ساندویچ پانل کامپوزیت

همانطور که در مقالات قبل توضیح داده شد، ساندویچ پانل ها مصالحی هستند که امروزه به عنوان جایگزین مصالح سنتی کاربرد دارند. جهت ساخت ساندویچ پانل از یک فوم عایق میانی به همراه دو لایه ورق فلزی استفاده شده است. به منظور ساخت ساندویچ پانل کامپوزیت از ورق هایی از جنس فولاد کربن، ورق آلومینیوم، فولاد ضد زنگ که از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند، استفاده شده است.

همچنین برای قسمت هسته این نوع پانل ها از نوع لانه زنبوری و پلی اتلین می باشد. ورق های این پانل ها با استفاده از چسب هایی مخصوص به هسته چسابنده می شود. در مرحله بعدی دو طرف پانل ها با استفاده از رنگ پلی استر پوشانده شده و در مرحله اخر چسب عایق ضد خش و پوشش محافظ ضد خش بر روی این پانل ها قرار می گیرد تا استقامت ساندویچ پانل ها افزایش پیدا نماید.

نحوه ساخت پانل های کامپوزیت

این نوع از ساندویچ پانل ها همانند سایر پانل ها متشکل از سه لایه هستند. برای قسمت وسط این پانل ها فوم پلی یورتان استفاده شده است. ضخامت پانل های کامپوزیت بین 20 تا 30 میلی متر است اما براساس سلیقه و دلخواه مشتریان و بر طبق کاربری که مشتری مد نظر دارد ضخامت این نوع ساندویچ پانل نیز قابل تغییر است. این ساندویچ پانل ها در طرح های مختلف در کارخانه قابل تولید است و هیچ گونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

ساندویچ پانل کامپوزیت

مزایای ساندویچ پانل کامپوزیت

 1. این نوع ساندویچ پانل ها دارای ضریب عایق بندی بسیار بالایی هستند و وزن بسیار سبکی دارند به همین دلیل استفاده از آنها در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد.
 2. پانل های کامپوزیت دارای انعطاف پذیری بسیار بالایی هستند و به راحتی خم می شوند. این نوع از پانل ها تنوع بالایی در طرح و رنگ دارند و همین موضوع موجب شده تا برای پوشش دهی سقف و دیوارها کاربرد فراوانی پیدا کنند.
 3. این نوع  پانل ها یکی از بهترین عایق های صورت و حرارت هستند که می توانند از نفوذ سرما به داخل ساختمان جلوگیری نمایند که این پانل ها در فصل زمستان کارایی بالایی دارند.همچنین این پانل ها می تواند از منتشر شدن صدا به داخل ساختمان جلوگیری نماید که مزیتی فوق العاده است.
 4. پانل های کامپوزیت به راحتی نصب می شوند و این امر سرعت اجرای پروژه ها را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد.
 5. پانل های کامپوزیت در برابر رطوبت هوا بسیار مقاوم بوده و به ندرت دچار خوردگی و زنگی زدگی می شوند. این امر موجب کیفیت و طول عمر بیشتر این نوع پانل ها می باشد که نمی توان این مزیت را نادیده گرفت.
 6. این نوع ساندویچ پانل در برابر زلزله و آتش سوزی مقاومت بسیار بالایی داشته و احتمال اینکه در این شرایط آسیب ببینند، بسیار کم است.
 7. این نوع پانل ها قابل شستشو بوده و تنوع رنگ و زیبایی که از لحاظ ظاهری دارند موجب شده مورد محبوبیت بسیاری از افرادی که در عرصه ساختمان سازی فعالیت دارند، قرار گیرد.

ساندویچ پانل کامپوزیت

کاربرد پانل کامپوزیت

 • در صنعت ساختمان سازی
 • برای ساخت قطعات مختلف هواپیما و خودروها
 • در صنعت کشتی سازی
 • در دکوراسیون های داخلی
 • زیباسازی شهری
 • پوشش دیواره ستون و پل ها
 • در ساخت سازه های سبک و کانکس ها
 • پوشش دیواره ها و سقف سازه ها
 • در ساخت تانکر سازی
 • پارتیشن بندی
 • همچنین از نوع پانل ها در نمای خارجی ساختمان های دارای، تجاری، مسکونی، بانک ها و یا فرودگاه ها می توان استفاده نمود به دلیل ظاهر زیبایی که به نمای ساختمان می بخشد.

ساندویچ پانل کامپوزیت چگونه نصب می شود؟

جهت نصب این گونه پانل ها از روش های مختلفی نظیر ثابت، ریلی، غیر استاندارد و ثابت جدید دارد.

روش نصب ثابت:

در این روش ابتدا ورق های کامپوزیت را در ابعاد مورد نظر برش می زنند و با استفاده از تجهیزات مختلف به زیرسازی و یا نمای ساختمان پیچ می کنند. برای پر کردن درزها و شیارهایی که بین این ورق ها به وجود می آید از چسب مخصوصی به نام سیلیکون استفاده می کنند که به زیبایی ظاهر سازه مورد نظر کمک فراوانی می کند.

قیمت پانل کامپوزیت

این نوع ساندویچ پانل در مقایسه با مصالح سنتی و یا سایر پانل ها قیمت بالاتری دارند. اما با توجه به اینکه مزایا و میزان استحکام این نوع پانل ها در مقایسه با پانل های دیگر بیشتر است و برای مدت بیشتری سازه شما عمر می کند، خرید این مصالح برای شما مقرون به صرفه به حساب می آید.

جهت کسب اطلاعات بیبشتر در مورد این نوع از ساندویچ پانل و به طور کلی قیمت ساندویچ پانل می توانید از طریق راه های ارتباطی که در سایت برای شما قرار داده شده است با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان با تجربه ما در این زمینه راهنمایی بخواهید.

دسته مقالات ساندویچ پانل