سوله نو یا دست دوم

در این مطلب قصد داریم به بررسی تفاوت سوله نو و سوله دست دوم بپردازیم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

شاید برای بسیاری از شما سوال باشد که خرید کدام نوع سوله از نظر اقتصادی به نفع شما است سوله نو یا سوله دست دوم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در برخی از موارد ما سوله دست دوم را با قیمتی کمتر از سوله نو خریداری می کنیم اما وقتی که هزینه های جانبی اعم از هزینه ی نصب، پیچ ، جرثقیل را محاسبه می کنیم قیمت تمام شده ی سوله دست دوم از سوله نو بیشتر می شود. بنابراین به جای این که همیشه به فکر ارزان خریدن سوله باشید بایستی به فکر این باشید که چطور می توانید هزینه های جانبی ساخت سوله را کاهش دهید.

سوله دست دوم

در بسیاری از موارد سوله فقط با عنوان دست دوم به شما فروخته می شود اما اصلا دست دوم نیست. برخی از افراد با استفاده از ورق های غیر قابل استفاده مانند لوله های گاز و تانکرهای اسقاطی اقدام به ساخت این سازه می کنند و به عنوان سوله دست دوم به شما می فروشند. اگر بخواهیم واقعیت را در نظر بگیریم شما سازه های با نام سوله دست دوم را خریداری کرده اید که با استفاده از متریال بی کیفیت ساخته شده است. در حالی که شما می توانستید با مبلغی کمتر از این یک سوله نو اما با کیفیت عالی خریداری نمایید.

سوله نو یا دست دوم

تفاوت سوله نو و دست دوم

  1. سوله نو با استفاده از محاسبات فنی و مهندسی و براساس سلیقه مشتریان طراحی و تولید می شود و براساس آیین نامه و ضوابط، مقاومت و استحکام این سازه به مدت 20 سال تضمین می شود در حالی که برای ساخت سوله دست دوم از محاسبات فنی و مهندسی بهره گرفته نمی شود و هیچ گونه تضمینی هم در خصوص مقاومت سازه به کاربر داده نمی شود.
  2. سوله نو بایستی دارای دفترچه محاسبات واقعی باشد و متناسب با شرایط اقلیمی مکان مورد نظر و نوع کاربری افراد طراحی و ساخته شود و مهندسان و ناظران هم موظف به رعایت این آیین نامه هستند. در حالی که ساخت سوله دست دوم براساس آیین نامه و استانداردهای خاصی انجام نمی پذیرد.
  3. یکی از عمده ترین تفاوت های سوله نو با دست دوم این است که با خرید سوله نو شما می توانید سرمایه خود را را حفظ کنید به این صورت که اگر بعد از مدت کوتاهی بخواهید شکل سازه خود را تغییر دهید، به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. همچنین در صورتی که بخواهید این سازه را بفروشید می توانید با مبلغی 15 درصد پایین تر آن را به فروش برسانید که تقریبا نصف بیشتر هزینه ای که برای سوله پرداخت کرده اید باز خواهد گشت.اما برای سوله دست دوم برگشت هزینه خوبی نخواهید داشت و این یکی از معایب سوله دست دوم است.
  4. برای ساخت سوله دست دوم عمدتا ورق های بی کیفیت و نامرغوب مورد استفاده قرار می گیرد که در مدت کوتاهی دچار پوسیدگی و خوردگی می شود. در حالی که ساخت سوله نو با استفاده از به روزترین تکنولوژی ها و با کیفیت ترین ورق صورت می گیرد که احتمال آسیب دیدگی آنها بسیار کم است و برای مدت طولانی می توان از این سازه ها استفاده نمود.
  5. برای سازه های دست دوم هزینه حمل و متریالی مانند پیچ و مهره به صورت جداگانه حساب می شود و برعهده خریدار است. این امر از نظر اقتصادی به نفع خریدار نیست و در بسیاری از موارد قیمت تمام شده ی این نوع سوله ها در مقایسه با سازه های نو بیشتر خواهد شد.در صورتی که برای سازه های نو قیمت تمام شده با احتساب هزینه حمل، نصب و پیچ و مهره محاسبه می شود و قیمت مقرون به صرفه تر خواهد بود.
  6. یکی از مسائلی که بایستی به آن توجه داشته باشید این است که در صورتی که سوله دست دوم خریداری می کنید، خود شما مسئولیت نصب سازه را بر عهده دارید و فروشنده مسئولیت نصب این سازه را قبول نمی کند. این در حالی است که در صورت خرید سوله نو، فروشنده وظیفه ی نصب و مونتاژ سازه را بر عهده دارد و بایستی سازه را به صورت مونتاژ شده به خریدار تحویل دهد چراکه هزینه نصب هم از خریدار دریافت شده است.
  7. از دیگر تفاوت های بین سوله نو و دست دوم این است که سازه های دست دوم به صورت متری فروخته می شوند اما در سوله های نو متریال و مصالحی که استفاده می شود به صورت کیلویی به فروش رسیده و هزینه نهایی سوله هم براساس کیلویی محاسبه می شود.

در مقالات قبل در مورد انواع سوله ها اعم از سوله تیرورقی، سوله ubm و سوله خرپایی به طور کامل توضیح داده شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سوله های ذکر شده میتوانید به صفحه مربوطه در سایت مراجعه نموده یا از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در سایت با کارشناسان فروش ما در ارتباط بوده و از کارشناسان فروش ما در این زمینه راهنمایی دریافت نمایید

دسته سوله