فوم عایق ساندویچ پانل ماموت:

فوم عایق از جمله مواد کاربردی در ساندویچ پانل می باشد.در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که کدام فوم‌ها عایق می باشند.از جمله مهم ترین کاربردهای فوم عایق در صنعت ساختمان سازی می باشد.استفاده از عایق های حرارتی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی بسیار مناسب است.این محصول می تواند برای جلوگیری از ورود آلودگی صوتی به درون ساختمان نیز کاربرد داشته باشد.فوم عایق در ساندویچ پانل ، مصالح نوین و مناسبی برای ساختمان های اداری ، مسکونی و کارگاهی در اختیار صنعت و صنعت گران قرار می دهد.علت آن نیز مقاومت حرارتی، رطوبتی و صوتی بسیار مناسب این محصولات می باشد.فوم های عایق با توجه به مشخصات فنی که دارند ، می توانند عایق صوتی ، حرارتی و رطوبتی باشند.فوم عایق به دلیل تنوع بالا و همچنین کاربردی که دارند بیشترین توجه را به خود اختصاص داده اند. ازجمله این موارد می توان به صرفه جویی در مصرف انرژی ، کاهش مصرف و هدر رفت انرژی  (به دلیل کیفیت و کارایی بالای فوم عایق) اشاره کرد.

ایمنی اماکن مسکونی و ساختمان‌ها در برابر حریق و حادثه از جمله موارد قابل توجه از نظر ایمنی شهری می باشد.از جمله عوامل تاثیر گذار در ایمنی ساختمان مصالح به کار رفته در آن می باشد.کاربرد فوم عایق در ساندویچ پانل دیواری موجب می شود سازه های ساخته شده در برابر زلزله نیز مقاوم باشند. استفاده از فوم عایق تنها به ساندویچ پانل محدود نمی شود؛ بلکه آن‌ها را می توان برای عایق کاری لوله های آب گرم ، دیگ های آب گرم و مخزن تولید آب گرم نیز استفاده کرد.به طور کلی فوم عایق مصارف صنعتی بسیاری دارد. به عنوان مثال در صنایع عایق های حرارتی و صوتی، خودرو، نظامی و ورزشی از این محصول استفاده می شود. با ارتقای خواص فوم عایق روز به روز بر کاربرد های جدید تر آن‌ها افزوده می شود.

فوم ساندویچ پانل

انواع فوم عایق ساندویچ پانل:

انواع فوم عایق ساندویچ پانل با توجه به کاربردی که ساندویچ پانل خواهد داشت خواص و ویژگی های متفاوتی دارند.عایق های حرارتی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند. عایق های حرارتی گرم(الیاف) در مکان هایی استفاده می شوند که دمای آن‌ها از دمای اتاق بالاتر باشد. همچون پشم شیشه، پشم سنگ و پشم سرامیک.فوم عایق سرد نیز همان عایق های فوم پلی اتیلن رولی یا فوم های الاستومری ، پلی استایرن و پلی اورتان می باشد.تحمل حرارتی فوم عایق بالا بوده .برخی از آن‌ها بین -۱۰۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد می باشند. فوم عایق که در ساندویچ پانل سقفی و دیواری به کار می رود شامل موارد زیر می باشد:

فوم پلی اورتان:

این فوم در شرایط خاص و در حضور کاتالیزور تهیه می شود و از ترکیب پلی یول و ایزوسیانات تشکیل می شود و تمامی خلل و فرج‌ها آن از بین می رود.فوم پلی اورتان از دو لایه ورق تشکیل شده که در اثر فشرده شدن به فوم اصلی تبدیل می شود و تا دمای ۱۰۰تا ۱۱۰ درجه سانتیگراد مقاومت دارد.فوم پلی اورتان یک پلیمر پرکاربرد است که خواص فیزیکی و شیمیایی متنوع آن موجب گسترش استفاده از این عایق شده است.برای مثال هسته در ساندویچ پانل پلی اورتان از جنس این فوم عایق می باشد.استفاده از پلی اورتان به عنوان هسته ساندویچ پانل نسبت به پلی استایرن مزایای بیشتری به مصالح مورد استفاده می دهد.فوم پلی اورتان از انواع فوم عایق است که در سه نوع نرم ، نیمه نرم و سخت تولید می شود.انواع نرم پلی اورتان به صورت سلول باز هستند. هوا به راحتی از داخل آن‌ها عبور می کند و استحکام کششی بالایی دارد.

مزایای فوم پلی اورتان:

وزن آن بسیار کم و سبک است و براحتی قابل اجرا می باشد.نصب آسان و قابلیت ضد آب در برابر برف و باران را دارد.اصلا اجازه نمی‌دهد که مایعات جذب شوند. بسیار مقاوم در برابر جشرات می باشند و دوام و عمر بالایی دارند.فوم ساندویچ پانل پلی اورتان در برابر آتش سوزی سه نوع می باشد مدل اول کاملا مقاوم و نسوز هستند.مدل دوم به حالت نیمه سوز در می آید و مدل سوم خاموش شونده یا کند سوز می باشد.از ویژگی های این فوم می توان به تنوع رنگ و قابلیت جذب نکردن باکتری‌ها و قارچ‌ها را می توان اشاره کرد.قابل شستشو و قابل انعطاف پذیری در فرم‌ها و شکل های مختلف می باشد.فوم پلی اورتان ساختار نرو ماده دارد که به هم اتصال پیدا می‌کند درزگیر است و به سادگی نصب می شود.گام های بکار رفته در فوم پلی اورتان باعث تحمل وزن و چگالی اجسام می باشد.

فوم ساندویچ پانل

فوم پلی استایرن:

فوم پلی استایرن ماده ای سفید رنگ است که عایق رطوبت و صدا می باشد.از این فوم عایق به دلیل سبک بودن و مقرون به صرفه بودن در ساخت ساختمان های بلند استفاده می شود.ساندویچ پانل پلی استایرنی در دو نوع قابل اشتعال و غیرقابل اشتعال تولید شده و به بازار عرضه می شود.البته لازم به ذکر است که وجود پوشش نسوز در دو طرف ساندویچ پانل دیواری و سقفی ساخته شده از این نوع فوم ، مصالحی با مقاومت محدود ایجاد می کند.به این معنا که در صورت آتش سوزی ساندویچ پانل پلی استایرن تا ۲۰ دقیقه توانایی مقاومت در برابر حرارت را دارد.

فوم xps:

فوم XPS  علاوه بر مقاومت حرارتی بالا ، بسیار محکم است.ساندویچ پانل با فوم XPS برای استفاده در سقف، کف و دیوارها مناسب است.همچنین در درب کامیون‌ها و ظروف یخچالی به کار می رود.این فوم را با نام فوم سبز نیز می شناسند.این نوع فوم عایق از امنیت بیشتری در هنگام آتش سوزی برخوردار است.در هر ضخامتی قابل تولید بوده، نسبت به عایق های دیگر از ماندگاری بالاتری برخوردار بوده و با گذشت زمان تجزیه نمی شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از نکات مهم در خرید ساندویچ پانل به صفحه مربوطه در سایت ساندویچ پانل ماموت مراجعه فرمایید.

از همراهی شما سپاسگزاریم

فوم ساندویچ پانل

دسته مقالات ساندویچ پانلبرچسب ها