید. از همراهی شما سپاسگزاریم

دسته مقالات ساندویچ پانل