ساندویچ پانل:

ساندویچ پانل محصولی متشکل از چند لایه به هم فشرده می باشد. این محصول معمولا از سه لایه تشکیل شده است. دو لایه بیرونی آن ورق فلزی می باشد. یک لایه عایق بین آن‌ها قرار گرفته است. نوع و جنس این لایه‌ها با توجه به کاربرد ساندویچ پانل متفاوت است. استفاده از انواع ساندویچ پانل بسیار مقرون به صرفه تر از سایر مصالح سنتی می باشد. این محصولات برخلاف مصالح سنتی نیاز به ترکیب مواد دیگر ندارند. در واقع یک ترکیب آماده است که می تواند به تنهایی در ساخت سازه های مختلفی استفاده شود. ساندویچ پانل به انواع سقفی و دیواری تقسیم می شود.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل سقفی:

ساندویچ پانل سقفی در ساخت سقف پروژه های مختلف به کار می‌رود. ساندویچ پانل سقفی یکی از انواع ساندویچ پانل است و از گام های بلند تری برخوردار است. این کار به جهت مقابله با بارش های فصلی است که اینگونه ساخته می شوند. گام های ذوزنقه ای و شکل اورلپ آن امکان نفوذ آب به داخل را از بین می برد. لایه های بیرونی این محصول معمولا ورقه های آلوزینک و گالوانیزه و یا آلوزینک می باشد. میان این لایه‌ها فوم پلی اورتان قرار گرفته است. این فوم عایق مناسب صوت و حرارت است.

ساندویچ پانل دیواری:

ساندویچ پانل دیواری برای پوشش دیوارها و اطراف سوله‌ها استفاده می شود. این محصول بر خلاف ساندویچ پانل سقفی دارای فراز و نشیب های کمتری می باشد. هنگام نصب ساندویچ پانل دیواری این نر و مادگی‌ها در هم فرو می روند. امکان نفوذ آب یا هوا را از بین می برند. این مصالح در برابر نم و رطوبت عایق بسیار خوبی هستند. ضخامت این نوع ساندویچ پانل بین ۴ الی ۲۰ سانتیمتر متغیر می باشد. در لایه ی میانی معمولا از فوم پلی اورتان ، پلی استایرن و همچنین فوم xps استفاده می شود.

فوم ساندویچ پانل

انواع ساندویچ پانل:

عموما ساندویچ پانل‌ها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند • ساندویچ پانل سقفی • ساندویچ پانل دیواری   از پانل های سقفی جهت پوشش دهی سقف‌ها استفاده می نمایند. پوشش سقف‌ها با استفاده از این سازه جدید سبب سبکی سازه می شود. آنها از استحکام بالاتری نسبت به مصالح قدیمی برخوردار‌ اند. جلوگیری از ورود رطوبت و عایق بودن این سازه به دلیل ساختار آن است. عایقی که ما بین دو صفحه آن قرار دارد سبب جلوگیری از ورود هوای گرم و سرد به داخل بنا شده. دمای داخل آن را بطور یکنواخت نگه می دارد. ساندویچ پانل های دیواری جهت پوشش دیوارهای سازه به کار می رود. این پانل‌ها نیز مشابه پانل های سقفی از فوم ایجاد شده اند. این فوم‌ها نقش عایق را دارند. آنها نیز می تواند از جنس های مختلف تولید شود.

قابل ذکر است که انتخاب نوع هسته ساندویچ پانل بسته به نوع کاربرد و مصرف آن دارد. فوم میانی پانل می تواند از پلی اورتان باشد . پانل تهیه شده از این فوم به نام ساندویچ پانل پلی اورتان شناخته می شود. فوم های دیگر فوم پلی استایرن، اکس پی اس، پشم سنگ و پشم شیشه می باشد. از بین فوم های ذکر شده فوم پلی اورتان بهتر است. این فوم پرکاربرد تر از ما بقی آنهاست. آنها از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. قیمت ساندویچ پانل به موارد مختلفی بستگی دارد. از جمله ضخامت ساندویچ پانل، عایقی که برای آن در نظر گرفته می شود. ورق های فلزی که دو طرف هسته پانل قرار می گیرند . از جنس هایی نظیر ورق گالوانیزه، ورق آلوزینک، ورق آلومینیوم می باشد.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل پلی اورتان:

در این ساندویچ پانل‌ها برای عایق بندی از فوم پلی اورتان استفاده می‌شود که در دو نوع تولید می‌گردد.

