انواع ورق سیاه

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع ورق سیاه اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

آهن یکی از پرکاربردترین فلزات در دنیا است که به دلیل استحکام و قدرت بالای که دارد در صنایع مختلفی مانند خودروسازی و ساختمان سازی قابل استفاده است. یکی از محصولات آهنی که در صنایع مختلف کاربرد دارد، ورق سیاه است که در اندازه ها و ابعاد متفاوتی قابلیت تولید دارند.همانطور که در مقالات قبل اشاره شد ورق های فولادی در دو روش کلی نورد سرد و نورد گرم قابل تولید هستند. ورق های تولید شده با استفاده از این دو روش پایه ی تولیدی بسیاری از ورق های فولادی دیگر هستند. ورق سیاه نوعی ورق است که از طریق فرایند نورد گرم به دست می آید. این نوع ورق از نظر ظاهری به صورت مات بوده و جنس آن بسیار خشن می باشد. اگر بخواهیم این نوع ورق را با ورق روغنی مقایسه نماییم می توان گفت ورق روغنی از نظر کیفیت دوام و استحکام بیشتری دارد.

ورق سیاه پایه ی تولیدی بسیاری از محصولات فولادی هستند و در صنایع متعددی مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال در بخش های گوناگونی مثل صنعت خودروسازی و ساخت انواع ماشین آلات صنعتی، تولید انواع مخازن کشتی، تانکرها یا منابع ذخیره، ساخت انواع لوله های نفتی، صنایع پتروشیمی و انواع تجهیزات کنار جاده ای مانند ساخت گاردریل کاربری دارند.

انواع ورق سیاه

انواع ورق سیاه

انواع ورق سیاه

این ورق ها براساس کیفیت مواد اولیه، جزئیات آلیاژ، سایز، ضخامت و کاربرد در انواع مختلفی قابل تولید هستند. هر کدام از این ورق ها کاربرد مخصوص به خود را دارند و برای بخش های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه قصد داریم به انواع مختلف ورق سیاه اشاره نماییم.

ورق سیاه صنعتی:

این نوع از ورق ها به دو روش کلی مورد استفاده قرار می گیرند.در روش اول از این نوع ورق ها برای تولید پروفیل هایی با ابعاد بالا استفاده می شود. در روش دوم این نوع ورق ها در صنایع عظیم در غول پیکر  قابل استفاده هستند. این نوع از ورق ها از نظر سایز، وزن و ضخامت یا سایر ورق ها تفاوت دارند و این ویژگی است که آنها را از سایر ورق ها متمایز می نماید.

ورق سیاه معمولی:

ورق های فولادی براساس میزان کربنی که برای تولید آنها استفاده شده است، از نظر سختی متفاوت هستند. دو گرید کلی st37 و  st52 برای این نوع از ورق ها وجود دارد که با توجه به میزان کربن موجود در آلیاژ آنها تقسیم بندی می شوند. St در این نوع ورق ها مخفف واژه ی strength و به معنی میزان استحکام و مقاومت فولاد است و عددی که بعد از آنها نمایش داده می شود درجه سختی این نوع ورق را تعیین می کنند.

ورق سیاه استاندارد st37 درجه سختی کمتری دارد به این معنی که میزان کربن کمتری برای ساخت آن استفاده شده است. از این نوع ورق ها در صنایع سبک مانند ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که برای تولید ورق سیاه st52 از میزان کربن بیشتری استفاده شده است و برای صنایع سنگین می توان از این نوع ورق ها استفاده نمود.

البته برای تولید این دو نوع ورق علاوه بر کربن از عناصر دیگری هم استفاده می شود. به عنوان مثال برای تولید ورق های st37 از عناصری مانند فولاد، فسفر، گوگرد، سیلسیم، منگنز هم استفاده می شود. برای تولید ورق st52 هم همین عناصر با درصد متفاوت قابل استفاده است.

این ورق ها براساس نحوه ی عرضه به بازار به دو دسته کلی طبقه بندی می شوند.

ورق سیاه کلاف یا رول

برای طول این نوع از ورق ها هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و به شکل کلاف به فروش می رسند. در مورد عرض این ورق ها باید گفت که این ورق ها در اندازه های 1،1.25،1.50و2 متری قابلیت تولید دارند. ضخامت های این نوع ورق ها هم از 1.5 تا 15 میلیمتر متغیر است و براساس سلیقه و دلخواه مشتریان استفاده از این ورق ها در ابعاد و ضخامت های مختلف امکان پذیر است.

ورق سیاه به شکل شیت یا فابریک

ورق سیاه به شکل شیت ابعاد ثابتی ندارند. مصرف کننده می تواند در ابعاد و ضخامت  دلخواه این نوع از ورق ها را سفارش دهند و در آخر محصول نهایی را از کارخانه تحویل بگیرند.

البته این نوع از ورق ها به صورت شیت آماده با ضخامتی بیشتر از 15 میلیمتر در بازار موجود هستند و معمولا در ابعاد 1 در 2 متر، 1.5 در 2.5 متر، 1 در 6 متر، 1.5 در 6 متر و 2 در 12 متر در بازار موجود هستند.

نتیجه گیری

ورق سیاه علی رغم ویژگیهای منحصر به فرد و مزایای متعددی که دارند ممکن است استفاده از آنها در برخی از صنایع مناسب نباشد. لذا آن دسته از افرادی که تمایل به استفاده از ورق سیاه را دارند بایستی عوامل متعددی مانند نوع کاربری مورد نظر، میزان سختی ورق سیاه و مشخصات فنی و ظاهری این نوع ورق ها را در نظر بگیرند.در برخی از مواقع اگر موضوع کیفیت و ظرافت مطرح باشد ورق های روغنی گزینه مناسب تری هستند چراکه فرایند تولید آن پیچیده تر است و در دمای بالاتری تولید می شوند. لذا استفاده از آنها برای آن دسته از افرادی که کیفیت برای آنها مهم است گزینه مناسب تری است.

در صورتی که قصد دارید در مورد ورق سیاه و انواع ورق اعم از ورق گالوانیزه، ورق آلوزرینک و ورق آلومینیوم اطلاعات بیشتری کسب نمایید، می توانید به صفحه مربوطه در سایت مراجعه نموده یا از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت با کارشناسان فروش ما در ارتباط بوده و از مشاوران باتجربه ما در این زمینه اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایید.

دسته دسته بندی مقالات ورق