ساندویچ پانل، مصالحی مقاوم در برابر رطوبت و خوردگیدر این مقاله در مورد موضوع ساندویچ پانل، مصالحی مقاوم در برابر رطوبت و خوردگی اطلاعاتی مفید ذکر شده است.

همانگونه که می دانیم ورود رطوبت و آب می تواند به سازه شما آسیب فراوانی وارد نماید چرا که می تواند موجب تخریب سازه شما شود و هزینه های هنگفتی را برای شما به همراه داشته باشد. یکی از بزرگترین دغدغه های افراد فعال در ساختمان سازی این است که بتوانند مانع از نفوذ آب و رطوبت به داخل سازه شوند تا بتواند از خسارت و ضررهای احتمالی جلوگیری نمایند. مصالح متعددی اعم از چوب، فلز که در ساخت ساختمان ها به کار می روند بعد از مدت مشخصی دچار آسیب دیدگی و پوسیدگی می شوند. تاکنون بشر نتوانسته مصالحی تولید کند که بتواند از سازه در برابر نفوذ رطوبت و آب محافظت نماید.

در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژِی، بشر توانسته نوعی از مصالح ساختمانی از نوع پیش ساخته تولید نماید که نه تنها نفش حفاظت از سازه در برابر نفوذ رطوبت و آب را ایفا می کند بلکه در برابر عواملی دیگر مانند آتش سوزی نیز مقاوم است. به این ترتیب شما می توانید از سازه مورد نظر برای مدت طولانی تری استفاده نمایید.

این مصالح پیش ساخته ساندویچ پانل نام دارند. پانل ها در مقایسه با مصالح سنتی که در گذشته برای ساختمان سازی استفاده می شد از مقاومت بیشتری برخوردار هستند و آسیب پذیری کمتری دارند. یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن افراد را به خود مشغول نماید این است که برای ساخت ساندویچ پانل هم از ورق هایی از جنس فلز استفاده شده است و چناچه فلزات در معرض رطوبت قرار گیرند در مدت کوتاهی دچار زنگ زدگی می شود.

لازم است بدانید که ورق های به کار رفته برای ساخت ساندویچ پانل از جنس فلز هستند اما این ورق های فلزی با استفاده از پوششی مقاوم شده اند. از جمله ورق هایی که برای ساخت ساندویچ پانل به کار می رود، ورق آلومینیوم است.این نوع از ورق ها به واسطه ی پوشش مقاومی که دارند در برابر رطوبت و سایر عوامل محیطی بسیار مقاوم هستند.ساندویچ پانل، مصالحی مقاوم در برابر رطوبت و خوردگی

ورق آلوزینگ و گالوانیزه دو نوع از ورق هایی هستند که به عنوان پوشش خارجی این مصالح پیش ساخته نیز مورد استفاده قرار می گیرند و از لحاظ مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی عملکرد بسیار خوبی دارند. البته ورق آلوزینک برای مکان هایی با شرایط آب و هوایی مرطوب گزینه مناسب تری هستند. لذا چناچه در مکان هایی هستید که در معرض رطوبت بیشتری قرار دارد بهتر است از ساندویچ پانل های ساخته شده با ورق آلوزینک استفاده نمایید.

عایقی که برای ساندویچ پانل ها به کار می روند در میزان مقاومت آنها در برابر رطوبت تاثیر بسزایی دارند. عایق پلی یورتان یکی از با کیفیت ترین و مقاوم ترین عایق های موجود در بازار می باشد که به نسبت عایق های دیگر از کیفیت بهتری برخوردار هستند. فوم پلی یورتان علاوه بر اینکه عایق صوتی و حرارتی هستند می تواند مانع از نفوذ آب و رطوبت به داخل سازه شوند و از این جهت عایق رطوبتی نیز به شمار می روند.

اگرچه ساندویچ پانل ساختار مقاومی دارند اما به طور کامل نمی توان گفت که این مصالح پیش ساخته به صورت صد در صد در برابر عوامل طبیعی مقاوم هستند وشرایط نگهداری این مصالح پیش ساخته نیز تاثیر زیادی در طول عمر و کیفیت آنها دارند. اما به طور کلی م یتوان گفت مقاومت بالای این مصالح پیش ساخته و اینکه می توان قسمت های آسیب دیده را به راحتی تعویض نمود یکی از مزیت های بزرگ این مصالح پیش ساخته به شمار می رود. چراکه این امر باعث می شود هزینه تعمیر و نگهداری ساندویچ پانل تا حد چشمگیری کاهش پیدا نماید.

مقاوم بودن ساندویچ پانل سقفی در برابر رطوبت

ساندویچ پانل ها کاربرد گسترده ای دارند و برای قسمت های مختلف سازه می توان از این مصالح پیش ساخته بهره گرفت. یکی از کاربردهای این نوع مصالح نوین پوشش دهی قسمت سقف سازه ها است. این نوع از مصالح پیش ساخته به دلیل داشتن وزن کم، عایق حرارتی و رطوبتی طرفدران زیادی را عرصه ساختمان سازی به خود اختصاص داده اند به نحوی که امروزه پانل ها به عنوان یکی از بهترین جایگزین های مصالح سنتی به حساب می آیند.

یکی از موضوعاتی که در رابطه با ساندویچ پانل ها اهمیت دارد این است که این نوع مصالح پیشرفته ممکن است در معرض بارش برف یا باران قرار بگیرند و باید جهت جلوگیری از پوسید گی یا خوردگی پانل ها راهکارهایی اندیشیده شود. به همین خاطر تولید کنندگان پانل های سقفی با استفاده از روشهایی خاص این مصالح را تولید می کنند تا طول عمر و استحکام پانل ها افزایش پیدا کند.

یکی از نکاتی که در مورد ساندویچ پانل سقفی اهمیت دارد، شکل ظاهری آنهاست.همپوشانی این نوع از پانل ها باعث می شود کوچکترین درزی بین پانل ها باقی نماند. در نتیجه احتمال اینکه رطوبت به داخل سازه نفود و موجب پوسیدگی مصالح شود بسیار کم  و تقریبا به صفر می رسد.

ساندویچ پانل، مصالحی مقاوم در برابر رطوبت و خوردگی

نتیجه گیری

اگرچه گفته شد که ساندویچ پانل ها مصالحی با دوام و استحکام بسیار بالا هستند و کیفیت بالای آنها تضمین شده است اما این به این معنی نیست که این مصالح در برابر هر نوع شرایطی دوام بالایی دارند. فاکتورهای متفاوتی اعم از نوع فوم، نوع ورق به کار رفته و شرایطی که ساندویچ پانل در آن نگهداری شود در مجموع در کیفیت نهایی این مصالح تاثیر دارند.

لذا به شما توصیه می کنیم در صورتی که قصد خرید ساندویچ پانل را دارید حتما این مصالح را از فروشگاههای معتبر و داری ضمانت تهیه نمایید. به این ترتیب نه تنها می توانید هزینه های تعمیر و نگهداری ساندویچ پانل را کاهش دهید بلکه می توان از آسیب های احتمالی به میزان چشمگیری جلوگیری نمایید که این امر برای آن دسته از افرادی که برای ساخت سازه های خود از ساندویچ پانل استفاده می کنند می تواند به عنوان مزیتی بزرگ به حساب بیاید.

امیدوارم از خواندن مطلب ساندویچ پانل، مصالحی مقاوم در برابر رطوبت و خوردگی نهایت استفاده را برده باشید.

دسته مقالات ساندویچ پانل