در این مطلب قصد داریم در مورد عایق های صوتی و حرارتی اعم از عایق پشم سنگ و عایق پشم شیشه مقایسه ای انجام دهیم. با ما همراه باشید.

 پشم سنگ یا پشم شیشه

عایق کاری ساختمان یکی از مسائلی است که برای افرادی که در صنعت ساخت و ساز فعالیت دارند، اهمیت زیادی دارد. عمدتا برای عایق کاری از عایق هایی مانند پشم شیشه، پشم سنگ استفاده می کنند. هر دو این عایق ها جز عایق های صوتی و حرارتی هستند و اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که کدام یک از این عایق ها کیفیت بهتری دارند. در پاسخ به این سوال ابتدا بایستی در مورد شباهت ها و تفاوت های این محصولات اطلاعاتی داشته باشیم

پشم سنگ (Mineral wool)

این نوع عایق در زمره ی عایق های گرم معدنی محسوب می شود. از این نوع عایق نام پشم شیشه یا Mineral wool یاد می شود و برای تولید این نوع عایق ها از یک نوع سنگ آتشفشانی به نام سنگ آذرین و یا بازالت استفاده می شود. این عایق شباهت بسیار زیادی به عایق پشم شیشه دارد و عایق صوتی و حرارتی بسیار خوبی برای مکان های مختلف به شمار می رود.

تنها تفاوت این دو عایق با یکدیگر این است که عایق پشم سنگ دارای مقاومت گرمایی بالاتری می باشد.از این نوع عایق ها میتوان در صنایع مختلف نظیر صنایه پالایشگاهی، ساختمان و تاسیسات، گلخانه ها، نیروگاهی و صنایع غذایی اشاره نمود.

تفاوت عایق پشم سنگ و پشم شیشه

پشم شیشه (Glass wool)

این نوع عایق نوعی عایق حرارتی و پرکاربرد است که از آن می توان در انواع سازه ها و ساختمان ها استفاده نمود. این نوع عایق از الیاف پشم شیشه ساخته شده است. این محصول با ضخامت های مختلف و با روکش های متفاوت قابل سفارش و تولید می باشد. عایق پشم شیشه کاربردهای متفاوتی دارد. از این نوع عایق ها برای ساخت انواع ساندویچ پانل، عایق کاری ساختمان ها، ساخت مخازن، سقف شیروانی و به عنوان عایق صوتی و حرارتی می توان استفاده نمود.

تفاوت عایق پشم سنگ و پشم شیشه

شباهت های پشم شیشه و پشم سنگ

هر دو این عایق ها به عنوان عایق صوتی و عایق حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند.

عایق های مذکور هر دو غیر قابل اشتعال هستند و در حرارت های بالا مقاومت زیادی از خود نشان می دهند.

عایق هایی که در مورد آنها صحبت کردیم هر دو از الیاف معدنی تولید شده اند.در نتیجه محیط زیست را تهدید نمی کنند.

عایق های ذکر شده هر دو طول عمر طولانی دارند و دارای استحکام بالا هستند.

هر دو این نوع عایق ها مقاومت بالایی در برابر میکرو ارگانیسم ها و مواد شیمایی دارند

مقایسه عایق پشم شیشه و پشم سنگ

هماگونه که می دانید عایق پشم سنگ و پشم شیشه شباهت های بسیار زیادی به هم دارند. یکی از سوال هایی که ذهن بسیاری از مصرف کنندگان را به خود مشغول می نماید این است که کدام عایق پشم سنگ و یا پشم شیشه از کیفیت بهتری برخوردار هستند. در قسمت زیر فاکتورهایی را به شما معرفی می نمایم که با استفاده از آنها می توانید کیفیت عایق پشم شیشه و پشم سنگ را بسنجید.

نرخ حرارتی

یکی از مواردی که با استفاده از آن می توانید این دو عایق را با یکدیگر مقایسه نمایید، میزان مقاومت حرارتی یا R-Value می باشد. به نسبتی که این عدد بزرگتر باشد، میزان مقاومت حرارتی عایق هم بیشتر است. اگر بخواهیم این دو عایق را با یکدیگر مورد ارزیابی قرار دهیم می توان گقت میزان مقاومت حرارتی در عایق پشم سنگ بالاتر است.

