امروزه به دلیل استفاده فراوان از وسایل گوناگون الکتریکی در ساختمان ها خطراتی مانند آتش سوزی هم نسبت به گذشته بیشتر شده است و افراد به منظور ساخت ساختمان های خود به دنبال مصالحی می گردند تا ضریب ایمنی سازه خود را بالاتر برده و مقاومت سازه خود را در برابر عوامل محیطی متفاوت به طرز چشمگیری بالا ببرند اما آیا به راستی سازه ساندویچ پانل که امروزه به عنوان جایگزین مصالح قدیمی برای پوشش دادن سقف و دیوار سازه ها استفاده می شود می تواند سازه را در برابر فاکتورهایی مانند صدا، الکتریسیته و سایر فاکتورها محافظت نماید.

شاید این سوال ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد که مقاومت ساندویچ در برابر صدا و الکتریسیته چه فوایدی می تواند داشته باشد.جالب است بدانید نویز و جریان الکتریسیته عواملی هستند که می توانند احتمال آتش سوزی را در یک ساختمان تا حد بسیار زیادی افزایش دهند. سازه ساندویچ پانل علاوه بر اینکه قیمت مناسبتری نسبت به سایر مصالح دارد بلکه دارای استانداردهایی هستند که می تواند مقاومت سازه شما را در برابر الکتریسیته و نویز ضمانت کند.

چگونگی مقاومت ساندویچ پانل در برابر صدا

به طور کلی می توان گفت صدا نوعی انرژی است و در اثر برخورد مستقیم با اشیا تولید می شود. این انرژی به صورت مداوم در حال حرکت و فاصله گرفتن از منبع نور است .انرژی صوت در اثر برخورد با مولکول های هوا صدایی تولید می کند و در نهایت این صدا به گوش ما می رسد. چناچه بخواهیم از ورود صدا به سازه جلوگیری نماییم بایستی فرایند نفوذ صدا را به طور کلی قطع نماییم.

عمدتا فوم هایی که برای لایه های میانی ساندویچ پانل  استفاده می شود از جنس پشم سنگ و یا پلی یورتان بوده که یکی از بهترین و یا کیفیت ترین عایق صوتی به حساب می آیند و به راحتی می تواند از نفوذ صوت به داخل سازه جلوگیری نماید چراکه صدا نمیتواند از لایه های این نوع فوم عبور کند و در نتیجه تا حد المکان ورود صداهای اضافه به داخل سازه جلوگیری می شود.

چگونگی مقاومت ساندویچ پانل در برابر الکتریسیته

مقاومت ساندویچ پانل در برابر صدا و الکتریسیته

جالب است که بدانید برای اینکه جریان الکتریسیته از یک شی عبور نماید لازم است که دارای الکترون های آزاد باشد.چناچه دیوارهای یک ساختمان تماما از جنس فلز باشد جریان الکتریسیته به راحتی از آن عبور می کند. تصور اشتباهی که مردم در مورد ساندویچ پانل دارند این است که فکر می کنند به دلیل اینکه ورق های بیرونی و درونی ساندویچ پانل از جنس فلز است پس الکتریسیه می تواند به خوبی از آن عبور نماید.

اما آزمایشات متعددی که بر روی ساختار ساندویچ پانل انجام شده است که مقاومت بالای ساندویچ پانل را در برابر الکتریسیته به خوبی اثبات نموده چراکه برای لایه میانی ساندویچ پانل از موادی نارسانا استفاده شده است که عایق بسیار مناسبی در برابر صدا و الکتریسیته بوده و یکی از مزیت های ساندویچ پانل ها این است نه تنها شرایط را برای آتش سوزی در ساختمان فراهم نمی کند بلکه می تواند وسایل الکتریکی که در خانه از انها استفاده مینماید را هم در برابر انواع خطرات محافظت می نماید.

با توجه به این موضوع که در دنیای امروز برای آن دسته از افرادی که در صنعت ساختمان سازی فعالیت دارند ایمنی ساختمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد لذا افراد زیادی برای بالا بردن امنیت ساختمان و حفاظت از سلامتی انسانها از سازه ساندویچ پنل اسفاده می نماید و به این ترتیب هم می توانند هزینه های ساخت ساختمان را تا حد زیادی بالا ببرند و هم می توانند در صنعت ساختمان سازی جایگاه ویژه ای برای خود کسب نماید.

دسته مقالات ساندویچ پانل