در گذشته مصالحی که برای ساخت ساختمان از آنها استفاده می شد علاوه بر اینکه وزن ساختمان ها را افزایش می داد موجب می شد سازه ها استحکام و دوام کافی را نداشته باشند و در مدت کوتاهی نیاز به تعمیر و بازسازی پیدا می کردند. این امر موجب شد معماران به فکر راهکاری باشند تا بتوانند مقاومت سازه ها را تا حد بسیار زیادی بالا ببرند.

ساندویچ پانل یکی از مصالح نوینی است که به دلیل ترکبیات سبک و با کیفیتی که دارد توانسته مورد استقبال افراد بسیار زیادی قرار گیرد و امروزه اکثریت معماران به جای استفاده از مصالح سنتی که در گذشته استفاده می کردند از ساندویچ پانل برای پوشش دهی سقف و یا دیوارهای سازه های خود استفاده می کنند. شاید بپرسید چرا ساندویچ پانل تا این حد در بین مردم مورد محبوبیت قرار گرفته است. در این مقاله قصد داریم به صورت تخصصی دلایلی که موجب شده سازه هایی مانند ساندویچ پانل ها در مقایسه با دیگر محصولات مورد استقبال بیشتری قرار گیرد را مورد ارزیابی قرار دهیم.

ارزیابی علت محبوبیت ساندویچ پانل

دلایل محبوبیت ساندویچ پانل چیست؟

نصب سریع و آسان

یکی از عمده ترین دلایلی که باعث شده معماران استفاده از پانل را برای پوشش دهی سازه های خود به استفاده از سایر محصولات ترجیح دهند، نصب راحت و سریع آنهاست. نصب ساندویچ پانل ها در مقایسه با مصالح سنتی بسیار راحت تر صورت می گیرد و این امر موجب می شود پروژه در مدت زمان کمتری تکمیل شود در حالی که اگر بخواهید سازه مورد نظر خود را با استفاده از مصالح سنتی بسازید مدت زمان بیشتری باید برای ساخت سازه خود صرف نمایید.

البته باید توجه داشته باشید که برای نصب ساندویچ پانل باید از نصابان با تجربه بهره بگیرید چراکه ممکن است در صورت استفاده از نصابان بی تجربه سازه شما در مدت زمان کوتاهی دچار پوسیدگی و خوردگی شود و این امر هزینه ی مازادی برای شما در برخواهد داشت.علاوه بر آن این نوع سازه ها به راحتی به مکان مورد نظر حمل می شوند و برای حمل و نقل این مصالح نیاز به نیروی انسانی کمتری خواهید داشت. این امر به شما کمک خواهد کرد تا هزینه کمتری را صرف حمل این سازه ها نمایید.

کاهش وزن ساختمان

امروزه وزن ساختمان برای آن دسته از افرادی که در زمینه ساختمان سازی فعالیت دارند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و بسیاری از معماران به دنبال راههایی برای کم کردن وزن کلی ساختمان هستند. ساندویچ پانل یکی از مصالحی است که می تواند این مشکل را بخوبی حل نماید چراکه برای تولید این مصالح پیش ساخته از مواد و ترکیبات بسیار سبک استفاده شده است که می تواند وزن ساختمان را کاهش دهد و به همین دلیل هم استقبال گسترده ای از این مصالح توسط معماران به عمل آمده است.

استحکام و دوام بالا

مصالح پیش ساخته ای مانند پانل که برای پوشش دهی دیوار و سقف ساندویچ پانل استفاده می شوند به دلیل ساختار خاصی که دارند در مقایسه با مصالح سنتی از مقاومت و استحکام بیشتری برخوردار هستند و حتی در صورتی که فشار زیادی به آنها وارد شود آسیب چندانی به آنها وارد نمی شود. به همین دلیل افرادی که مسئله مقاوم سازی سازه برای آنها اهمیت دارد بیشتر از این مصالح برای سازه خود استفاده می کنند.