میزان پایداری

عایق پشم سنگ از موادی تشکیل شده است که قابلیت بازیافت آنها وجود دارد و این به معنی است که می توان به صورت مجدد از آنها استفاده نمود. اما امکان بازیافت پشم شیشه به هیچ عنوان وجود ندارد و این مزیت بسیار خوبی تلقی می شود.

دانسیته (چگالی)

میزان چگالی در نظر گرفته شده برای عایق پشم سنگ بالا می باشد، بنابراین نمی توان آن ها را فشرده کرد و این موجب می شود خاصیت حرارتی بودن آنها از بین نرود. در حالی که پشم شیشه از دانسیته کمتری برخوردار است. در نتیجه به راحتی می توان آنها را فشرد. این امر موجب می شود عایق های مذکور خاصیت های حرارتی خود را از دست بدهند.

وزن

یکی از فاکتورهایی دیگری که با استفاده از آن می توان کیفیت این دو عایق را به راحتی بررسی نمود، وزن است. عایق پشم شیشه از وزن کمی برخوردار است و قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد. در نتیجه نصب و جایگذاری آنها به مراتب راحت تر است. اما پشم سنگ به دلیل مواد به کار رفته برای تولید آن بسیار سنگین بوده و با توجه به اینکه قابلیت خم شدن هم ندارد نصب آن سخت تر صورت می گیرد.

عایق کاری

به منظور نصب پشم سنگ نیازی به هیچ گونه ابزاری نیست. در نتیجه نصب این نوع عایق ها بدون هیچ گونه دردسری صورت می گیرید. در حالی که در هنگام نصب پشم شیشه بایستی از ابزارهای متفاوتی استفاده نمایید. نکته قابل توجه در مورد هر دو این عایق ها این است که هنگام نصب این نوع عایق ها حتما بایستی از دستکش و ماسک استفاده نمایید به دلیل اینکه مواد سمی و خطرناک از آنها آزاد می شود.

مقاوم در برابر رطوبت

میزان مقاومت عایق پشم سنگ و عایق پشم شیشه با یکدیگر یکسان نیست. پشم سنگ اگر در مکانهای مرطوب هم قرار گیرد دچار پوسیدگی و یا خوردگی نخواهد شد.همچنین محیطی برای رشد میکروب، قارچ ها و یا باکتری فراهم نمی کند. این امر به این دلیل است که آب و رطوبت را به خود جذب نمی کند.در حالی که پشم شیشه قابلیت جذب آب را ندارد و در صورتی که برای سازه ای از این نوع عایق استفاده شود، سازه مورد نظر در مدت کوتاهی دچار آسیب دیدگی خواهد شد.

مقاوم در برابر آتش

این دو عایق در صورت قرار گرفتن در معرض آتش سوزی واکنش یکسانی از خود نشان نخواهند داد. البته هر دو این عایق ها در برابر آتش سوزی مقاومت یکسانی دارند اما عایق پشم سنگ در مقایسه با عایق پشم شیشه در برابر آتش سوزی مقاومت بهتری از خود نشان می دهند.

نتیجه گیری

به طور کلی می توان گفت چناچه نصب هر دو این نوع عایق ها به درستی و توسط کارشناسان با تجربه انجام شود، عایق های بسیار مناسبی هستند و در تابستان می توانند خانه ی شما را خنک و در زمستان گرم نگه دارد. اما اگر بخواهیم از نظر اقتصادی این نوع عایق ها را بررسی نماییم باید گفت پشم شیشه به دلیل اینکه از قیمت مناسب تری برخوردار هستند، برای افرادی که می خواهند کمتر هزینه کنند، گزینه بهتری است.

اما در صورتی که کیفیت عایق ها برای شما از اهمیت خاصی برخوردار است و می خواهید خانه ی شما در برابر آتش سوزی مقاوم باشد، عایق پشم سنگ گزینه ی بهتری برای این کار است.

جهت کسب آگاهی بیشتر در مورد عایق پشم سنگ، عایق پشم شیشه و لیست قیمت آن‌ها می توانید با کارشناسان فنی ما ارتباط داشته باشید و از آنها اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

دسته مقالات ساندویچ پانل