از دیگر مصالح پیشرفته امروزی، می‌توان به ساندویچ پانل‌ها اشاره کرد. پانل‌های ساندویچی با گذشت زمان و خواص و مزایای زیاد خود جایگزین سنگ، شیشه و یا حتی سیمان و آجر شده‌اند. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به مزیت‌های این محصول که سبب محبوبیت آن در میان طراحان و مهندسان شده است بپردازیم.در این مقاله قصد داریم در مورد مزیت ساندویچ پانل اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

مزیت ساختار ساندویچ پانل

ساندویچ پنل‌ها از سه لایه تشکیل شده‌اند که دولایه بیرونی آن از جنس فلز و لایه درونی آن از جنس عایق است که در بین دولایه بیرونی محصور شده است. لایه درونی ساندویچ پانل می‌تواند از فوم‌های متنوعی از جمله فوم پلی اورتان، فوم پلی استایرن، فوم پشم شیشه، فوم پشم سنگ، فوم xps باشد. همچنین لایه بیرونی پنل نیز می‌تواند از ورق گالوانیزه، ورق آلومینیوم و ورق آلوزینک تشکیل شود.

sandwichpanel

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها در حالت کلی به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

مزیت ساندویچ پانل در ایمنی

از جمله مواردی که در ساخت و ساز انواع سازه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، می‌توان به ایمنی سازه ساخته شده اشاره کرد. پانل‌های ساندویچی که ساخته شده‌اند که می‌توانند در برابر مواردی همچون آتش سوزی، سرما و گرما، عوامل طبیعی (زلزله، سیل، طوفان) مقاومت بالایی داشته باشند.

مزیت ساندویچ پانل از نظر حمل و نقل

ساندویچ پانل به علت قابل حمل و نقل بودنش حائز اهمیت است. از آنجاییکه پانل‌ها در کارخانه ساخته شده و به ساختمان‌های پیش ساخته تبدیل می‌شوند و همچنین به دلیل سبک بودنشان سبب شده تا حمل و نقل راحت‌تر و کم هزینه‌تری نسبت به حمل آجر و سایر مصالح ساختمانی داشته باشد.

Installation-of-cold-storage-sandwich-panels

مزیت ساندویچ پانل در سرعت عمل

تمام سازه ساندویچ پانل در کارخانه آماده شده و در محل نصب فقط باید مونتاژ شود، به همین دلیل سرعت اجرای آن بالاست. لازم به ذکر است که وزن پایین پانل همانطور که در حمل و نقل آن تاثیر بسزایی دارد در هنگام نصب آن نیز بسیار حائز اهمیت است.

استانداردهای ساندویچ پانل

  • استانداردهای ساخت و ساز مسکن
  • عایق صدا و استاندارد آلودگی صوتی
  • استاندارد ضد آلودگی باکتریایی و قارچ‌ها
  • مواد پانلی جوندگان را از خود دور می‌کنند
  • کاملا قابل شستشو هستند

طول عمر ساندویچ پانل

مهندسان و طراحان و صاحبان صنعت متوسط عمر ساندویچ پانل را 50 سال تخمین زده‌اند. ساندویچ پانل به علت پیش ساخته بودن و قابلیت مونتاژ و دمونتاژ شدن، می‌توان هر قسمت را که دچار آسیب شده باشد را تعویض و به آسانی و با سرعت بالا جایگزین کنیم.

 

دسته مقالات ساندویچ پانل