تا به امروز بیشتر در مورد مزیت های ساندویچ پانل اعم از وزن سبک، مقاومت و استحکام این مصالح در برابر رطوبت، گرما و سرما، خاصیت عایق پذیری و اینکه این مصالح پیش ساخته نسبت به مصالح سنتی اعم از شن، ماسه، سنگریزه برتریت دارند، صحبت کردیم اما ساندویچ پانل ها با تمام مزایا و برتری هایی که نسبت به مصالح سنتی دارند معایب و محدودیت هایی هم دارند که نمی توان آنها را انکار کرد.

البته چناچه از نصابان و متخصصان با تجربه برای نصب ساندویچ پانل بهره بگیرید و تمامی نکات ایمنی را در جایگذاری این نوع مصالح رعایت نمایید تا حد زیادی می توانید محدودیت هایی که برای این سازه ها وجود را برطرف نمایید اما نمی توان انتظار داشت که ساندویچ پانل ها تمامی خصوصیات خوب را یکجا با هم داشته باشند. در این مطلب قصد داریم به صورت جداگانه به کلیه محدودیت هایی که در رابطه با ساندویچ پانل وجود دارد اشاره نماییم. پس با ما همراه باشید.

وارداتی بودن مواد اولیه

محدودیت ساندویچ پانل

لازم است که بدانید مواد اولیه ای که برای تولید ساندویچ پانل ها استفاده می شوند وارداتی هستند و تولید آنها در داخل کشور صورت نمی گیرد. از طرفی دیگر برای اینکه در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرند باید مورد تایید فیلترها و یا استانداردهای جهانی قرار گیرند. با توجه به نوسانات قیمتی که این روزها در رابطه با قیمت ارز در بازار وجود دارد قیمت مواد اولیه این مصالح هم به صورت روزانه بالا رفته و درنهایت قیمت نهایی ساندویچ پانل هم به واسطه ی این نوسانات افزایش پیدا می نماید.

ضخامت ساندویچ پانل

محدودیت ساندویچ پانل

یکی از محدودیت های دیگری که در رابطه با این مصالح نوین وجود دارد به ضخامت آنها مرتبط است. عمدتا پانل ها در ضخامت های مشخص و ثابتی طراحی و تولید می شوند. به نحوی که عرض پانل ها ثابت بوده و فقط طول آنها براساس سلیقه و دلخواه مشتریان قابل تغییراست. لذا مشتریان و کارفرمایان نمی توانند هر ضخامت خاصی را که  مد نظر دارند سفارش دهند چراکه بین عرض و طول پانل بایستی هماهنگی وجود داشته باشد تا در هنگام ساخت سازه مشکلی پیش نیاید.

عایق بودن ساندویچ پانل ها

محدودیت ساندویچ پانل

قابلیت اشتعال پذیری و خاصیت عایق پذیری پانل ها یکی دیگر از مسائلی است که بایستی مورد ارزیابی قرار گیرد. در واقع امکان اینکه پانل ها در برابر شعله های آتش از مقاومت کامل برخوردار باشند و هیچ گونه آسیبی نبینند، وجود ندارد. معمولا آن دسته از افرادی که برای پوشش دهی ساختمان های خود از ساندویچ پانل استفاده می کنند انتظار دارند این مصالح به صورت کامل عایق باشند و یا خاصیت نسوز بودن آنها به حدی بالا باشد که در صورت بروز آتش سوزی هم مشکلی برای سازه پیش نیاید.

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که حتی اگر از ساندویچ پانل نسوز برای پوشاندن سطح سازه ی خود استفاده نمایید در صورت وقوع آتش سوزی امکان آسیب دیدن سازه شما وجود دارد. البته این نوع از ساندویچ پانل ها باعث منتشر شدن شعله های آتش به قسمت های دیگر نمی شود و تا حدود زیادی از ساختمان محافظت می نمایند. اما در صورتی که شدت آتش سوزی بیشتر از حد ممکن باشد می تواند به سازه های آسیب های غیر قابل جبرانی بزند.

اما با وجود معایب و محدودیت هایی که در مورد پانل ها ذکر شد باز هم می توان گفت مزایای مصالح پیش ساخته نسبت به مصالح سنتی که در گذشته برای پوشش دهی ساختمان ها از آنها استفاده می شد بیشتر است و جایگزین مناسب تری برای پوشش دهی سازه محسوب می شوند.

دسته مقالات ساندویچ پانل