  • نوع اولPIR نامیده می‌شود که از ترکیب پلی یول و ایزوسیانورات تولید می‌شود.
  • نوع دوم PURنام دارد که از ترکیب پلی یول و ایزوسیانات تولید می‌گردد. در هر دو روش برای تسریع در ترکیب، حضور کاتالیزور الزامی است. برای تنظیم دانسیته فوم نیز از گاز B141 استفاده می‌شود. تفاوت این دو نوع در ضد حریق بودن ساندویچ پانل PIR است. عایق حرارتی و برودتی، عایق صوت، مقاوم در برابر رطوبت و وزن سبک از مشخصات این نوع ساندویچ پانل می‌باشد.

پلی اورتان‌ها دارای وزن کمی بوده و بسیار سبک هستند . از دیگر ویژگی های آنها ضد آب بودنشان و دوام عمر بالای آنهاست. فرایند تولیدی بالایی دارند و انرژی کمی جهت تولیدشان مصرف می شود. آنها ضد آب و ضد آتش هستند و در برابر حشرات مقاوم هستند. پانل های پلی اورتان دارای تنوع بسیار بالایی هستند. نصب و اجرای آنها بسیار راحت است.

ساندویچ پانل اکس پی اس:

در این نوع ساندویچ پانل عایق جدیدی به نام اکس پی اس استفاده شده که به دلیل تجزیه پذیر بودن و عدم وجود هرگونه آلاینده‌های محیط زیست به فوم سبز موسوم شده‌ است. این فوم مانند پلی اورتان از دانسیته ۲±۴۰ برخوردار است. چسبندگی آن به ورق مانند پلی اورتان می‌باشد . در نتیجه تمام خواص فیزیکی و مزایای پلی اورتان را در خود حفظ کرده ولی آلاینده‌های قبلی مانند گازهای B141 و R12 و R22  که از جمله گازهای CFC و مخرب لایه ازون هستند حذف شده است. در هنگام تولید گازهای گلخانه‌ای تولید نمی‌شود. در زمان آتش سوزی گاز سیانور آزاد نمی شود. این نمونه می‌تواند جایگزین مناسبی برای عایق‌های پلی اورتان باشد. نوع فوم‌های نسوز اکس پی اس نیز عملکرد بهتری نسبت به ساندویچ پانل PIR پلی اورتان دارد.

ساندویچ پانل پلی استایرن:

یکی دیگر از فومهایی که به عنوان عایق در انواع پانل‌ها  استفاده می شود، عایق پلی استایرن است. به دلیل تولید این فوم به روش دیسکانتینیوز در دانسیته های مختلف ( ۱۵ تا۲۵ کیلوگرم بر متر مکعب و گاهی تا ۳۰کیلوگرم بر متر مکعب ) می شود این عایق را تولید کرد .فوم پلی استایرن در شکلهای مختلف وجود دارد و در قالب های گوناگون آنچه مد نظرشان است تولید می کنند. قالب های بزرگ آن را با المنت های گوناگون به شکل مورد نظر قالب زده و برش می دهند. این فوم دارای ضخامتی قابل تغییر در اندازه های متفاوت است. وزن این فوم بسیار سبک تر از عایق های دیگر است.

به دلیل دانسیته یا فشردگی پایین این فوم برای مکان هایی که نیاز به نگه داشتن هوای داخل محوطه بسیار اهمیت دارد از جمله سردخانه‌ها و گرمخانه‌ها استفاده از این فوم توصیه نمی شود مگر اینکه با دانسیته بالا تولید شود. تولید فوم پلی استایرن و در نهایت تزریق آن در ساندویچ پانل به صورتی است که ذرات به شکل گلوله هایی به هم فشرده تولید می شوند که پیوند بین آنها ضعیف تر از فوم پلی اورتان است. در گذشته این فوم تحت تاثیر گرمای شدید یا شعله مستقیم مشتعل می شد ولی بعدها در ساختار آن تغییراتی ایجاد شد که دیگر در برابر آتش حالت نسوز دارند و فقط جمع می شوند.

