ساندویچ پانل و تاثیر آن بر صنعت ساختمان

در این مقاله موضوع ساندویچ پانل و تاثیر آن بر صنعت ساختمان سازی  مورد بررسی قرار گرفته است.در صورتی که می‌خواهید در مورد ساندویچ پانل و تاثیر آن بر صنعت ساختمان سازی اطلاعات بیشتری کسب نمایید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.همانگونه که مطلع هستیم در گذشته از مصالح سنتی اعم از آجر، سیمان و… برای ساختمان سازی استفاده می کردنند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی از مصالح پیش ساخته و آماده ای مانند ساندویچ پانل برای پوشش دهی سقف و دیوارهای ساختمان استفاده می شود. ساندویچ پانل ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند که البته مزایای استفاده از این سازه های پیش ساخته از معایب آن بیشتر است. در این مقاله قصد داریم ساندویچ پانل و تاثیر آن بر صنعت ساختمان را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.با ما همراه باشید.

معایب استفاده از مصالح سنتی

 • مصالح سنتی در کنار مزایای زیادی که دارند دارای معایبی نیز هستند.
 • مصالح سنتی به دلیل وزن بالایی که دارند باعث افزایش وزن نهایی سازه می شوند.
 • استفاده از مصالح سنتی فرایند ساخت سازه را بسیار کند تر می کند.
 • ضایعات و پرت مصالح در هنگام استفاده از مصالح سنتی بسیار بیشتر از مصالح دیگر است .
 • ایجاد خستگی زود که این امر پایین آمدن کیفیت کار را به همراه دارد.
 • با استفاده از مصالح ستنی آلودگی، گرد و خاک در هنگام ساخت و تخریب بیشتر خواهد بود.
 • اتصال ضعیف مصالح که این امر احتمال ریزش هنگام زلزله را افزایش داده و خسارت های مالی و جانی بیشتری به همراه خواهد داشت.
 • یکی از معایبی  که مصالح سنتی دارند عدم کنترل کیفیت مصالح متصل کننده (ملات) در زمان ساخت است.

مزیت های استفاده از ساندویچ پانل به جای مصالح سنتی

 • کاهش وزن سازه

مصالح سنتی که در گذشته استفاده می شدند از وزن بالایی برخوردار بودند و این امر باعث می شود وزن نهایی ساختمان و به اصطلاح بار مرده ساختمان به میزان چشمگیری افزایش پیدا کند. در حالی که مصالح پیش ساخته ای مانند ساندویچ پانل به دلیل ساختاری که دارند وزن بسیار کمی داشته و این امر موجب کاهش وزن کلی ساختمان می شود. در صورتی که بخواهیم مصالح سنتی را با مصالح پیش ساخته ای مانند ساندویچ پانل مقایسه نماییم می توان گفت که یک دیوار پیش ساخته در مقایسه با یک دیوار آجری یا سیمانی تا 50 برابر سبک تر خواهد بود.

 • مقاومت بالا در برابر زلزله

در حال حاضر مصالحی که بتواند مقاومت سازه را در برابر زلزله افزایش دهد بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و افراد به دنبال مصالحی مقاوم در برابر امواج ناشی از زلزله هستند تا خسارت های کمتری به سازه وارد شود. ساندویچ پانل نوعی مصالح پیش ساخته هستند که عملکرد بسیار خوبی در برابر زلزله داشته و در صورت وقوع زلزله خسارت های جانی و مالی کمتری برای کاربر به بار خواهند آورد.

 • حمل و نقل آسان

از دیگر مزایای این سازه های پییش ساخته این است که حمل و نقل، نصب  و مونتاژ آنها در سریعترین زمان ممکن صورت می گیرد. اجرای این مصالح آماده بر روی اسکلت ساختمان بدون هیچ گونه کنده کاری و تخریبی صورت می گیرد.همچنین زمانی که از ساندویچ پانل برای پوشش دهی ساختمان های خود استفاده نماییم نخاله و ضایعات کمتری خواهیم داشت و این در حالی است که با استفاده از مصالح سنتی نخاله ها و ضایعات بیشتری تولید خواهد شد.

