فوم و یا عایق چیست؟

فوم ماده ای پرکاربرد است که به عنوان یکی از ماده های اولیه در صنایع مختلف اعم از ساختمان سازی، دکوراسیون منزل و مبلمان به شمار می رود. البته در هر صنعتی بایستی از فوم جداگانه ای استفاده نمود. فوم ها متشکل از ترکیبات خاصی هستند و با استفاده از حرارت مستقیم و یا غیر مستقیم می شوند و با توجه به اندازه سلول هایی که توسط گاز برای آنها ایجاد می شود به سه نوع سلول باز، نیمه باز و بسته طبقه بندی می شود.

فوم ها در مقایسه با ابر و یا اسفنج از استحکام و خاصیت ارتجاعی بالاتری برخوردار هستند و به دو نوع فوم سرد و گرم طبقه بندی می شوند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. در این مقاله قصد داریم به صورت اختصاصی در خصوص تفاوت فوم های سرد و گرم که در ساندویچ پانل استفاده می‌شود اطلاعاتی و کاربری هایی که دارند اطلاعاتی مفید در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

انواع فوم

فوم سرد

یکی از انواع فوم هایی که در دسته ی فوم پلی یورتان قرار می گیرند و ساختار کلی آنها از نوع سلول باز می باشد فوم های سرد هستند. برای تولید این نوع از فوم ها از حرارت بسیار پایین استفاده می شود و به همین دلیل با نام فوم سرد در بازار شناخته می شوند. دمای پایین موجب افزایش مولکولهای این نوع از فوم شده که این امر کیفیت و طول عمر این نوع از فوم ها شده که در مقایسه با فوم های دیگر نکته بسیار مثبتی تلقی می شود.

این نوع از فوم ها را می توان برای ساخت تشک ها و یا بالشت های طبی مورد استفاده قرار داد و به خاطر موادی که در ساخت آنها استفاده شده است توسط پزکان و متخصصان ارتوپدی توصیه میشود چراکه می تواند نقش بسیار مهمی در جلوگیری از گردن درد و بدن درد ایفا نماید.اگر بخواهیم فوم سرد را با سایرمحصولات مقایسه نماییم می توان گفت آن دسته از محصولاتی که برای تولید آنها از فوم های سرد بهره گرفته شده است از کیفیت و دوام بهتری برخوردار هستند و طول عمر این نوع از فوم ها را می توان بالای 15 سال ضمانت نمود.

فوم گرم

فوم گرم نوعی فوم است که همانطور که از اسم آن مشخص است برای ساخت آن از دمای بسیار بالا استفاده می شود. این نوع از فوم ها از انعطاف پذیری و طول عمر کمتری در مقایسه با فوم های دیگر برخوردار هستند. البته خاصیت ارتجاعی آنها به مرور زمان کمتر هم می شود و این نکته را هم باید در نظر گرفت. دقیقا به خاطر همین موضوع هم نسبت به فوم های دیگر طرفداران کمتری دارند چراکه اکثریت افراد به دنبال محصولی با کیفیت و با دوام بسیار بالا هستند که بتوانند برای مدت زمان بیشتری از آن استفاده نمایند.

این نوع از فوم ها اغلب برای ساخت صندلی های خودرو و تشک های سفت کاربرد دارند و به صورت کلی به دو نوع ساده و محدب قابل تولید است. در نوع ساده این فوم ها به صورت تخت طراحی می شوند اما در نوع محدب آن یکی طرف آن تخت و طرف دیگر آن محدب است که بیشتر اوقات برای ساخت تشک های طبی مورد اسفاده قرار می گیرد.

تفاوت فوم سرد و گرم

چطور می توان فوم سرد را از فوم گرم تشخیص داد؟

چناچه برای شما مهم است که بدانید برای ساخت محصول شما دقیقا از چه نوع فومی استفاده شده است راهکاری کاربردی وجود دارد. به منظور تشخیص این موضوع لازم است برای چند ثانیه دست خود را بر روی فوم فشار دهید و یا به آن ضربه وارد نمایید. چناچه فوم بعد از برداشتن دست بلافاصله به حالت اولیه خود بازگردد نوع این فوم سرد می باشد اما چناچه با تاخیر و بعد از چند ثانیه به حالت قبل باز گردد مشخص است فوم به کار رفته در محصول مورد نظر شما از نوع فوم گرم است.

در آخر می توان گفت هر کدام از این فوم ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و براساس ویژگی های مخصوصی که دارند باید تصمیم گرفت از چه نوع محصولی باید استفاده نمود.

دسته مقالات ساندویچ پانل