این پانل همانند فوم پلی اورتان در سقف‌ها و دیوارها و همینطور در سوله‌ها و سردخانه‌ها استفاده می شود. پلی استایرن از لحاظ آسیب زدن به محیط در درجه پایین تری نسبت به فوم‌های دیگر قرار دارد و به سه قسمت معمولی ، مقاوم، انبساطی (یونولیت) تقسیم می شود. قیمت پایین آن، سبک بودن وزن آنها و تولید در ضخامت های گوناگون، مقاوم در برابر آتش و حرارت، عایق مناسب برای الکتریسیته بوده و در مکان هایی که باید از ورود کمترین هوا به داخل سازه جلوگیری کنیم مناسب نیست.

انواع ساندویچ پانل

موارد کاربرد ساندویچ پانل:

  • ویلاهای پیش ساخته
  • استفاده از پانل‌ها برای پوشش سقف و دیوار
  • کانکس‌ها و سوله های صنعتی و نیمه صنعتی
  • انبارهای مواد غذایی و سازه های پیش ساخته

قیمت ساندویچ پانل:

قیمت ساندویچ پانل‌ها بسته به جنس و تعداد لایه های به کار رفته متفاوت می باشد. استفاده از پانل‌ها تا حد بسیار زیادی موجب صرفه جویی در هزینه‌ها می شود. از لحاظ قیمت ساندویچ پانل می توان گفت ضخامت لایه های به کار رفته در تعیین قیمت آن بسیار موثر است. با توجه به نوع کاربرد پانل با ضخامت های مختلف تولید می شود.

ساندویچ پانل ماموت:

امروزه شرکت های مختلفی به تولید پانل مشغولند. به دلیل سود بسیاری که در تولید آن وجود دارد می توان گفت تولید بهینه ای دارند . سود بیشتر برای تولید کنندگان زمانی است که مصرف مواد با کیفیت جهت تولید پانل را کنار گذاشته و برای به دست آوردن سود بالاتر از مواد بی کیفیت استفاده می نمایند. یا از جنس ورق های مناسب برای پوشش سقف و پوشش دیوار سازه استفاده نمی کنند. اما جهت خرید پانل باید به نکاتی در مورد آن توجه کنیم. در غیر این صورت پانلی تهیه می کنیم که در مدت زمان کوتاه و در برابر نور خورشید و یا رطوبت دچار پوسیدگی و زنگ زدگی می شوند.

در این صورت مشتریان این محصول را متحمل هزینه ای بالا می نمایند. نکته دیگر این است که باید بدانیم از شرکتی معتبر خرید می کنیم . شرکتی که فقط سود بالا مد نظرشان نیست و مهم رضایت مشتریان است. شرکت ماموت سالهاست با استفاده از با کیفیت ترین مواد اولیه به تولید انواع پانل می پردازد. با تولید انبوه خود بزرگترین تولید کننده پانل در سطح خاورمیانه به شمار می آید. بنابراین با دقت در خرید خود می توانیم با آسودگی از آنچه تهیه نموده ایم استفاده کنیم.

شرکت ماموت:

یکی از بهترین و شاید بهتر این است بگوییم بزرگترین و برترین تولید کننده ساندویچ پانل، شرکت ماموت می باشد. این شرکت با استفاده از مجهزترین دستگاه های تولید پانل، بهترین و با کیفیت ترین مواد را برای تولید پانل های مختلف به کار می برد. از جمله پانل سردخانه ای، سوله و کانکس و … با رنگ های متنوع به کار برده و پانلی مرغوب تولید می کند. شرکت ماموت بسیاری از نیازهای صنعت در داخل کشور را تامین می نماید. صادرات به خارج از کشور نیز بسیار قابل توجه است. به طوری که این شرکت بزرگترین تولید کننده پانل در سطح خاورمیانه شناخته شده . با تحویل فوری ساندویچ پانل و نصب سریع آن رضایت مشتریان این محصول را جلب می نماید. جهت اطلاع از قیمت نصب ساندویچ پانل روی لینک کلیک کنید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از کاربرد ساندویچ پانل به صفحه مربوطه در سایت ساندویچ پانل ماموت مراجعه فرمایید.از همراهی شما سپاسگزاریم.

انواع ساندویچ پانل

دسته مقالات ساندویچ پانلبرچسب ها ,