 • مقاومت و استحکام بالا

این نوع سازه های پیش ساخته در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی مقاومت و دوام بالایی در برابر رطوبت هوا دارند و از نفوذ رطوبت به داخل سازه جلوگیری می نماید. این نوع سازه ها در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم بوده و امکان رشد و تکثیر میکروب ها، قارچ ها در آن وجود ندارد.نکته ی مثبتی که در مورد ساندویچ پانل ها می توان به آن اشاره نمود این است که این مصالح پیش ساخته کاملا بهداشتی هستند و استفاده از آنها هیچ گونه خطری برای سلامت انسان ندارد.

 • عایق بودن

ساندویچ پانل ها نقش بسیار مهمی در بهینه سازی مصرف انرژی ایفا می کنند و با استفاده از این مصالح پیش ساخته می توان به میزان قابل توجهی می توان در مصرف انرژی صرفه جویی نمود.فوم عایقی که در قسمت وسط این سازه های پیش ساخته استفاده شده است به عنوان عایق حرارتی، برودتی و صوتی عمل می کند. این در حالی است که مصالح سنتی که به منظور پوشش دهی سازه ها از آنها استفاده می شود عایق ضعیف تری در برابر تبادل گرمایی هستند و در صورتی که بخواهید آنها راعایق نمایید هزینه ی زیادی بایستی برای آنها صرف نمایید.

 • سازگاری با محیط زیست

ساندویچ پانل ها در شرایط مختلف آب و هوایی قابل استفاده هستند و برای استفاده از آنها هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. یکی از مزیت های این نوع سازه های پیش ساخته سازگاری آنها با محیط زیست است که هیچ گونه ضرری به محیط زیست وارد نمی کنند. از طرفی دیگر ساندویچ پانل ها قابلیت بازیافت دارند و به صورت مجدد می توان از آنها استفاده نمود.

 • کاهش زمان تکمیل پروژه

ساندویچ پانل ها مصالحی هستند که در کمترین زمان ممکن نصب می شوند و این امر زمان تکمیل پروژه را کاهش می دهد.در صورتی که بخواهیم زمان اتمام پروژه با استفاده از ساندویچ پانل و مصالح ستنی با هم مقایسه نماییم می توان گفت زمان احداث ساختمان با استفاده از ساندویچ پانل بسیار کوتاهتر است و هر چقدر پروژه مورد نظر زودتر تکمیل شود بازگشت سرمایه هم با سرعت بیشتری انجام می گیرد.

 • قیمت

ساندویچ پانل ها مصالحی پیش ساخته هستند که نیازی نیست برای اجرا با مواد دیگر ترکیب شوند.این در حالی است که مصالح سنتی ساختمانی به دلیل اینکه آماده و پیش ساخته نیستند، نیاز است برای اجرا با مواد دیگری ترکیب شوند.از همین رو می توان گفت پانل ها از نظر قیمتی مقرون به صرفه تر هستند.

 • تعمیر و تعویض آسان ساندویچ پانل

یکی از دلایل دیگری که موجب محبوبیت روز افزون ساندویچ پانل ها شده است این است که تعمیر این مصالح پیش ساخته بدون اینکه آسیب ببینند امکان پذیر است. همچنین در صورتی که این مصالح پیش ساخته دچار آسیب دیدگی شوند به راحتی می توان قسمت های آسیب دیده را با قسمت های نو جایگزین نمود.

در صورتی که می خواهید در مورد سازه های پیش ساخته مانند ساندویچ پانل، کانکس و انواع کانکس اعم از کانکس دو طبقه، کانکس تاشو، کانکسLSF و… اطلاعات بیشتری کسب نمایید می توانید به صفحه مربوطه در سایت مراجعه نمایید. همچنین می توانید از طریق راه های ارتباطی که در سایت وجود دارد با کارشناسان فروش ما در ارتباط بوده و از آنها اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را دریافت نمایید.

امیدوارم از خواندن مطلب ساندویچ پانل و تاثیر آن بر صنعت ساختمان سازی نهایت استفاده را برده باشید.

دسته مقالات ساندویچ پانل