سازگار بودن با محیط زیست

در حال حاضر حفاظت از محیط زیست یکی از مسائلی است که همواره در بین کارشناسان محیط زیست مطرح است. یکی از راهکارهایی که برای محافظت از محیط زیست مطرح است استفاده از مصالحی نوین مانند ساندویچ پانل است. این نوع مصالح کاملا با محیط زیست سازگاری دارند و برای انواع شرایط آب و هوایی قابل استفاده هستند. قابلیت بازیافت این سازه ها و اینکه به صورت مجدد در مکانهای دیگر قابل استفاده می باشند، یکی دیگر از مسائلی است که مورد استقبال معماران و صاحبان سازه ها قرار گرفته است.

صرفه جویی در مصرف انرژِی

همانطور که مطلع هستیم در حال حاضر مصرف انرژِی در کشور ما بسیار بالاست و با توجه به محدودیت مصرف آن بحث صرفه جویی در انرژی یکی از مسائل حائز اهمیت به شمار می رود که مسئولان مربوطه همواره به دنبال راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژِی هستند. ساندویچ پانل به دلیل داشتن خاصیت عایق بودن در برابر رطوبت، حرارت و صدا یکی از مصالحی است که نقش بسیار مهمی در بهینه سازی مصرف انرژی ایفا می نماید و می تواند هزینه های ناشی از مصرف انرژی را به طرز قابل توجهی کاهش دهد.

قابلیت ضد حریق

همانطور که می دانیم سازه هایی که با استفاده از مصالح سنتی ساخته می شوند در برابر آتش سوزی ایمنی بالایی ندارند و در صورت وقوع آتش سوزی به ساختمان های ساخته شده با استفاده از مصالح قدیمی ضررهای فراوانی وارد می شود. اما ساندویچ پانل ها به دلیل اینکه از مواد غیر قابل اشتعال مانند پشم سنگ و یا پلی یورتان تولید شده اند در صورت بروز آتش سوزی شعله های آتش را به اطراف منتشر نمی کند و در مقایسه با دیگر مصالحی که برای پوشش دهی سازه ها استفاده می شود خسارات کمتری را به بار می آورد.

یکی از مزیت های دیگری که می توانیم در رابطه با این مصالح پیش ساخته اشاره نماییم مقاومت بالای آنها در برابر حوادث غیر قابل پیش بینی مانند زلزله است. این مصالح به دلیل وزن بسیار سبکی که دارند خسارات جانی و مالی کمتری در مقایسه با مصالح دیگر به بار می آورند.

مقاوم بودن در برابر خوردگی و پوسیدگی

یکی دیگر از عواملی که می تواند برتریت ساندویچ پانل را در مقایسه با سایر مصالح اثبات نماید استفاده از با کیفیت ترین نوع فوم ها و ورق ها برای تولید این مصالح پیش ساخته است.البته چناچه از ورقهای آلوزینک و یا گالوانیزه برای ساخت این سازه ها استفاده شود احتمال پوسیدگی و یا خوردگی این مصالح بسیار کمتر می باشد و در برابرعوامل محیطی و شیمایی مقاومت  بیشتری از خود نشان می دهند.

لازم به ذکر است که موادی که برای پانل های ساندویچی استفاده شده است دارای خاصیت ضد باکتریایی هستند و از ورود هر گونه میکروب، قارچ و یا باکتری به داخل سازه جلوگیری می نماید و این یکی از علت های دیگری است که افراد از این مصالح برای سازه های خود استفاده می نمایند. البته در صورتی که این مصالح دچار آسیب دیدگی هم بشوند بازسای انها بسیار راحت خواهد بود و زمان زیادی نمی برد.

 کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان سازی

این نوع مصالح پیش ساخته به خاطر انعطاف پذیری بسیار بالایی که دارند می توانند بین لوله های آب، فاضلاب  و کابل های برقی مورد استفاده قرار گیرند. امروزه برای تمامی افرادی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت دارند بحث عایق بندی، درزبندی و مقاوم سازی ساختمان در برابر عوامل طبیعی اهمیت بسزایی دارد. ساندویچ پانل به عنوان یکی از جدید ترین مصالح می تواند به خوبی به این اهداف تحقق ببخشد و پاسخگوی نیاز معماران و مشتریان عزیز باشد. در طی این سالها پانل ها به دلیل کاربردها و ویژگیهای منحصر به فردی که دارند توانسته اند در عرصه ساختمان سازی جایگاه بسیار خوبی کسب نماید.

دسته مقالات ساندویچ پانل